Wyznania miłosne i pocałunki w deszczu? „To zdarza się tylko w filmach” – recenzja ebooka

-

Nie od dziś wiadomo, że filmy, zarówno polskie, jak i zagraniczne, przedstawiają wyidealizowany obraz miłości. Zwroty akcji, łamiące serce momenty oraz bohaterowie, którzy pomimo różnic, są w stanie stworzyć szczęśliwy związek – to elementy wspólne wielu produkcji. Holly Bourne postanowiła wziąć na tapet te oraz inne schematy i stworzyć powieść młodzieżową Pokazuje ona, ile tak naprawdę komedie romantyczne mają wspólnego z rzeczywistością.
Fabuła

Audrey nie ma łatwego życia – jej ojciec zostawił rodzinę i związał się z inną kobietą. Matka dziewczyny popadła z tego powodu w depresję, a wszystkie ważne zadania i obowiązki zrzuciła na córkę, która nie radzi sobie z natłokiem emocji. Nastolatka niedawno rozstała się z chłopakiem, jest przygnębiona i zła. Do tego zrezygnowała ze swojej największej pasji, jaką było aktorstwo.

W momencie rozpoczęcia akcji Audrey zatrudnia się w pobliskim kinie jako sprzedawczyni. Jej asystentem zostaje Harry, przystojny, zadziorny chłopak, którego głównym hobby jest kręcenie filmów o zombie. Między tą dwójką powoli rodzi się przyjaźń, a następnie uczucie.

Gdzieś już to słyszałam?

Fabuła tej książki brzmi bardzo stereotypowo. Dziewczyna z problemami zakochuje się w atrakcyjnym facecie. Z biegiem historii poznają się coraz lepiej, a na końcu czeka ich wspaniała miłość, przepełniona słodkimi słówkami oraz kwiatami.

Jednak tytuł powieści dobitnie wskazuje, że takie rzeczy zdarzają się tylko w filmach. Holly Bourne zaprezentowała nam realistyczną, uroczą i przede wszystkim nietuzinkową relację nastolatków.

Największym atutem tego tytułu jest zdecydowanie jego autentyczność. Bohaterowie nierzadko przeklinają, piją lub palą, robią niemądre czy nieodpowiedzialne rzeczy, słowem – zachowują się tak jak znaczna część osób w ich wieku. Audrey nie jest cnotliwą, niewinną panienką, która rumieni się, gdy tylko zobaczy chłopaka. To inteligentna, zabawna, utalentowana dziewczyna z dystansem podchodząca do siebie.

Nie uświadczymy tutaj także miłości od pierwszego wejrzenia – główna bohaterka z początku nieufnie podchodzi do swojego asystenta, dopiero z czasem zaczyna z nim sympatyzować. Twardo stąpa po ziemi i nie daje się poderwać na pierwszy lepszy tekst Harry’ego.

Zaangażowany filmowiec

Kolejną ogromną zaletą To zdarza się tylko w filmach jest właśnie Harry. Na początku lektury nie zapałałam do tego chłopaka zbytnią sympatią – ot, zwykły przystojniak z poczuciem humoru, których w YA mieliśmy już naprawdę mnóstwo. Potem jednak okazuje się, że tego bohatera określa coś więcej niż tylko szarmanckość czy przebojowość. Potrafi troszczyć się o Audrey i przejmować jej problemami. Nie jest przez cały czas niepoważny; gdy trzeba, potrafi zachować się naprawdę odpowiednio i moralnie.

Harry z ogromnym zaangażowaniem i profesjonalizmem podchodzi do swojej pasji, czyli kręcenia filmów. Ze wszystkich sił stara się, aby jego produkcje były jak najlepsze. To sprawia, że czytelnik angażuje się  w fabułę i kibicuje temu bohaterowi na drodze ku jego marzeniom.

Bawię, ucząc, uczę, bawiąc

Zielona Sowa bardzo często wydaje powieści YA różniące się nieco od innych książek z tego gatunku. Zawierają bowiem cenne lekcje i wartości, które młody czytelnik może wynieść z lektury. Nie inaczej jest w przypadku To zdarza się tylko w filmach.

Ten tytuł to bardzo dobra i zabawna satyra na wszystkie słabe lub niezbyt udane filmowe romanse prezentujące miłość, która z realnym światem ma niewiele wspólnego. Holly Bourne ukazuje, jak tak naprawdę wygląda miłość młodych ludzi – brak w niej miejsca na pocałunki w deszczu, głębokie wyznania, przejmujące wiersze czy piosenki.

Książka może uświadomić młodzieży, że wizja świata przedstawiona w kinematografii znacząco różni się od prawdziwego życia. Wiele z nastolatków chciałoby przeżyć taką miłość, jak w ich ukochanych komediach. Ta powieść pokazuje, iż jest to raczej niemożliwe i że dobra, zdrowa relacja nie musi opierać się na słodkich gestach, a raczej na wzajemnej akceptacji i szacunku.

Macie ochotę na więcej ebooków młodzieżowych. Znajdziecie je na Virtualo.

Recenzja powstała we współpracy z Virtualo.

Wyznania miłosne i pocałunki w deszczu? „To zdarza się tylko w filmach” – recenzja ebooka

 

 

 

Tytuł: To zdarza się tylko w filmach
Autorka: Holly Bourne
Rozmiar: 1,8 MB
Wydawnictwo: Zielona Sowa
ISBN: 978-83-8073-883-6

Karina Bałdyszko
Karina Bałdyszko
Ogromna miłośniczka książek. Zazwyczaj czyta obyczajówki, thrillery i fantasy, ale czasami sięga także po klasykę literatury. Uzależniona od seriali, należy do fandomu Ricka i Morty’ego. Uwielbia psy, zwłaszcza kundelki, za to nie przepada za kotami.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu