Ekscytujące książkowe wieści dla fanów Tolkiena

J.R.R. Tolkien, autor klasycznych już powieści Hobbit oraz Władca Pierścieni, zmarł w 1973 roku, jednak jego dziedzictwo wciąż pozostaje żywe.

Wydawnictwo Zysk i S-ka w ramach wirtualnego spotkania współorganizowanego z księgarnią Empik potwierdziło premiery dwóch kolejnych książek autorstwa tego cenionego pisarza.

Natura Śródziemia, oryginalnie wydana w czerwcu 2021 roku, ukaże się na polskim rynku w październiku 2022 roku w przekładzie Ryszarda Derdzińskiego. Przygotowane pod redakcją Carla Hostettera wydanie zawiera niepublikowane wcześniej teksty, choćby dotyczące nieśmiertelności Elfów czy Numenoru i Gondoru. Przedsprzedaż tej książki rusza już 24 czerwca.

Drugą, hucznie celebrowaną, premierą okazuje się dwunastotomowa Historia Śródziemia. Premiera pierwszej księgi w przekładzie Cezarego Frąca planowana jest na 26 września 2022 roku, ale to dopiero początek potężnego cyklu. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że Historia Śródziemia zawiera w sobie różnorakie formy literackie, w tym poezję i eseje, a także liczne mapy i szkice. Zdradzono też, że w jednym z tomów znajdziemy nieopublikowany wcześniej epilog Władcy Pierścieni, w którym Sam Gamgee opowie swoim dzieciom dzieje innych bohaterów popularnej trylogii. Dwunasty tom Historii Śródziemia zawiera także krótki tekst, który miał stanowić kontynuację Władcy Pierścieni.

Obecni podczas spotkania tłumacze wszystkich tomów – Paulina Braiter, Ryszard Derdziński, Cezary Frąc oraz Agnieszka Sylwanowicz – zgodnie stwierdzili, że nowe książki to nie powieści, które da się przeczytać „za jednym zamachem”. To raczej zbiór notatek, myśli czy konceptów towarzyszących Tolkienowi w trakcie prac nad jego dziełem. Znajomość wcześniejszych utworów pisarza może więc okazać się konieczna, by dobrze wgryźć się w nowe teksty. Bez wątpienia pomocne będą także liczne przypisy, pochodzące aż z czterech źródeł: od autora, od jego syna, który wstępnie redagował notatki, od redaktora wydawcy oryginalnego oraz od tłumaczy.

Co sądzicie o tych zapowiedziach? Czekacie?

Ekscytujące książkowe wieści dla fanów Tolkiena

Klaudia Ciurka
Klaudia Ciurkahttps://moje-czytadla.blogspot.com/
Książkoholiczka stawiająca pierwsze kroki w świecie gier wideo i planszówek. Seriale ogląda rzadko, ale od anime nie stroni. Kociara i herbatoholiczka z wyboru, okularnica z konieczności.

Popularne w tym tygodniu