Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

0
Witajcie drodzy Planszówkowicze! Mamy dobre i złe wiadomości. Dobre są takie, że w tym tygodniu swoją premierę miała nowość od wydawnictwa Egmont, a na sklepowych półkach pojawiły się dodatki do kultowej gry Portal Games. W przedsprzedażach znalazły się same smakowite kąski od Czacha Games, Lucrum Games oraz Ogry Games. Nie zabrakło aktualizacji newsów do Cthulhu: Death May Die, Wielki Przedwieczny by nam tego nie wybaczył! Na końcu mackowa gratka dla fanów Horroru w Arkham: Gry karcianej. Natomiast złe wiadomości są takie… że wasze portfele bardzo na tym ucierpią… Zaczynamy!
PREMIERY

Lubicie Escape Roomy? Zatem wydawnictwo Egmont przygotowało coś specjalnie dla was! Poniżej notka prasowa:

Escape Quest – daj się porwać!

Połączenie powieści paragrafowej z grą role-playing oraz łamigłówkami w stylu escape room. Przygody, tajemnice i ucieczki z zastawionych pułapek, a do tego wszystkiego solidny trening logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Ciekawa fabuła zachęcająca do rozwiązywania kolejnych zagadek i innowacyjna mechanika, która wymaga spostrzegawczości i kreatywnego podejścia. 20 maja nakładem Egmont Polska ukazały się dwie gry książkowe z serii Escape Quest.

Poszukiwacze zaginionego skarbu to gratka dla miłośników przygód spod znaku Indiany Jonesa, a cyberpunkowa Za garść neodolarów to propozycja dla odkrywców tajemnic cyberprzestrzeni.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Przeżyj przygodę

Escape Quest to kolekcja gier książkowych, których bohaterem staje się czytelnik. Każdy z tytułów w serii ma fabułę, która zachęca do dokonywania postępów w grze. Poszczególne zadania łączą się tematycznie z treścią książki, co pozwala na jeszcze pełniejsze przeżycie przygody. Od dziecka uwielbiam wszelkie zagadki, nietypowe gry oraz pasjonuję się dobrymi fabułami. „Escape Questy” dostarczają mi wszystkich tych trzech doświadczeń w jednej książce. Najciekawszym elementem rozgrywki w grach książkowych „Escape Quest” są dla mnie zadania, które nie są stricte logiczne, ale wymagają pewnej „detektywistycznej” intuicji grającego: popatrzenia w odpowiedni sposób, pod odpowiednim kątem albo manualnego operowania książką – wrażeniami z lektury i rozgrywki dzieli się Wojtek Rzadek, game designer i developer, właściciel Admondo – Polecam serdecznie tę serię każdemu fanowi gier i ciekawych historii – dodaje.

Co ważne, gra odbywa się offline i nie wymaga żadnych aplikacji, bo wszystkie niezbędne wskazówki znajdują się w książce. Mechanika gry skonstruowana jest w ten sposób, że rozwiązaniem zadania jest numer strony, na jaką należy się udać, by kontynuować opowieść. By znaleźć ukryte wskazówki i to zadanie rozwiązać, trzeba użyć specjalnych zakładek, a nawet przekręcać i zaginać strony. Czasem zadanie wymaga wycięcia elementu, dopasowania, zmierzenia go czy ułożenia jak puzzle, przez co poszczególne tomy serii Escape Quest nabierają mocno growego charakteru. Wszystkie zagadki i zadania wymagają logicznego myślenia, wyciągania wniosków, spostrzegawczości czy kreatywnego podejścia typu „out of the box”.

Odkryj tajemnice przeszłości

W tomie Poszukiwacze zaginionego skarbu czytelnicy przeżyją niesamowitą przygodę szukając klucza do skarbu niedawno zmarłej Sarah Edson-Taylor – największej odkrywczyni stulecia. W ich ręce trafi kryjący wiele tajemnic pamiętnik poszukiwaczki, w którym ukryte są wskazówki prowadzące do skarbu. Podróżując po różnych zakątkach świata śladami Sarah Edson-Taylor, aby znaleźć zostawione przez nią wskazówki, czytelnik będzie starał się odszukać jej tajemniczy skarb. Po drodze czeka na niego mnóstwo pułapek i niebezpieczeństw.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Autorami tomu Poszukiwacze zaginionego skarbu jest grupa znanych i cenionych autorów gier Kaedama. W jej skład wchodzą: Antoine Bauza, Corentin Lebrat, Ludovic Maublanc i Théo Rivière. Książkę zilustrował Christophe Swal – ilustrator aktywny od prawie dwudziestu lat w świecie nie tylko gier planszowych i RPG, lecz także komiksów i literatury młodzieżowej.

Zostań kowbojem cyberprzestrzeni

Za garść neodolarów przenosi czytelnika do Los Angeles do 2062 roku. Atak nuklearny z 2047 roku spowodował, że kraj znalazł się w katastrofalnej sytuacji ekonomicznej. Megakorporacje trzymają władzę w skorumpowanym społeczeństwie, a zagubieni ludzie uciekają od nędzy do świata rzeczywistości wirtualnej. Legendy miejskie mówią o małej grupie hakerów, którzy starają się obalić dyktaturę korporacji. Dla czytelnika, młodego samouka w dziedzinie informatyki, wszystko to tylko miejskie legendy… aż pewnego wieczoru, gdy loguje się do sieci, na monitorze pojawia się dziwna wiadomość: „Dołącz do nas”…

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Autorami gry są Corentin Lamy i Joffrey Ricome – dziennikarze „Le Monde”, specjalizujący się w cyfrowych technologiach. Książkę zilustrował Laurent Miny, współpracujący z wieloma francuskimi wydawcami czasopism i książek, takimi jak Bayard, Le Pré aux Clercs, Nestiveqnen, czy Hachette.

Graj sam lub z rodziną i podejmij wyzwanie

Gamebooki z serii Escape Quest są przeznaczone do samodzielnej zabawy, ale czasem przydaje się pomoc rodziny czy znajomych. Mechanika gry pozwala na wspólne główkowanie nad zadaniami oraz dzielenie się wrażeniami z gry, a podpowiedzi oraz rozwiązania są zaszyte na ostatnich stronach każdego tomu.  Tomasz Kołodziejczak – dyrektor działu gier w Egmont Polska oraz pisarz science fiction i autor gry paragrafowej Rzeźbiarze pierścieni podkreśla: Jestem fanem łamigłówek, gier i literatury. Książki z serii „Escape Quest” to idealne połączenie tych form rozrywki – kilka godzin intensywnego główkowania i egzotycznej przygody.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Na jesień 2020 planowana jest premiera kolejnych tomów z cyklu. Patryk Blok – product manager serii zapewnia, że zabawa z Escape Questami dostarczyła mu wiele frajdy. Czułem się jak odkrywca czy haker – z każdą kolejną stroną zbliżający się do odkrycia tajemnicy. Bohaterem byłem ja, a teraz twoja kolej. Miłej zabawy!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

W magazynie wydawnictwa G3 zaroiło się od… karaluchów! Ale spokojnie, już prostujemy informację. Do sklepów ponownie trafiła seria gier imprezowych z karaluchami w roli głównej. Tytuły przeznaczone zarówno dla mniejszych, jak i większych graczy rozkręcą niejedną imprezę! Niebawem wydawnictwo przybliży nam ponownie każdą grę z osobna. Szykuje się party time!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Jeśli ktoś ma niekompletną kolekcję gier Catan to może nadrobić zaległości. Galakta ogłosiła, że ponownie do sprzedaży trafiły: rozszerzenia dla piątego i szóstego gracza dodatków Żeglarze i Miasta i Rycerze, a także rozszerzenie Odkrywcy i Piraci oraz samodzielna wersja Catan: Junior. Życzymy udanych rozgrywek!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Fani Aeon’s End od Portal Games w końcu zwiększą swoją drużynę Magów Bram oraz stawią czoła nowym przeciwnościom! W tym tygodniu, 21 maja, swoje premiery miały dodatki do tego tytułu. Poniżej notka prasowa:

Dodatki do Aeon’s End już w sklepach

Wreszcie premiera sklepowa dwóch dodatków do bestsellerowej gry kooperacyjnej Aeon’s EndNiezbadany Mrok oraz Otchłań. Dodatki te mogą być grane zarówno z grą Aeon’s End, jak i Aeon’s End: Wieczna Wojna. Ta kooperacyjna karcianka bije rekordy popularności i już dziś powinieneś ją znaleźć wraz z nowymi dodatkami w każdym dobrym sklepie z planszówkami.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Dodatek Aeon’s End: Niezbadany Mrok

Bezimienni zebrali swoje najpotężniejsze legiony. Zagłada Gravehold jeszcze nigdy nie była tak realna. Nawet marzenia tych, którzy przetrwali, nie są już schronieniem. Jaka groza czai się w sercu wielkiej nicości nazywanej Niezbadanym Mrokiem? Rozszerzenie Aeon’s End: Niezbadany Mrok zawiera dwóch nowych Magów Bram.

Remnant, Stworzenie Eteru to nowy mag, który stanie w obronie Gravehold! Dzięki, swojej umiejętności Efemeryczna Maska, potrafi nie tylko odbudować Gravehold, ale również pozwoli na zwrócenie sojusznikowi do ręki kart ze stosu kart odrzuconych.

Indira, Pomocnik Magów Bram dzięki swojej niszczycielskiej umiejętności Podstęp Piromanty potrafi rzucać zaklęcia prosto z ręki, nie musi ich wcześniej umieszczać na Bramach!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Snopijca to nowy Nemezis, który będzie na nas zsyłał sny mogące doprowadzić do poważnych uszkodzeń Graveholdu. Gdy tylko zapadniemy w najgłębszy z jego snów — wszystkie nasze starania zostaną zniweczone i nie tylko Magowie Bram, ale i Gravehold popadnie w wieczny sen, co sprowadzi na wszystkich nieuniknioną klęskę.

Drugim z Nemezis jest Trzykroć-Martwy Prorok, to jeden z tych przeciwników, który będzie rósł, zdrowiał i stawał się coraz potężniejszy. Gdy gracze pozwolą mu osiągnąć 99 punktów zdrowia, stanie się on nieśmiertelny i sprowadzi zagładę na Gravehold!

W dodatku znajdują się również nowe kryształy, relikty, zaklęcia oraz poplecznicy, czyli wszystko, czego potrzebuje każdy fan Aeon’s End by jeszcze dłużej bawić się rozgrywką w tę bestsellerową, kooperacyjną grę karcianą!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Dodatek Aeon’s End: Otchłań

Bezimienni wysłali czterech najbardziej morderczych czempionów, by oblegli Gravehold, a raczej to, co z niego zostało. Jeden z nich jest stworzeniem całkowitego zniszczenia, drugi spaczonym upadłym sprzymierzeńcem. Co gorsze, któryś z Magów Bram musi dopuścić się zdrady, by poznać swojego przeciwnika. Rozszerzenie Aeon’s End: Otchłań zawiera dwóch nowych Magów Bram.

Sparrow, Żołnierz Magów Bram to niesamowite wsparcie dla graczy. Dzięki swojej umiejętności Niezwykła Więź potrafi trzykrotnie wzmocnić bramę jednego z graczy lub pozwolić jednemu z sojuszników dobrać trzy karty i zaraz po tym ten sam Mag może przygotować zaklęcia!

Razem z nim do walki staje Xaxos, Siewca Pustki. Jeden z najbardziej wszechstronnych magów. Gdy użyje Ochronnej Poświaty, dowolny sojusznik otrzyma Ładunek i odrzuci losową kartę. Ponadto dojdzie do wzmocnienia Bramy, a on sam zagoi swoje rany i zniszczy jedną ze swoich kart! Tak wielu efektów jednej Umiejętności w Aeon’s End jeszcze nie było.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Aeon’s End: Otchłań wprowadza do gry Pannę Cierni, która stopniowo będzie wbijać w graczy i w sam Gravehold coraz to boleśniejsze Ciernie. Z każdą kolejną turą jej ciernie będą się rozprzestrzeniać, aż w końcu zniszczy cały rynek zasobów — co doprowadzi do klęski Gravehold.

Rycerz Kajdan to kolejny Nemezis, któremu gracze będą musieli stawić czoło. Rycerz sam kiedyś był Magiem Bram, ale został przeciągnięty na złą stronę. Teraz stara się przyzwać swój legion szkieletów, by spustoszyć Gravehold. Gdy tylko otworzy IV bramę, stanie się to, czego nikt z mieszkańców Gravehold nie chce widzieć. Całe miasto zaleje fala szkieletów, a na czele trupiej armii stanie Rycerz Kajdan.

W dodatku znajdują się również nowe kryształy, relikty, zaklęcia oraz poplecznicy, czyli wszystko, czego potrzebuje każdy fan Aeon’s End by jeszcze dłużej bawić się rozgrywką w tę bestsellerową, kooperacyjną grę karcianą!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Aeon’s End to hit Kevina Rileya z 2018 roku, gra karciana oparta na unikatowym podejściu do mechaniki budowania talii, w której gracze wcielają się w Magów Bram, będących obrońcami ostatniego bastionu ludzkości. Ich przeciwnikami są potężne Nemezis i armie ich Popleczników, którzy nacierają na miasto Gravehold, by zniszczyć ludzkość.
W trakcie rozgrywki karty nigdy nie są tasowane, a zmienna kolejność tur graczy symuluje chaos bitwy. Magowie Bram wyróżniają się unikalnymi umiejętnościami i mierzą się z wrogami, z których każdy wymaga odmiennej taktyki do pokonania go. Gra posiada niesamowity klimat, piękną szatę graficzną. Dzięki asymetrycznym zdolnościom bohaterów i wrogów gra gwarantuje dużo godzin wciągającej rozrywki dla jednego do czterech graczy. Gra Aeon’s End cieszy się ogromną popularnością, 9 kwietnia do sklepów trafił jej kolejny dodruk.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

PLANY WYDAWNICZE

Już w najbliższy poniedziałek premierę będą miały kartonowe klocki konstrukcyjne od wydawnictwa Egmont. W serii Cardblocks pojawią się cztery tytuły: Bryły platońskie, Kopuła, Rotunda i Karonowe klocki konstrukcyjne. CARDBLOCKS. Zestaw podstawowy. Klocki z tej serii charakteryzują się unikalną mechaniką składania. Budując poszczególne projekty wykorzystujemy oryginalną konstrukcję klocków i specjalnych łączników. Elementy te są przyjazne dla środowiska, ponieważ wykonane zostały z tektury typu kraft. Zabawa nimi intensywnie pobudza kreatywność. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogą miło spędzić z nimi czas tworząc tytułowe budowle lub inne ciekawe projekty. Pomysłodawcą klocków jest Polak na co dzień pracujący przy tworzeniu nietypowych opakowań z tektury. Nie są to typowe gry planszowe, ale z pewnością zestawy warte uwagi, rozwijające naszą wyobraźnię.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Wydawnictwo Phalanx zapowiedziało dodatek do Viticulture. W Tuscany zagramy już jesienią tego roku. Niestety musimy jeszcze poczekać na polską premierę wersji podstawowej. W związku z problemami logistycznymi premiera przesunie się na czerwiec, wydawnictwo poinformuje o dokładnej dacie wkrótce.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

PRZEDSPRZEDAŻE

22 maja ruszyła przedsprzedaż gry PARIS od wydawnictwa Czacha Games. Tytuł autorstwa Wolfganga Kramera i Michaela Kislinga zabierze nas do XIX wieku, gdzie gracze wcielą się w inwestorów nieruchomości. W trakcie rozgrywki gracze będą kupować paryskie budowle oraz tereny, aby na dalszym etapie gry zarobić na ich utrzymanie. W tytuł zagra od dwóch do czterech graczy, pojedyncza partia potrwa około dwudziestu minut. Inwestor z największą liczbą Punktów Prestiżu wygrywa!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Lucrum Games ogłosiło start przedsprzedaży Sierra West. W grze wcielicie się w pionierów, którzy poprowadzą swoje wozy przez Sierra Nevada w poszukiwaniu szczęścia i dostatku. Gracze programując swoje akcje zagrywają trzy karty symbolizujące ścieżkę. To po niej będą poruszać się pionierzy stawiając czoła niebezpieczeństwom, jednak nie tylko! Czekają na was również atrakcyjne okazje. Tytuł zawiera niespotykaną dotąd konstrukcję modułowej planszy oraz cztery warianty rozgrywki połączone jedną mechaniką. Tylko w przedsprzedaży otrzymacie minidodatek Koza.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

15 czerwca na sklepowych półkach pojawi się gra od wydawnictwa Ogry Games, 878 Wikingowie: Inwazja na Anglię. Jest to asymetryczny tytuł, w którym od dwóch do czterech graczy podbije tereny Anglii. Gra jest skierowana do miłośników mechaniki kontroli terytorium. Najazd Wikingów potrwa siedem rund, chyba że któremuś z graczy uda się wcześniej podpisać Traktat z Wedmore. Właśnie trwa przedsprzedaż! Tytuł możecie zakupić osobno lub w zestawie z dodatkami. Pora sięgnąć po topory!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście na Cthulhu: Death May Die, to mamy informację, która was przekona. Poniżej notka prasowa polskiego wydawcy, Portal Games:

Do zamówień Death May Die w przedsprzedaży dodajemy gratis scenariusz Przebudzenie R’lyeh!

Wprawdzie epicki dodatek Przebudzenie R’lyeh z mega figurką Cthulhu już się dawno wyprzedał w sklepie Portal Games, ale przygotowaliśmy dla fanów gry mega niespodziankę.

Do każdego zamówienia gry Death May Die w przedsprzedaży dołączymy gratis scenariusz Przebudzenie R’lyeh, zawierający karty, żetony i instrukcję z wyprzedanego już dodatku o tym samym tytule. Scenariusz nie będzie zawierał jedynie wielkiej figurki Cthulhu oraz pudełka.

Dodane komponenty pozwolą na rozegranie tego finałowego scenariusza. Zamiast mega figurki Cthulhu gracze mogą skorzystać z planszetki Cthulhu zawierającej rozkład punktów ataku.

Uwaga – elementy scenariusza zostaną wyprodukowane w Polsce, więc nie będą w 100% zgodne z tymi z gry podstawowej, ale jako że jest to osobny scenariusz, nie będzie to przeszkadzać w rozgrywce – informujemy o tym, by uniknąć pytań po odbiorze paczki z dodatkiem.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Ruszyła przedsprzedaż dodruku Nemesis autorstwa Adama Kwapińskiego od wydawnictw Rebel oraz Awaken Realms. W grze wcielamy się w załogę statku, która właśnie wraca z wyprawy kosmicznej na Ziemię. Z pozoru łatwe zadanie przeradza się w walkę o przeżycie, ponieważ system wybudza załogę w trybie awaryjnym i zatrzymuje statek. Dopóki nie sprawdzicie, co jest przyczyną awarii i jej nie naprawicie, możecie pomarzyć o powrocie do domu. Z tym zadaniem poradzilibyście sobie bez problemu, gdyby nie fakt, że pojawili się nieproszeni goście… Nemesis jest kooperacyjnym survival horrorem przeznaczonym od jednego do pięciu graczy, w którym występują elementy blefu oraz zdrady. Must have dla fanów gier z klimatem!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

Czy są wśród nas gracze Dungeons & Dragons? Mamy dla was dobre wiadomości, na stronie wydawcy, Rebel, już możecie kupić w przedsprzedaży podręcznik Wybrzeże Mieczy umożliwiający poznanie mieszkańców oraz krain tytułowego wybrzeża. Ponadto w książce znajdziecie również szereg inspiracji do tworzenia postaci. Premiera już 19 czerwca!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

5 czerwca wyruszycie na poszukiwania Pokoju-25: Apogeum od Rebela, który jest wznowieniem gry Pokój-25. Najnowsza wersja posiada zestaw komponentów znany z podstawki oraz dodatku Sezon 2, ale to nie wszystko! W pudełku znajdziemy także dodatkową zawartość umożliwiającą podniesienie poziomu trudności rozgrywki oraz tytułowy Apogeum, będący największym dotychczas wyzwaniem dla graczy. Prawdziwa gratka dla fanów kooperacji z motywem zdrajcy. W grę zagracie już 5 czerwca!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020

#ZOSTANWDOMU #GRAJWPLANSZOWKI

Galakta udostępniła darmowy scenariusz print&play do Horroru w Arkham: Gry karcianej pod tytułem Przeczytaj lub zgiń. Scenariusz można rozegrać jako samodzielną przygodę lub jako historię poboczną dowolnej kampanii. Głównym bohaterem będzie Daisy Walker, jednak w zupełnie innej, odmienionej wersji! Karta Badacza przedstawia Daisy z równoległego świata. Uwaga! Wydawnictwo ogłosiło, że w przeciągu nadchodzących miesięcy ukażą się kolejni Badacze. Nie możemy się doczekać!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 16.05.-22.05.2020


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk i Sylwia Smolińska