„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. „Lądowanie na księżycu” — recenzja filmu DVD

-

Astronomia sięga swoimi korzeniami początków istnienia samej ludzkości. Od czasów starożytnych aż po wiek siedemnasty jej celem był jak najdokładniejszy opis ruchów ciał niebieskich, obserwowanych gołym okiem: gwiazd oraz planet wraz ze Słońcem i Księżycem. Wtedy jeszcze dla badaczy wszechświat ograniczał się jedynie do orbit planetarnych i sfery gwiazd stałych. Przełomowym momentem w poznawaniu przestrzeni kosmicznej było stworzenie teleskopu, który pozwolił na wychwycenie dalszych miejsc pozaziemskich.  Pierwsze znane praktyczne lunety zostały skonstruowane przy użyciu szklanych soczewek przez Hansa Lipperheya w Holandii, a wkrótce potem przez Galileusza we Włoszech. Dzięki tym odkryciom mogliśmy chociaż odrobinę zbliżyć się do poznania kosmosu. Nikt wtedy nie przypuszczał, że prawie trzysta lat później dojedzie do pierwszych lotów pozaplanetarnych.
Pierwsze koty za płoty

Podróże kosmiczne z udziałem człowieka zostały zapoczątkowane przez Związek Radziecki. Jurij Gagarin 12 kwietnia 1961 roku okrążył Ziemię w czasie stu ośmiu minut. Kilkanaście dni później również Amerykanie wysłali swojego rodaka w przestrzeń kosmiczną – Alana Sheparda. Śmiałek ten odbył lot statkiem kosmicznym Merkury 3 i oddalił się od powierzchni naszej planety na odległość sto osiemdziesiąt siedem kilometrów, po czym powrócił na Ziemię i wylądował na Oceanie Atlantyckim. Co ciekawe, już trzy lata przed obiema pionierskimi ekspedycjami naukowcy NASA analizowali możliwość lądowania na Księżycu. Jednak na końcowy rezultat należało trochę poczekać. Sceptycyzm ówczesnych władz spowodował, że od pierwszych myśli technicznych aż do fenomenalnego wydarzenia zdobycia srebrnej planety potrzebne było jeszcze ponad dziesięć lat.

Pół wieku minęło

W końcu w lipcu 1969 roku, kiedy Neil Armstrong i Edwin „Buzz” Aldrin pozostawili pierwsze ślady ludzkich stóp na odległym i nieznanym globie. Ten mały krok dla człowieka okazał się przełomem, który pozwolił rozwinąć się całej ludzkości. Dla wielu lądowanie na Księżycu było decydującym incydentem XX wieku, pokonując swoją ważnością obie wojny światowe, próby jądrowe i inne znane wydarzenia.

W tym roku od fenomenalnej i odważnej misji Apolla minęło pięćdziesiąt lat. Dziś żyjemy w zupełnie innym świecie – moc obliczeniowa najprostszych telefonów, jakich używamy, równa się mocy komputera w rakiecie, która wówczas wyniosła ludzi w kosmos.  Z okazji okrągłej rocznicy Best Film we współpracy z BBC Earth wydali dwuczęściowy dokument Lądowanie na Księżycu, opowiadający o tym niezwykłym momencie. Trudno o lepszy powód, by powrócić do wydarzeń, które na zawsze zmieniły sposób myślenia kolejnych pokoleń.

Przeżyjmy to jeszcze raz

Dzięki materiałom NASA i archiwalnym transmisjom z tamtych czasów przedstawionym w Lądowaniu na księżycu mamy możliwość ponownie prześledzić przygotowania i przebieg wyprawy na srebrny glob. Pierwsza część koncentruje się na emocjach związanych ze startem w kosmos, podczas gdy druga skupia się na niezwykle trudnym manewrze lądowania. Film ten pokazuje także, jak blisko było, żeby misja się nie powiodła: Neil Armstrong podczas ostatniego przyziemienia został zmuszony do przejęcia ręcznej kontroli nad rakietą i znalezienia odpowiedniego miejsca postoju z ilością paliwa wystarczającą jedynie na trzydzieści sekund lotu. Dzięki mrówczej pracy twórców to dwuczęściowe DVD stanowi imponujące kompendium wiedzy na temat samej podróży. To opowieść o dniu, w którym ludzkość pokonała pierwszą wielką granicę swoich marzeń. BBC Earth wraz z Best Film zrobili kawał dobrej roboty, tworząc coś, co dla osób niemających możliwości przeżycia tego dnia, pozwoliło zapoznać się z prawdziwymi wydarzeniami i poczuć to, czego doświadczali ludzie z całego świata, obserwując przygotowania i lot. Podczas oglądania filmu mamy wariant wyboru dwóch języków — angielskiego albo polskiego lektora. Dodatkowo możemy włączyć polskie napisy.

Obraz doskonały

Materiały pokazany w filmie Lądowaniu na Księżycu to oryginalna dokumentacja z tamtych wydarzeń.  Całość robi na widzu oszałamiające wrażenie. W obrazie możemy zobaczyć między innymi ujęcia ludzi z całego świata, którzy skupieni przed witrynami sklepów, w barach, przy dostępnych radiach, śledzili głośne wydarzenia. Widzimy także zdjęcia ze środka modułu, oryginalne nagrania głosowe czy chociażby śledzimy transport rakiety nośnej na stanowisko startu. Ponownie cofamy się w czasie, by znowu zostać świadkami najsłynniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości.

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. „Lądowanie na księżycu” — recenzja filmu DVD

 


Tytuł:
Lądowanie na Księżycu

Reżyseria: Curry Tamsin

Rok: 2019

 

podsumowanie

Ocena
10

Komentarz

W lipcu 1969 Ameryka tworzy historię, wysyłając pierwszych astronautów na Księżyc. Pięćdziesiąt lat później, dzięki współpracy BBC Earth i Best Film, możemy cofnąć się w czasie i być ponownie świadkami najsłynniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości.
Weronika Penar
Weronika Penarhttps://recenzowniaksiazkowa.blogspot.com/
Z zawodu behawiorystka i badaczka kociego zachowania -  nic co kocie, nie jest jej obce. Z zamiłowania czytelniczka dobrych kryminałów i książek przygodowych, kinomaniaczka i ciągła podróżniczka. Jeśli nie biega na swojej uczelni, nie uczy studentów lub nie czyta pod kocem książek, to na pewno podróżuje, szukając swojego miejsca w świecie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

W lipcu 1969 Ameryka tworzy historię, wysyłając pierwszych astronautów na Księżyc. Pięćdziesiąt lat później, dzięki współpracy BBC Earth i Best Film, możemy cofnąć się w czasie i być ponownie świadkami najsłynniejszego wydarzenia w dziejach ludzkości.„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. „Lądowanie na księżycu” — recenzja filmu DVD