Szalona próba zmiany świata. „Chilli” – recenzja książki

-

Chilli to książka, po którą sięga się z zainteresowaniem. Dlaczego? Już sam opis na tylnej okładce zmusza do zastanowienia się, o czym dokładnie będzie ta historia. A opowiada ona o Mei, zafiksowanej na punkcie świata nastolatce, która poprzez swoje dziwne i specyficzne czyny, chce go zmienić.
Chilli – o czym jest?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie wątki porusza Chilli, zdecydowanie musisz przeczytać całą książkę. Autorka umieściła w niej wiele ,,smaczków”, które składają się na całość opisywanej historii.  I choć nie jest ona porywająca, to porusza ważne kwestie. Jest to pogoń za pieniądzem, egoistyczne nastawienie na sukces oraz wiele innych problemów, których społeczeństwo nie dostrzega lub nie chce dostrzec. Powieść napisana przez Polę Rewako porusza tematykę walki dobra ze złem.

Mea, czyli skomplikowana postać główna

Główną bohaterką powieści jest Mea Chubin. Początkowo, w trakcie czytania książki, zaczęłam zastanawiać się, dlaczego akurat to imię? Bardzo oryginalne, ale niepasujące do jej miejsca zamieszkania, czyli Gdańska. Postanowiłam zgłębić temat i… okazało się, że jest to nawiązanie do zespołu 30 Seconds To Mars.

Mea to studentka psychologii, której charakter jest jak tytułowa papryczka chilli – ostry, nie rozumie świata oraz ludzi, zwłaszcza ich próżności. Swoją frustrację bez skrępowania okazuje każdej osobie, która ją zdenerwuje. Przypadkowi przechodnie, rodzina, koledzy ze studiów – dla niej nie ma znaczenia to, kogo obrazi. Każdemu mówi otwarcie, co myśli. Jedyną osobą, z którą się dogaduje jest Alfred. Nie jest on jednak zwykłym chłopakiem bo… jest jedynie wytworem wyobraźni Mei. Kreacja Alfreda  skłania więc do refleksji, że dziewczyna może mieć zaburzenia psychiczne. Buntowniczka postanawia założyć anarchistyczną Grupę Demolka, dzięki działaniom której chce wykrzyczeć całemu światu to, co ją gryzie. I rzeczywiście, udaje jej się zebrać kilkunastoosobową grupę, z którą sieje zniszczenie w mieście.  Spotykając się co jakiś czas, członkowie grupy niszczą wszystko, co się da. Choć brzmi to banalnie, to, co robi bohaterka paradoksalnie podszyte jest pewną nutką szlachetności. Pomimo złych czynów, jakich się dopuszcza, chce czynić dobro oraz uzmysłowić społeczeństwu to, że w życiu powinni kierować się podstawowymi wartościami (rodziną, zdrowiem, przyjaźnią). Mea chce pokazać ludziom, że w obecnych czasach nie doceniają tego, co posiadają. Niestety sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli…

Jakie są zalety książki?

Przede wszystkim prosty język. Książka została napisana w taki sposób, aby każdy zrozumiał płynący z niej przekaz. Sam pomysł na fabułę również jest interesujący. Ciekawa  jest także konwencja opowiadanej historii – polega na rozmowie Mei z redaktorem. W trakcie opowieści dziewczyna cofa się w czasie, aby móc opowiedzieć mu całą historię. Główna bohaterka Chilli jest bardzo intrygująca. Z jednej strony to wulgarna i agresywna dziewczyna, z drugiej zagubiona i chcąca czynić dobro. Dużym plusem książki jest to, że opisywane w niej miejsca istnieją naprawdę. Dodatkowo padające w powieści wulgaryzmy podnoszą jej autentyczność oraz idealnie pasują do opisywanej sytuacji. Wisienką na torcie jest jej zakończenie – niebanalne i zaskakujące, co bardzo mnie urzekło.

Kilka słów o… minusach

Żadna książka nie jest idealna, w przypadku Chilli zawiodły mnie niektóre niedociągnięcia. Należą do nich zbyt szybka akcja jak i to, że bohaterom wszystko przychodzi z dużą łatwością. Ogłuszenie policjanta? Uśpienie strażnika? Z niczym nie mają problemu. Czytając książkę odnosiłam wrażenie, że niektóre czyny Mei są wręcz… bezsensowne oraz w dużej mierze nieprzemyślane. W świecie rzeczywistym (niektóre) nie mogłyby mieć po prostu miejsca. Ponadto, w pewnych momentach zachowanie bohaterki irytuje czytelnika oraz budzi  niechęć.

Krótkie podsumowanie

Podsumowując, Chilli nie jest ani złą ani rewelacyjną książką. Nie wyrywa z butów, ale interesuje. Myślę, że warto przeczytać historię Mei, choćby ze względu na to, że w zaskakujący sposób podejmuje  tematykę walki dobra ze złem. Jest to książka młodzieżowa, po którą można sięgnąć w wolnej chwili. To, czy się spodoba, czy nie, zależy od indywidualnych upodobań każdego z nas.

Szalona próba zmiany świata. „Chilli” – recenzja książki


Tytuł:
Chilli

Autor: Pola Rewako

Wydawnictwo: Jaguar

Ilość stron: 335

ISBN: 9788376867304

Wioletta Baran
Wioletta Baran
Uzależniona od wszystkiego. Zakupoholiczka, książkoholiczka, serialoholiczka i koncertoholiczka. Cierpi na amnezje muzyczną i nigdy nie może zapamiętać tytułów piosenek, mimo że kocha słuchać muzyki. Lubi jak wszystko idzie po jej myśli. Nie lubi mówić o sobie i być w centrum uwagi.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu