Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nowe zasady dla produkcji, które będą mogły zawalczyć o jedną z najbardziej prestiżowych nagród filmowych – Oscara.
Kwestię poruszono ze względu na wcześniejszy ruch #OscarsSoWhite. Nowe reguły będą stopniowo wprowadzane od 2022 roku, aż do 2024 roku. Jak wyglądają zasady? Aby móc w ogóle otrzymać nominację do Oscara w kategorii najlepszy film, produkcja powinna spełnić dwie z czterech wytycznych.
Reprezentacja na ekranie – film musi spełnić minimum jedną z poniższych wytycznych:
- Przynajmniej jeden z odtwórców głównych ról lub istotnej roli drugoplanowej musi reprezentować mniejszość rasową,
- Minimum 30% obsady ról drugoplanowych lub epizodycznych musi reprezentować minimum dwie z niniejszych grup: kobiety, mniejszość rasowa, społeczność LGBTQ+, niepełnosprawność fizyczna lub intelektualna, osoby niedosłyszące,
- Główny wątek fabularny musi wiązać się z co najmniej z jedną z wyżej wymienionych grup.
Ekipy i zespoły filmowe – film musi spełnić minimum jedno z poniższych kryteriów:
- Co najmniej dwa działy powinny być kierowane przez osobę należącą do jednej z grup: kobiety, mniejszości rasowe, społeczność LGBTQ+, osoby niepełnosprawne lub niedosłyszące (dotyczy działów reżyserii, zdjęć, muzyki, scenariusza, montażu, castingu, produkcji, dźwięku, charakteryzacji, fryzur, efektów specjalnych),
- Minimum jeden z wyżej wymienionych działów powinien być zarządzany przez osobę reprezentującą mniejszość rasową lub etniczną,
- Minimum sześć osób niższego szczebla w ekipach powinno należeć do mniejszości rasowej lub etnicznej,
- Co najmniej 30% ekipy filmowej powinno być reprezentowane przez osoby należące do grup: kobiety, mniejszości rasowe, społeczność LGBTQ+, osoby niepełnosprawne lub niedosłyszące.
Obecność w branży – filmy muszą spełniać oba warunki:
- Duże studia i dystrybutorzy powinny posiadać ofertę płatnych staży w różnych działach, które będą skierowane do osób reprezentujących niniejsze grupy: kobiety, społeczność LGBTQ+, mniejszości rasowe, osoby niepełnosprawne, osoby głuchonieme; mniejsze lub niezależne studia i dystrybutorzy powinny posiadać co najmniej dwie osoby na płatnych stażach, należące do którejś z wyżej wymienionych grup,
- Zarówno studia i dystrybutorzy, jak i firmy finansujące produkcję filmów, powinny oferować szkolenia i programy rozwoju dla osób reprezentujących którąś z wyżej wymienionych grup.
Komunikacja z widzami
- Studio lub producent powinny mieć w działach związanych z reklamą, PR albo dystrybucją co najmniej kilka osób na stanowiskach kierowniczych, reprezentujących którąś z wcześniej wymienionych grup.
Nowe zasady dotyczą wyłącznie kategorii najlepszy film. Podjęta przez Akademię decyzja wynika z ustaleń jej członków, iż obecnie produkcje nie mają odpowiedniej reprezentacji mniejszości. Dodatkowo organizacja ma nadzieję, iż wprowadzone standardy zachęcą twórców do produkowania obrazów bardziej różnorodnych.