HBO prezentuje nowy zwiastun „Czarnobyla”

0
Kadr z serialu „Czarnobyl”
Na temat katastrofy w Czarnobylu powstało już mnóstwo dokumentów, reportaży, plotek, miejskich legend, filmów fabularnych i science-fiction. Tym razem o tym, co wydarzyło się 33 lata temu w ukraińskim mieście opowiedzieli twórcy HBO.

28 kwietnia 1986 roku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie, na terenie ówczesnego ZSRR, doszło do ogromnej eksplozji. Uwolniona podczas wybuchu chmura radioaktywna spowodowała skażenie promieniotwórcze na terenie Białorusi, Rosji, Ukrainy i rozprzestrzeniła się po całej Europie, w tym w Polsce, Skandynawii, Europie Środkowej i Zachodniej.

Jared Harris wciela się w Walerija Legasowa, przodującego radzieckiego fizyka jądrowego, który był członkiem komisji badającej przyczyny awarii i jako pierwszy zrozumiał skalę katastrofy. Stellan Skarsgård gra zastępcę przewodniczącego Rady Ministrów ZSRR Borysa Szczerbinę, który z kremlowskiego nadania przewodniczył pracom rządowej komisji ds. Czarnobyla w pierwszych godzinach po awarii. Emily Watson zobaczymy w roli Ulany Khomyuk, radzieckiej fizyczki jądrowej, która chce poznać prawdziwe przyczyny wybuchu reaktora.

Obejrzyjcie zwiastun:

W głównych rolach występują Jared Harris (Mad Men), Stellan Skarsgård (Melancholia) oraz Emily Watson (Hilary i Jackie). Autorem scenariusza i producentem wykonawczym serialu Czarnobyl jest Craig Mazin (Łowca i Królowa Lodu), a reżyserem Johan Renck (Breaking Bad).

Premiera odbędzie się 7 maja w HBO i HBO GO.


Źródło: Ew.com
Grafika: YouTube