„JUTRO ALBO POJUTRZE” w cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard”: 24 czerwca i 1 lipca w wybranych kinach sieci Multikino

0
Nominowany do Oscara dokument Binga Liu – kolejny film wybrany przez Grażynę Torbicką i Michała Walkiewicza do cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard” – to zjawiskowa opowieść o skomplikowanym procesie dorastania, mierzeniu się z bagażem doświadczeń wyniesionych z dzieciństwa; o dziedziczonych wzorcach i – podejmowanych wciąż od nowa – próbach radzenia sobie z dorosłością.

 Bohaterami filmu są trzej przyjaciele: Zack, Keire i Bing, którzy w Rickford, w stanie Illinois, spędzają wolny czas na jeżdżeniu na deskorolce po mieście i imprezowaniu. Tematem „Jutro albo pojutrze” jest dorastanie tych trzech młodych mężczyzn. Za kamerą stanął jeden z nich – Bing Liu.

„Jutro albo pojutrze” powstawał spontanicznie jako czysta rejestracja codzienności zaprzyjaźnionych ze sobą deskorolkarzy, ale efektem jest poruszający zapis procesu ich dorastania. Zack zostaje nieoczekiwanie ojcem, a Keire dostaje pierwszą pracę oraz zmaga się z problemem rasowej tożsamości i śmiercią ojca. Bing prowadzi długie rozmowy z matką, która jako chińska emigrantka po traumatycznym małżeństwie nie może się odnaleźć w amerykańskim społeczeństwie. „Jutro albo pojutrze” jest intymnym i szczerym spojrzeniem młodego mężczyzny na proces dorastania i radzenia sobie z nieokiełznaną młodością.

„Jutro albo pojutrze” był nominowany do Oscara i znalazł się na liście najlepszych filmów 2018 r. według Baracka Obamy; zdobył aż cztery nagrody na festiwalu Millennium Docs Against Gravity. O procesie powstawania tego unikatowego dokumentu Liu mówił m. in.:

Gdy miałem prawie 20 lat, nie rozumiałem dlaczego po tym, jak odszedłem z domu i przeniosłem się do Chicago, tak wielu moich kolegów padło ofiarą narkotyków, skończyło w więzieniach albo jeszcze gorzej. Nagrywałem skejtów, jeździłem sam po całym kraju, śpiąc na kanapach u rozmaitych znajomych, których poznałem przez lata mojej deskorolkowej pasji. Później zacząłem robić wywiady ze skejterami. Pytałem ich: „Co czujesz jeżdżąc na desce?”, „Kogo kochasz bardziej: mamę czy tatę?”, „Kto nauczył cię czuć nienawiść?”. Takie rozmowy często przeradzały się w spontaniczne sesje terapeutyczne.

Efekty zapisu tych niezwykłych filmowych sesji terapeutycznych będzie można zobaczyć w Multikinie.

Na film „Jutro albo pojutrze” w ramach cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard” zapraszamy już w 24 czerwca i 1 lipca o godzinie 19:30 do kin sieci Multikino w: Warszawie (kina na Targówku i Ursynowie), Poznaniu (Multikino Malta), Gdańsku, Sopocie, Szczecinie, Wrocławiu, Rzeszowie, Olsztynie, Pruszkowie, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Katowicach, Bydgoszczy i Kielcach.

Cykl „Mistrzowie Kina Mastercard” to ambitne, festiwalowe kino, ważne i nagradzane filmy, które skłaniają do dyskusji. Każda projekcja będzie poprzedzona premierowym odcinkiem autorskiego programu Grażyny Torbickiej i Michała Walkiewicza wyświetlanym na wielkim ekranie. Pokazy w ramach cyklu odbywają się w wybranych kinach sieci Multikino w każdy poniedziałek o godz. 19:30.

Bilety na filmy z cyklu „Mistrzowie Kina Mastercard” można nabyć w kasach kin oraz na stronie www.multikino.pl. Cena biletu będzie zgodna z cennikiem obowiązującym w danym mieście.