Książki dla młodzieży – jak księgarnia internetowa może zachęcić do czytania?

-

Co czujesz na widok młodej osoby czytającej książkę? Ktoś powie: student, uczeń albo nerd. Jest przecież tyle emocjonujących sposobów spędzania wolnego czasu! Po co marnować go na zakurzony papier, zwłaszcza teraz, w dobie platform streamingowych? Raporty Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce nigdy nie napawały optymizmem. Polacy nie czytają książek.
Polub czytanie – czyli dlaczego warto zajrzeć do księgarni internetowej?

Nawet jeśli w ostatnich latach mogliśmy zaobserwować nieznaczny wzrost poziomu czytelnictwa spowodowany pandemią, nie zapoczątkował on trwałego trendu na czytanie. Dla przeciętnego Polaka książki kojarzą się z nudnym obowiązkiem szkolnym, lekturami sprzed stu lat i kartkówkami. A przecież wystarczy wejść na stronę pierwszej z brzegu księgarni internetowej i choć pobieżnie przejrzeć jej ofertę.

Książki dla dzieci, książki dla młodzieży, książki dla dorosłych, literatura faktu, książki popularnonaukowe, romanse, horrory, fantastyka, powieści historyczne, książki obcojęzyczne. Lata szkolne wpoiły w nas przekonanie, że książka jest czymś, po co sięgamy z obowiązku, na pewno nie dla przyjemności. Tymczasem kanon lektur to zaledwie wycinek tego, co może zaoferować książka. Założymy się, że w każdym katalogu bibliotek czy księgarni internetowej znajdziesz przynajmniej jeden tytuł pasujący do twoich zainteresowań i oczekiwań?

Książki dla młodzieży – dlaczego warto zachęcać dzieci i młodzież do czytania?

Bo czym skorupka za młodu nasiąknie… Książka dla młodzieży może okazać się cenną przyjaciółką. Albo czymś więcej. Książka dla młodzieży może stać się początkiem wspaniałej przygody, która wywróci życie twojego dziecka do góry nogami. Dlaczego tak wiele ludzi wykształconych czyta? Bo słowo rozwija umysł. Z kolei obraz go rozleniwia.

Obcowanie z literaturą, ze słowem, z fikcją i interesującymi bohaterami odgrywa olbrzymią rolę w procesie rozwoju dzieci i młodzieży. Książki dla młodzieży przekazują prawdę o najcenniejszych wartościach, a robią to za pomocą stymulujących wyobraźnię fabuł i zawiłych intryg, z którymi muszą zmierzyć się bohaterowie, żeby pokonać trudności i dojrzeć do następnego etapu. Brzmi znajomo? Książki dla młodzieży naśladują życie. W przyszłości mogą okazać się cennym drogowskazem dla młodego czytelnika.

Książki dla młodzieży w księgarniach internetowych — czym kierować się przy wyborze?

Oczywiście zainteresowaniami osoby, której chcesz podarować książkę. W księgarniach internetowych warto odwiedzić zakładki bestsellery lub top książki. Zazwyczaj znajdziemy w nich książki, o których jest głośno i trzeba je znać. Następnie warto przejrzeć zakładki podzielone na tematyczne kategorie. Jeśli ktoś często tłumaczy się brakiem czasu, warto zastanowić się nad audiobookiem. Teraz skończą się wymówki. Audiobook można słuchać, jadąc samochodem, czy idąc na spacer.

W obrębie książki dla młodzieży znajdziemy różne gatunki — romanse, fantastykę, sensację, obyczajówki. Książka nie jest zbyt drogim wydatkiem, a jeśli księgarnia internetowa akurat prowadzi promocję, może skończyć się tak, że za grosze kupisz zestaw książek dla całej rodziny.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu