Autorki, których książki idealnie nadają się na Walentynki

-

Szukasz wyjątkowego prezentu na Święto Zakochanych dla dziewczyny, mamy lub przyjaciółki? A może wręcz przeciwnie – rozglądasz się za czymś, co pozwoli ci spędzić ten dzień w beztroskim oderwaniu od reszty świata, w zaciszu własnego fotela z ciepłym kakao, otulając się kocem?  Dobra książka to odpowiedź, której poszukujesz. Oczywiście lektura „walentynkowa”, nieważne czy czytana w samotności, czy wręczana w prezencie, musi dotykać tematu miłości.

Przygotowałam dla was, drodzy czytelnicy, zestawienie pisarek, których książki zaspokoją nawet najbardziej wybredne, lekturowe gusta. Sprawdźcie i wybierzcie coś dla siebie!

Jane Austen

Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie słyszał o powieściach takich jak Duma i uprzedzenie czy Rozważna i romantyczna. Te wielokrotnie ekranizowane bestsellery stworzyła właśnie Jane Austen — literacka legenda. Żyjąca i tworząca na przełomie XVIII i XIX wieku, obdarzona niezwykłym zmysłem obserwacji i komediowo-satyrycznym talentem pisała niezapomniane historie z życia angielskiej szlachty.

Chociaż wszystkie swoje powieści komponowała w epoce romantyzmu, to jednak w jej historiach o wiele częściej występował racjonalizm, beznamiętna ocena rzeczywistości, a nawet swoistego rodzaju miłosna matematyka. Warto również pamiętać, Austen była kwintesencją niezależności tamtych czasów — starą panną z wyboru. Z pieniędzy za książki utrzymywała siebie i swoją matkę, co było wtedy ewenementem.

Helen Fielding

Bridget Jones — bohaterka wymyślona przez brytyjską pisarkę Helen Fielding wstrząsnęła światowym rynkiem wydawniczym, dając początek wielkiej fali literatury kobiecej. Wszystko zaczęło się w latach 90. ubiegłego wieku, gdy „Dziennik Bridget Jones” niespodziewanie okazał się bestsellerem na rynku wydawniczym.

Codzienność pani Jones stanowią liczby – kontrola wagi, liczenie kalorii, wypitych jednostek alkoholu, wypalonych papierosów, sprawdzonych telefonów, przeczytanych poradników i myśli o mężczyznach.  Nie sądźcie jednak, że nasza bohaterka to zamknięta w sobie, uzależniona od rad z czasopism, samotniczka. Bridget jest dziewczyną pełną życia, zwariowaną, popełniającą wiele gaf, które z reguły przynoszą jej korzyść. Jej perypetie są porównywalne z odczuciami i postępowaniem wielu kobiet. Fenomen tej powieści polega na tym, że w pewnym momencie czytelniczki zdają sobie sprawę, że Helen Fielding pisze właśnie o nich.

Jojo Moyes

Jojo Moyes to jedna z najpopularniejszych na świecie autorek powieści dla kobiet. Jej książki regularnie podbijają szczyty światowych list bestsellerów. Pisane przez nią historie, z każdą czytaną stroną, wzbudzają wachlarz emocji, od szczerej radości, po bezradność, gniew i smutek… Fenomen kryje się w prostocie — miłość istnieje w tym, co się robi, w małych i dużych gestach. To, że się o niej nie mówi, nie oznacza, że jej nie ma. Kreowani przez nią bohaterowie są zawsze prawdziwi i autentyczni.

Dodatkowo pisarka w swoich powieściach nie boi się poruszania trudnych, nieraz bardzo kontrowersyjnych tematów, ale z pewnością bliskich wielu czytelnikom. Eutanazja, ciągle niezapomniana miłość czy wychowywanie dziecka w pojedynkę to tylko niektóre z podejmowanych przez autorkę wątków. Jej książki zmuszają często do głębokich i wcale nie prostych refleksji nad własnym życiem i dokonanymi wyborami. Powieści tworzone przez Jojo Moyes są niesamowitą przyjemnością – idealne na długi walentynkowy wieczór.

Lucinda Riley

Dzieła Lucindy Riley są jak bezpieczna przystań — kojące miejsce, do którego zawsze chcemy wrócić. Jej historie to wielowarstwowe opowieści o zagubionych ludziach szukających miłości i bliskości, o trudnych relacjach rodzinnych i międzyludzkich. To także, a może przede wszystkim, książki pełne nadziei i wiary, które pozwalają z podniesioną głową znosić największe cierpienia.

Autorka tworzy piękne, głębokie i chwytające za serce opowieści. Bogate słownictwo pisarki, w połączeniu z malowniczymi opisami postaci, miejsc i zdarzeń, daje pełny obraz sytuacji, łatwy do wyobrażenia. Zupełnie tak, jakbyśmy z boku obserwowali wszystkie opisane wydarzenia. Trudno się w nich nie zakochać.

Kristin Hannah

Kristin Hannah to amerykańska pisarka, którą czytelnicy na całym świecie pokochali za sprawą wspaniałej i pełnej bólu powieści Słowik. Jej książki zachwycają mistrzowskim piórem i mądrością opowiadanych historii. W swoich dziełach autorka, czerpiąc z największych dramatów, tworzy przejmujące i chwytające za serce powieści, które sprawiają, że czytelnik ma wrażenie, że jest tam na miejscu i bierze w nich udział.
Pamiętajcie, do jej książek zasiadamy tylko ze sporym pudełkiem chusteczek!

Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu