15 lat dobrze opowiadanych historii – jubileusz Audioteki pełen niespodzianek

Od innowacyjnego startu do dominującej pozycji w sektorze – Audioteka, prekursor polskiej branży audiobooków, świętuje w listopadzie 15-lecie swojej działalności. W ramach obchodów jubileuszu, słuchacze uzyskują dostęp do premierowych superprodukcji oraz będą mogli skorzystać z atrakcyjnych promocji, które otwiera akcja zniżkowa z okazji Black Week. „Mamy jeszcze wiele do opowiedzenia” – zapowiadają twórcy serwisu.

Pionierski głos na polskim rynku audiobooków

W 2008 roku, kiedy Audioteka rozpoczynała swoją działalność, jeszcze jako serwis sprzedający książki w formie audio, w Polsce dostęp do internetu miało niemal o połowę mniej użytkowników niż obecnie (ok 15 vs. ok 29 mln1), a prędkość dzisiejszego łącza internetowego była jeszcze w sferze wyobraźni. Polski internauta miesięcznie spędzał wtedy 44 godziny online. Obecnie spędza w internecie 51 godzin – tygodniowo2. Te liczby pokazują, jak zmienił się polski internet, a co za tym idzie również preferencje i oczekiwania jego użytkowników.

Kiedy Audioteka debiutowała na polskim rynku, byliśmy chwilę po premierze pierwszego iPhone’a, najpopularniejszą marką telefonów komórkowych wciąż była Nokia, a komputery miały często słabszą wydajność niż współczesne smartfony. W naszym katalogu dostępnych było nieco ponad 500 produkcji i chyba nikt wtedy nie marzył, że przez kolejnych 15 lat ich liczba wzrośnie do niemal 30 tysięcy. Udało nam się powiększyć zespół, zmienić model biznesowy, otworzyć własne studio, wejść na rynki zagraniczne, a także wyprodukować miliony godzin audiobooków słuchanych przez miliony użytkowników. To wszystko napawa nas ogromną radością i motywuje nas do dalszego rozwoju

– komentuje Arkadiusz Seidler, CEO Audioteki.

Audioteka od 15 lat nieprzerwanie wzbogaca swoją ofertę, dostarczając miłośnikom literatury najwyższej jakości cyfrowe treści od superprodukcji, przez audioseriale, po audycje i podcasty autorstwa popularnych twórców. Dziś serwis posiada największy polskojęzyczny zbiór treści audio, zawierający kilkadziesiąt tysięcy produkcji. Od 2008 roku użytkownicy poświęcili na zapoznanie się z jego katalogiem ponad 140 mln godzin i – gdyby miała to zrobić jedna osoba – zajęłoby jej to ponad 16 tys. lat. Jednak najbardziej oddany użytkownik, spędził w aplikacji 18 tys. godzin. (czyli 750 dni!). Kryminały, powieści historyczne i fantasy, a także klasyki literatury – od lat wśród słuchaczy są niezmiennie najpopularniejszymi gatunkami literackimi.

Polecamy:

Urodzinowe promocje

Audioteka świętuje swoje 15-lecie tak, jak umie najlepiej – poprzez bogatą ofertę promocji i premier, w tym aż trzy nowe superprodukcje. W listopadzie odbyła się premiera specjalnego odcinka podcastu „PigOut i Chmielarz gadają o książkach”, w którym autorzy wskazali najciekawsze ich zdaniem realizacje Audioteki. Z okazji urodzin platforma zaprezentuje swoim słuchaczom także dwie superprodukcje, które powstały w ramach wezwania Usłysz kulturę o tematyce science fiction – Pierwsze miasto Alary autorstwa Katarzyny Szkiłądź i Dawida Wiktorowskiego oraz Nexa Aleksandry Panisko. Inspiracją do napisania scenariuszy była wizjonerska twórczość Stanisława Lema. Dodatkowo, 13 listopada rozpoczął się Black Week, podczas którego można nabyć blisko 6 tys. audiobooków w obniżonych cenach. Miesiąc zakończy się premierą Dzienników gwiazdowych Stanisława Lema w formie superprodukcji, z udziałem aktorów takich jak: Piotr Adamczyk, Przemysław Bluszcz, Łukasz Lewandowski oraz Krzysztof Gosztyła.

Szczegółowe informacje o kolejnych promocjach na bieżąco będą pojawiały się w aplikacji Audioteki.

Podczas minionych 15 lat serwis stworzył również kilkadziesiąt własnych superprodukcji, audiobooków i podcastów. Zespół Audioteki obiecuje, że to dopiero początek historii i ma jeszcze wiele do opowiedzenia.


1http://pliki.gemius.pl/Raporty/2009/02_2009_Polski_internet_2008_2009.pdf
2https://nordvpn.com/pl/blog/czas-w-internecie/

ŹródłoNota prasowa
Adrianna Dworzyńska
Adrianna Dworzyńska
Geek i fanatyczka popkulturalna. Fascynatka astrofizyki, miłośniczka wszystkiego, co azjatyckie, a także była tumblreciara. Członkini wielkiej trójki fandomów. Ceni magię ponad efektami, dlatego kocha Doctora Who i Merlina nad życie. Dyrektor ds. Memologii 2.0, śmieszek 24/7, ale przede wszystkim stuprocentowy hobbit - lubi święty spokój, jedzenie i spanie.

Popularne w tym tygodniu