The Met Live in HD: transmisja „Dialogów karmelitanek” już 11 maja w Multikinie!

0
The Metropolitan Opera i Multikino zapraszają na transmisję wstrząsającego arcydzieła Francisa Poulenca Dialogi karmelitanek – prosto z Nowego Jorku, już 11 maja o godz. 18.00, w wybranych kinach sieci Multikino.

Opera Dialogi Karmelitanek, według dramatu Bernanosa, oparta jest na prawdziwej historii zakonnic, które zginęły pod ostrzem gilotyny.

Długa droga wiodła od prawdziwego wydarzenia – skazania na śmierć karmelitanek z zakonu w Compiègne podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789) – do prapremiery Dialogów karmelitanek w La Scali w 1957 roku. Najpierw ich losy opisała w powieści Gertrude von Le Fort. Potem historia zakonnic pojawiła się na scenie teatralnej w dramacie Georges’a Bernanosa. Sztuka przykuła uwagę Francisa Poulenca, który skomponował do niej intymną muzykę, nie wprowadzając prawie żadnych skrótów w tekście. Choć akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznej Francji, kompozytor widział w dziele wyraz okropności II wojny światowej i obozów koncentracyjnych. Hrabianka Blanche wstępuje do klasztoru, który wkrótce potem zostaje zniszczony przez rewolucję. Dziewczyna ucieka, inne zakonnice zostają skazane na ścięcie. W ostatnim momencie Blanche dobrowolnie przyłącza się do nich i wchodzi na szafot.

The Met Live in HD: transmisja „Dialogów karmelitanek” już 11 maja w Multikinie!
@Multikino

W inscenizacji transmitowanej prosto z Nowego Jorku błyszczeć będą międzynarodowe gwiazdy opery: Isabel Leonard, Adrianne Pieczonka, Karita Mattila. Zadyryguje dyrektor muzyczny Met: Yannick Nézet-Séguin.

Dialog karmelitanek zostaną zaprezentowane w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Lublin, Olsztyn, Poznań – Malta, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Złote Tarasy, Włocławek oraz Zabrze.

Przedstawienie z polskimi napisami będzie transmitowane w jakości obrazu HD i dźwięku DD Surround.

Czas trwania ok. 3 godz. 20 min.

Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz online na www.multikino.pl.