Reporter to oczy i uszy redakcji. Reporter to ogar gończy, to plaga wielkich tego świata i najnędzniejszych nędzników[1]. Zadaniem reportaży jest jak najwierniejsze odwzorowanie jakiegoś zjawiska, sytuacji, warunków panujących w danym miejscu. Czy te same zasady tyczą się sprawozdań fabularyzowanych? Przekonajmy się.
O autorze
Antoni Ferdynand Ossendowski to postać nietuzinkowa. Ten wybitny Polak był nie tylko autorem reportaży, pisarzem czy nauczycielem akademickim. W trakcie swojego życia angażował się również w działalność polityczną, naukową i społeczną, a nawet wywiadowczą. Jednakże, ponieważ krytykował komunizm, książki jego autorstwa zostały skazane na zapomnienie.
Liczne zagraniczne wyjazdy Ossendowskiego zaowocowały sporą ilością reportaży, opowiadań i powieści podróżniczych, które w latach dwudziestych poprzedniego stulecia cieszyły się powodzeniem na całym świecie. Zatem uważam, że z czystym sumieniem możemy go nazwać polskim Juliuszem Verne’em.
Opowieści o Polakach na wygnaniu i nie tylko
Żandarmi i policja, szukając w Rosji zwykle „wroga wewnętrznego”, a widząc go zawsze w Polakach „buntownikach”, zwaliła wszystko na polską młodzież uniwersytecką i kilkunastu z nich porwała do więzienia, a później na wygnanie na Sybir[2].
Nieznanym szlakiem to zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w różnych miejscach świata. Jednakże wszystkie teksty opublikowane w recenzowanej książce łączy wspólny mianownik – ludzkie pragnienia i tęsknoty. Ossendowski opisuje trudy codziennego życia zesłanych na Syberię, poświęcenie dla bliźnich, chciwość oraz brak tolerancji i akceptacji, a wręcz wykluczenie społeczne. Autorowi w krótkich formach literackich udało się oddać ducha jego czasów.
Podsumowanie
Jeśli macie ochotę na lekturę poruszającą i przekazującą wartościowe treści, a przy tym niewielkich rozmiarów i łatwą w odbiorze, polecam wam Nieznanym szlakiem. Dzięki opowiadaniom Ossendowskiego poznacie nie tylko niezwykłych ludzi, ale odwiedzicie również odległą Syberię, egzotyczną Azję, spaloną słońcem Afrykę, a nawet przyjazną artystom Francję. Zobaczycie świat oczyma doktora nauk chemicznych, podróżnika, pisarza, agenta, a przede wszystkim Polaka.
[1] A.F. Ossendowski, Nieznanym szlakiem, Poznań 2018, s. 103.
[2] A.F. Ossendowski, Nieznanym szlakiem, Poznań 2018, s. 81.
Tytuł: Nieznanym szlakiem
Autorki: Antoni Ferdynand Ossendowski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 188
ISBN: 978-83-8116-301-9