Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość… „Jak zatrzymać czas” – recenzja książki

-

Wstyd się przyznać, ale kolejny raz padłam ofiarą opisu fabuły znajdującego się na okładce. Czytając słowa: „Tom Hazard posiada niebezpieczny sekret. Choć wygląda na przeciętnego 41-latka, cierpi na rzadką przypadłość, wskutek której żyje już całe stulecia. Tom przeżył kawał historii – występując z Szekspirem, eksplorując odległe morza z kapitanem Cookiem i pijąc koktajle z Fitzgeraldem. Teraz pragnie już tylko zwyczajnego życia”. miałam nadzieję na książkę przygodową z wątkiem miłosnym. Co otrzymałam?
Albatrosy i jętki

Jeśli znacie zespół The Antwoord, zapewne wiecie, czym jest progeria. Osoby dotknięte tą niezwykle rzadką chorobą genetyczną szybciej się starzeją, dożywając średnio trzynastu lat. Bohater książki Jak zatrzymać czas jest jednak w odwrotnej sytuacji. Ze względu na stan medyczny (nigdy niezbadany i nieopisany, a zatem nienazwany) Tom żyje o wiele dłużej niż przeciętny człowiek. W związku z tym ma ogromny bagaż doświadczeń i sporo refleksji, którymi chciałby się z kimś podzielić.

Osoby takie jak protagonista zgrupowały się w stowarzyszeniu, nazywając się we własnym gronie albatrosami. Normalnych ludzi określają mianem jętek, ponieważ ich życie trwa zaledwie krótką chwilę (oczywiście relatywnie do wspomnianej wcześniej grupy). Członkowie organizacji przede wszystkim dbają o to, by nikt nie dowiedział się o ich długowieczności.

Wartość refleksji

Głównym przesłaniem książki Matta Haiga jest to, że umysł ludzki nie został stworzony do długowieczności. Zatem albatrosy często gnuśnieją, stają się okrutni lub po prostu szaleni. Ponadto autor uzmysławia nam wartość ludzkiego życia, dlaczego powinniśmy się nawzajem szanować i doceniać, a przede wszystkim nie czynić drugiemu, co nam niemiłe.

Muszę przyznać, że refleksyjna część książki przypadła mi do gustu. Z wielką przyjemnością czytałam retrospekcje głównego bohatera. Przeszłość Toma zdecydowanie podobała mi się bardziej niż jego obecne życie.

Piasek zgrzytający między zębami

Dwie trzecie Jak zatrzymać czas mnie zachwyciły. Z zapartym tchem czytałam o ludziach wystawianych na wszelkiego rodzaju próby. Niestety w pewnym momencie autor postanowił skupić się na obecnym życiu bohatera, które było ckliwe i miałkie niczym amerykańska komedia romantyczna. Ponadto przez zakończenie wściekłam się tak bardzo, że miałam ochotę wyrzucić książkę przez okno jadącego pociągu.

Podsumowanie

Oczekiwałam wspaniałej przygody i pasjonującego wątku miłosnego. Otrzymałam refleksję na temat sensu życia oraz iście hollywoodzkie zakończenie, za nic nie pasujące do pierwszej połowy powieści. Jak zatrzymać czas to idealna książka na gorące letnie dni, podróż pociągiem lub długi lot samolotem. Jednak nie radzę oczekiwać od niej zbyt wiele.

Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość… „Jak zatrzymać czas” – recenzja książki

 

 

Tytuł: Jak zatrzymać czas

Autor: Matt Haig

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Ilość stron: 428

ISBN: 9788381163224

Wiktoria Mierzwińska
Wiktoria Mierzwińska
Crazy dog lady zakochana w Batmanie. Czyta dużo, nałogowo ogląda seriale i nie może żyć bez herbaty, czekolady i żółtego sera.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu