Na granicy fałszu i prawdy. „Mistyka i Mistyfikacja” – recenzja książki

-

Profesor doktor habilitowany Anna Sobolewska jest krytykiem, eseistą i historykiem literatury. Jej głównymi kierunkami zainteresowań są literatura i mistyka. Specjalizuje się zwłaszcza w świeckiej mistyce codzienności poetów i pisarzy dwudziestego wieku, poetyce doświadczeń wewnętrznych, przemiany form narracyjnych w literaturze dwudziestego wieku, literaturze i filmie wobec kultury współczesnej. W swojej książce przedstawia zbiór felietonów z lat 2008-2017, w większości publikowanych na łamach miesięcznika „Charaktery”. Między innymi poznacie: „Podróż na wschód”, „Nostalgię”, „Rodzinę Człowieczca”, „Królestwo Pani” i wiele innych niezwykłych rozważań, refleksji wplecionych w życiowe przygody autorki.
Mistyka

Czym jest mistyka? “Jest to wieloznaczny termin opisujący relację człowieka z rzeczywistością pozamaterialną, pozazmysłową, transcendentną”.1 W różnych systemach religijno-filozoficznych ta rzeczywistość jest różnie rozumiany. Czytając felietony, możemy przenosić się w czasie i przestrzeni, poznając unikalne oblicza mistyki, jakie pokazuje nam autorka. Opowiada nam ona o swoich osobistych doświadczeniach związanych z medytacją, buddyzmem. Przeżycia, które nam przekazuje, ubiera w historię pozornie nie sprzężonych z główną tematyką danego felietonu.

Mistyfikacje

Czy powinniśmy wierzyć we wszystko, co widzimy i słyszymy? Anna w swoich wypowiedziach stara się przekonać czytelnika, żeby zawsze rozważał każdą sytuację indywidualnie. W świecie oprócz wielu mistycznych zdarzeń możemy natrafić na mistyfikacje, których celem jest ogłupianie ludzi i wykorzystanie ich naiwność do własnych celów. Świetnie opisuje to fragment  z felietonu Nierzeczywistość

,,W sferze popkultury łączą się mity dawne i nowe, ostatnio wymyślone i rozpowszechnione w internecie: eliksiru nieśmiertelności i UFO, świętego Graala i kalendarza tzolkin, Golema i cyborga. Dawniej mit obrazował dzieje duszy, przedstawiał i uobecniał historię świętą, prowadził do oswojenia kosmosu. Mity XXI wieku pełnią funkcję odwrotną – budzą lęk i nieufność, wzmacniając ksenofobię w wymiarze ziemskim i kosmicznym”2.

Gdzie jest prawda?

Jak mówi stare porzekadło: „Prawda leży pośrodku”. W życiu Anny mistyka odgrywa ważną rolę, zarówno w jej twórczości, jak i w ziemskiej wędrówce. Swoją pasję dzieli wraz z mężem oraz córką, która pozwoliła jej spojrzeć na świat z nowej perspektywy. Jednocześnie patrzy na sferę duchowości z pewną dozą krytyki i racjonalizmu, zanim da się czemuś ponieść, sprawdza, czy coś jest prawdziwe, czy istnieje jako fikcją wykorzystującą naiwność ludzką.

Duchowość

Jest często rozumiana jako pryzmat czegoś „wyższego”, traktuje wymiar duchowy jako należący do sfery nadnaturalnej. Człowiek od zarania dziejów na ścieżce ewolucji pragnie odnaleźć sens własnej egzystencji, odwołuje się do wymiaru przeżyć, jakie odczuwa w świecie wewnętrznym, szukając w nim odpowiedzi na wszystkie pytania.

Na granicy fałszu i prawdy. „Mistyka i Mistyfikacja” – recenzja książki

Tytuł: Mistyka i mistyfikacje

Autor: Anna Sobolewska

Wydawnictwo: Wolno

Liczba stron: 308

ISBN: 978-83-953756-3-7

 


1https://www.wikizero.com/pl/Mistycyzm
2Anna Sobolewska, Mistyka i mistyfikacje, str. 184

podsumowanie

Ocena
9

Komentarz

Książka “Mistyka i Mistyfikacje” to wspaniała podróż sentymentalno-refleksyjna. Chcąc zagłębić się w samego siebie i otaczający świat, warto sięgnąć po tę pozycję.
Roksana Zielińska
Roksana Zielińska
Romantyczka, ceniąca sobie świat nauki. Zakochana w neurologii, neurobiologii, psychologii, filozofii, fizyce kwantowej, kosmosie oraz wszystkim, co związane z ludzkim mózgiem. Przy czym pożeraczka książek oraz komiksów. Nerd i geek w jednym ciele. A to nie koniec jej pasji. W wolnym czasie, o ile go ma, pisze listy z ludźmi z całego świata, ogląda seriale na Netflixie, haftuje, fotografuje.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Książka “Mistyka i Mistyfikacje” to wspaniała podróż sentymentalno-refleksyjna. Chcąc zagłębić się w samego siebie i otaczający świat, warto sięgnąć po tę pozycję. Na granicy fałszu i prawdy. „Mistyka i Mistyfikacja” – recenzja książki