To lubimy! – wrzesień

-

Już prawie przyszła jesień. Nadszedł też czas na dłuższe wieczory z dobrą lekturą lub serialem. Sprawdź co polubiliśmy w zeszłym miesiącu.
Jestem mordercą, Max Czornyj (książka)

W tym miesiącu sprawdzą się lektury z dreszczykiem, przerażające i szokujące. Właśnie taką jest książka Maxa Czornyja nosząca tytuł Jestem mordercą. Autor próbuje w niej wniknąć w umysł mężczyzny, który zabija prostytutki, ukazuje, co się działo w psychice tego człowieka i stara się odnaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego zabijał? Powieść ta należąca do true crime, okazała się mrożącą krew w żyłach historią. Nie ma tu miejsca na nudę. Max Czornyj prowadzi fabułę w taki sposób, że nie sposób się oderwać od książki. I przyznam szczerze, przez większość lektury byłam w szoku, że można być takim bezdusznym człowiekiem, mieć za nic czyjeś życie, a zabijanie traktować niczym zabawę. Kiedy dotarłam do zakończenia to nie mogłam wyjść ze zdumienia odnośnie zachowania mordercy, łudziłam się, że jednak ta historia osiągnie inny koniec. (Paulina Korek)

Hollywoodzkie schematy atakują, Netflix (film dokumentalny)

Myślicie, że amerykańskie klisze nie mają dla was tajemnic? Że w kolejnych filmach stanowczo brakuje nowatorskich rozwiązań fabularnych?  Macie rację – Hollywood sztampą stoi. Dlaczego więc z przyjemnością wracamy do znanych konwencji? Bo mają w sobie ponadczasową właściwość przyciągania widza do ekranu (na co jesteśmy żywymi dowodami).

Rob Lowe zabiera nas w podróż przez filmowe klisze – od pocałunków w deszczu po spektakularne łamanie praw fizyki. Na ekranie zobaczymy nie tylko kadry ze słynnych hollywoodzkich produkcji, ale również dowiemy się co nieco o genezie poszczególnych konwencji. Głosu eksperckiego udziela szereg krytyków, aktorów oraz scenarzystów.

Hollywoodzkie schematy atakują to dokument idealny na deszczowe popołudnie. Nie tylko pomoże usystematyzować wiedzę o najpopularniejszych sztampach, ale także pozwoli spojrzeć na nie z większą sympatią. (Kaja Folga)

Ludzie na drzewach, Hanya Yanagihara (książka)

Na środku Pacyfiku amerykański badacz znajduje się o krok od poznania sekretu nieśmiertelności. Czeka go zderzenie z odmienną kulturą, etyką i systemem moralnym. W pewnym momencie granica między obcymi a tubylcami zacznie się zacierać. Ile człowiek jest w stanie zrobić w imię nauki? I czy postęp usprawiedliwia każde nadużycie?

Ludzie na drzewach to powieść niezwykle złożona i wyjątkowa w formie. Przy jej pisaniu, Yanagihara inspirowała się wieloma gatunkami. W biografię, portret psychologiczny i rozprawę moralną wplotła wątki naukowe, nadając powieści głębię i wielowymiarowość.

Książka nie należy do nowości, jednak to debiut, który w Polsce przeszedł bez echa. Niesłusznie. Na świecie Ludzie na drzewach okrzyknięto Doktorem Faustem XXI wieku. Warto po nich sięgnąć (najlepiej jeszcze przed Małym życiem) i przetestować własną wrażliwość. (Kaja Folga)

Squid Game, Netlix (serial)

Prawdopodobnie najgłośniejsza wrześniowa premiera Netflixa – i nie bez powodu. 456 dłużników zostaje zebranych na arenie, obiecując im bajecznie wysoką nagrodę – muszą tylko wygrać w sześciu dziecinnych zabawach. Dość szybko okazuje się, że rozgrywki te cechuje dość bezwzględny twist.

Ciekawy pomysł, trzymająca w napięciu historia oraz bohaterowie, obok których nie sposób przejść obojętnie (a do tego świetna ścieżka dźwiękowa). Choć nie jest to produkcja pozbawiona wad, bez wątpienia warto poświęcić jej kilka godzin i zagrać z protagonistami w zabójczą rozgrywkę. (Klaudia Ciurka)

Naszą recenzję przeczytacie tutaj:

Krew, gra w klasy i pieniądze. „Squid Game” – recenzja serialu

 

Piekarnia czarodzieja, Byeong-mo Gu (książka)

Baśniowa powieść rodem z Korei Południowej. Pomiędzy tymi pięknymi okładkami kryje się masa problemów, z którymi borykać się może niejeden nastolatek, choćby: brak akceptacji, fałszywe oskarżenia, utrata rodzica. Jak na baśń przystało, nie brak tu morału. Znaczącym atutem tej powieści jest jej nieoczywistość oraz dwa zakończenia historii (warto przeczytać obydwa!).

A o czym jest Piekarnia czarodzieja? O nastoletnim chłopcu, który, uciekając z domu, trafia do tytułowej piekarni, w której sprzedaje się niezwykłe wypieki. Właściciel zgadza się udzielić mu schronienia, a bohater w zamian pomaga w prowadzeniu lokalu i powoli zgłębia tajniki magii, która w tej powieści jest znacznie mniej wszechmocna i wybaczająca, niż nauczyły nas inne fantastyczne historie. (Klaudia Ciurka)

Love 101, NETFLIX (serial)

Serial wyprodukowany w Turcji, do obejrzenia na Netflixie, opowiada o piątce nastolatków, których los połączył w celu połączenia nauczycielki z nowym trenerem koszykówki. Czwórka z nich to krnąbrne dzieciaki, które gardzą zasadami, a najważniejsza jest dla nich uczciwość, a przy tym dobra zabawa. Grzeczna i poukładana Isik przez przypadek do nich dołącza, a jej życie diametralnie się zmienia. Prosty plan napotyka na wiele przeciwności, przez co niejednokrotnie ktoś cierpi.

Wyszedł w 2020 roku, a w tym pojawił się drugi sezon. Jest to słodko-gorzki obraz nastoletniej walki o to co ważne, przyjaźni, miłości, rozterkach. Ciekawym zabiegiem jest zobaczenie jakie konsekwencje mają ich działania, ponieważ wiele lat później spotykają się ponownie. Jestem w szoku jak bardzo mi się spodobał, mimo cringowych sytuacji. (Katarzyna Gnacikowska)

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu