Wygraj książkę „Tygiel Dusz” [ZAKOŃCZONY]

-

Listopad pragniemy rozpocząć z przytupem, dlatego oto kolejny konkurs! Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Fabryka Słów, mamy dla Was aż dwa egzemplarze książki Tygiel Dusz, autorstwa Mitchell Hogan.

Popbookownik objął książkę swoim patronatem.


tygiel duszW każdej legendzie tkwi ziarno prawdy – pradawne zło czai się w mroku czekając na moment odrodzenia. A absolutne zło wykorzenić można tylko w sposób absolutny.

W tej walce nie będzie zwycięzców, będą tylko konieczne ofiary.

Mnisi uratowali małego Caldana od niechybnej śmierci, która czekałaby sierotę na ulicach miasta. Dali mu kilkanaście lat spokoju, możliwość nauki i jakąkolwiek szansę na godne życie. Wszystko zmienił niefortunny pojedynek.

W ciągu jednej nocy Caldan stracił wszystko, co znał i dowiedział się o sobie rzeczy, które muszą pchnąć go na zupełnie nową ścieżkę. Ścieżkę pełną niebezpieczeństw i pułapek, groźnych nawet dla obytego w świecie intryganta. Dla nieznającego świata dzieciaka z klasztoru nowa wiedza może być wyrokiem śmierci.

Przeszłość prędzej czy później dogania każdego. Ale wszak dojrzewamy, mierząc się z tym, co przynosi nam życie. Caldan zaczął dojrzewać. Szybko i boleśnie.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.


Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Fabryka Słów, mamy dla was 2 egzemplarze książki Tygiel Dusz autorstwa Mitchell Hogan.

Co trzeba zrobić, aby zdobyć nagrodę? Wystarczy, że odpowiecie na pytanie konkursowe:

Jaka jest Twoja ulubiona postać z legend i dlaczego?

Wygrywają dwa najbardziej kreatywne zgłoszenia, które po rozstrzygnięciu konkursu zostaną opublikowane w tym wpisie, bez podawania danych autora.

Autorzy zwycięskich zgłoszeń otrzymają po jednym egzemplarzu książki Tygiel Dusz. Na wasze zgłoszenia czekamy do 25 listopada 2022, do godziny 23:59.

Prosimy o zapoznanie się z poniższym regulaminem, co stanowi warunek wzięcia udziału w konkursie.

REGULAMIN
 1. Organizatorem konkursu jest strona Popbookownik (zwana dalej Organizatorem), a fundatorem nagród Wydawnictwo Fabryka Słów.
 2. Konkurs odbywa się na stronie https://popbookownik.pl/.
 3. Konkurs trwa do 25 listopada 2022 roku, do godziny 23:59.
 4. By wziąć udział w konkursie, należy posiadać komputer lub urządzenie mobilne oraz dostęp do Internetu.
 5. W konkursie mogą wziąć udział osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, mające ukończone 18 lat.
 6. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest spełnienie punktu 4 i 5 tego regulaminu oraz wysłanie wiadomości e-mail o tytule KONKURS TYGIEL DUSZ, na adres konkurs@popbookownik.pl, zawierającej odpowiedź na zadane w niniejszym poście pytanie, a także świadoma akceptacja niniejszego regulaminu, będąca jednocześnie dowodem na świadome wzięcie udziału w konkursie. W zgłoszeniu Uczestnik powinien zawrzeć klauzulę: “Akceptuję regulamin”. Brak wyraźnej akceptacji warunków konkursu skutkować będzie niebraniem zgłoszenia pod uwagę.
 7. Wzięcie udziału w konkursie oznacza zapoznanie się i akceptację niniejszego regulaminu.
 8. Spośród wszystkich odpowiedzi, Organizator wybierze dwie najciekawsze według niego. Autorom wybranych zgłoszeń e-mailowych zostanie wręczona nagroda w postaci jednego egzemplarza książki Tygiel Dusz.
 9. Zwycięzca konkursu zostanie poinformowany o wygranej e-mailowo w ciągu 14 dni roboczych od zakończenia konkursu – otrzyma on wiadomość z adresu konkurs@popbookownik.pl, będącą odpowiedzią na jego zgłoszenie konkursowe.
 10. Akceptując niniejszy regulamin uczestnicy konkursu wyrażają zgodę na anonimową, bez podawania danych osobowych autora zgłoszenia, publikację zgłoszenia w przypadku wygranej.
 11. Wysyłka nagród nastąpi w ciągu 30 dni od przekazania danych adresowych przez Zwycięzcę do Organizatora.
 12. W przypadku niepodania przez Zwycięzcę danych potrzebnych do wysyłki nagrody w ciągu siedmiu dni kalendarzowych od ogłoszenia wyników, nagroda dla niego przepada.
 13. Nagrody stanowią: 2 x książka Tygiel dusz.
 14. Koszt nadania nagród ponosi Organizator. Wysyłka jedynie na terenie Polski.
 15. Jeden uczestnik może wziąć udział w danym konkursie tylko jeden raz – to znaczy, wysłać e-mailowo tylko jedną odpowiedź na pytanie konkursowe.
 16. Warunkiem uzyskania nagrody jest podanie przez Zwycięzcę, po ogłoszeniu wyników, prawidłowego adresu korespondencyjnego oraz imienia i nazwiska, wraz w wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu wysyłki nagrody. Informacje te powinny zostać wysłane e-mailowo na adres konkurs@popbookownik.pl, w odpowiedzi na otrzymaną wcześniej od Organizatora wiadomość e-mail informującą o zwycięstwie. Organizator może poprosić także o podanie daty urodzenia, w celu weryfikacji pełnoletności uczestnika. Podanie wszystkich tych danych jest dobrowolne i powinno nastąpić świadomie.
 17. Podane przez zwycięzcę dane zostaną wykorzystane jedynie do wysłania nagrody, co stanowi cel ich przetwarzania.
 18. Organizator nie będzie udostępniał danych osobowych i adresowych osobom trzecim, ani wykorzystywał ich w żaden inny sposób niezwiązany z wysyłką nagrody.
 19. Dane przechowywane będą na zabezpieczonym hasłem koncie e-mail Organizatora i jedynie przez okres niezbędny do realizacji wysyłki.
 20. Po wysyłce nagrody Organizator zobowiązuje się do usunięcia wiadomości zawierających dane osobowe Zwycięzcy.
 21. Zanim nastąpi usunięcie danych wskazanych w punkcie 15 niniejszego regulaminu, Użytkownik ma prawo do wglądu do podanych danych, a także ich poprawiania oraz zażądania bycia zapomnianym, tj. całkowitego usunięcia jego danych ze skrzynki e-mailowej Organizatora, na których te dane są przechowywane. W tym celu należy wysłać e-mail na adres konkurs@popbookownik.pl. Jeśli żądanie wpłynie na e-mailową skrzynkę odbiorczą Organizatora przed wysyłką nagrody, dane zostaną niezwłocznie usunięte, co uniemożliwi wysyłkę nagrody – w związku z tym Zwycięzca, wysyłając na wskazany w tym punkcie adres e-mail żądanie usunięcia danych, zrzeka się nagrody. Nagroda zostanie przekazana innemu Uczestnikowi konkursu, którego zgłoszenie Organizator oceni jako kolejne najciekawsze.
 22. Dane określone w punkcie 15 niniejszego regulaminu nie będą wymagane od osób, które nie wygrały konkursu. W związku z tym, w konkursowych zgłoszeniach e-mailowych, wspomnianych w punkcie 6 niniejszego regulaminu i wysłanych na adres konkurs@popbookownik.pl, nie zachodzi konieczność podawania swoich danych osobowych.
 23. Nie można wymienić nagrody na jej równowartość pieniężną ani przekazać jej na rzecz osób trzecich.
 24. Wszelkie reklamacje należy składać poprzez wiadomość prywatną do Organizatora. Czas na rozpatrzenie reklamacji to 14 dni roboczych.

Zwycięskie zgłoszenia:

Pierwszy:

Przyznam szczerze, że wybranie tylko jednego ulubionego bohatera to trudne zadanie i długo zastanawiałam się, zanim podjęłam decyzję. Ze względu na to, że Finlandia jest moim miejscem na świecie (ku ironii losu większość roku „marnieję” w Australii), a „Kalevalę” czytałam wielokrotnie, mój wybór padł na największego zawadiakę fińskiej literatury, Lemminkäinena.

Lubię postać Lemminkäinena, bo w swojej niezwykłości, jest też bardzo ludzki (i jeśli wierzyć opisom zawartym w „Kalevali” – urodziwy). Zakochuje się w Kylikki i obiecuje nie pakować się w żadne tarapaty (ani nie brać udziału w wojnach), ale zapału starcza mu tylko na kilka lat. Ten związek dość szybko się rozpada (i jest to chyba bardziej realne niż te wszystkie legendarne żony czekające dekadami na powrót męża), a Lemmi decyduje się na podróż do Pohjoli, usytuowanej na najbardziej północnym krańcu świata, aby tam poderwać kolejną nordycką kobietę. Lemminkäinen przechodzi przez całą serię prób, próbuje nawet zabić jakiegoś mitycznego łabędzia (teraz w Finlandii by to nie przeszło, aktywiści nie dali by mu żyć) i gdy jest już tak bliski celu, zabija go przypadkowy niewidomy pasterz. W końcu w życiu tak właśnie bywa – wielcy ludzie często kończą swój żywot w banalny sposób. Oczywiście, potem matka Lemminkäinena znajduje jego zwłoki, odprawia rytuały, przywraca go do życia, ale to już inna historia. Dla mnie postać ta to połączenie motywów, które znamy z mitologii greckiej z atmosferą dalekiej północy, a nawet z elementami chrześcijańskimi (zmartwychwstanie Lemminkäinena). Lubię opisy surowego życia wśród lodu i śniegu i choć dzisiejsi Finowie mają raczej mało wspólnego z bohaterami „Kalevali”, a klimat ewidentnie się ociepla, zawsze będąc w Finlandii wracam myślami do  Lemminkäinena i jego przygód.

Na koniec muszę dodać, że warto zainteresować się Lemminkäinenem, bo mimo, że mitologia skandynawska stała się ostatnio popularna, Finlandia jest nadal traktowana po macoszemu. I tak, wiem, że Finlandia tak naprawdę nie należy do Skandynawii i nigdy nie było tu wikingów, ale jest to kraj nordycki, do tego bardzo bogaty pod względem kulturalnym. Legendy ludów z Laponii, przenikający się wpływ kultury szwedzkiej i rosyjskiej, dobra metalowa muzyka, język, którego nie da się nijak zrozumieć – to wszystko sprawia, że Finlandia i fińskie legendy zasługują na odkurzenie, a kto wie, może kiedyś trafią one nawet do mainstreamu!

Drugi:

NA TAK POSTAWIONE PYTANIE MOŻE BYĆ TYLKO JEDNA ODPOWIEDŹ: PAN TWARDOWSKI. DLACZEGO? PONIEWAŻ MIAŁ ODWAGĘ I INTELIGENCJĘ, MANIFESTUJĄCĄ SIĘ NIESŁYCHANYM WPROST SPRYTEM, ABY PRZECHYTRZYĆ SAMEGO DIABŁA. DZIĘKI PODPISANEMU PRZEZEŃ CYROGRAFOWI PROWADZIŁ ŻYCIE NA WŁASNYCH WARUNKACH, SPEŁNIAŁ ŻYCZENIA I PRAGNIENIA, O KTÓRYCH NIEJEDEN Z NAS SKRYCIE MARZY. JEDNAK NIE TYLKO FANTASTYCZNE ŻYCIE STAWIA TWARDOWSKIEGO NA PIEDESTALE BOHATERÓW LEGEND, ALE PRZEDE WSZYSTKIM JEGO ZWIEŃCZENIE… NA KSIĘŻYCU… W MIEJSCU, O KTÓRYM MYŚLI CAŁY ŚWIAT, DO KTÓREGO PRÓBOWAŁY SIĘ DOSTAĆ WIELKIE MOCARSTWA, MIEJSCA KTÓRE UDAŁO SIĘ ZDOBYĆ TYLKO NIELICZNYM, W DODATKU TYLKO NA CHWILĘ. TWARDOWSKI JEST TAM WCIĄŻ TRWAJĄC W BAJKOWYM ŚWIECIE, POŚRÓD GWIAZD. CZY MOŻNA ŻYĆ LEPIEJ, BARDZIEJ, PEŁNIEJ?

 

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu