Niepublikowane eseje Tolkiena o Śródziemiu ujrzą światło dzienne

Jak donosi The Guardian, w przyszłym roku na rynek wydawniczy trafią niepublikowane wcześniej eseje J.R.R. Tolkiena dotyczące Śródziemia.

W tekstach są zawarte między innymi tematy elfickiej reinkarnacji, geografia Gondoru, a nawet informacje o tym, które rasy mogły zapuszczać brody (co od lat stanowi przedmiot debaty wśród fanów). Nowa kolekcja notatek pisarza została autoryzowana przez Tolkien Estate i będzie nosić tytuł The Nature of Middle-earth. Jej premierę zaplanowano na czerwiec 2021 roku.

Jak obiecuje wydawca, HarperCollins, książka zabierze czytelników z powrotem do świata Silmarillionu, Niedokończonych opowieści i Władcy Pierścieni. Dyrektor wydawniczy, Chris Smith, tak wypowiada się o nadchodzącej pozycji:

Niepublikowane eseje Tolkiena o Śródziemiu ujrzą światło dzienne
fot. HarperCollins

(…) zapiski umieszczone w The Nature of Middle-earth ujawniają podróż, jaką [Tolkien] przebył, próbując lepiej zrozumieć wyjątkowe dzieło, które stworzył. Nowa kolekcja to prawdziwa skarbnica, oferująca czytelnikom szansę zerknięcia zza ramienia profesora Tolkiena na moment odkrywania. (…)

Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii, w książce znajdziemy także informacje o naturze Valarów czy krainach i monstrach Numenoru.

Przygotowaniem notatek Mistrza do publikacji zajął się Carl F Hostetter – tolkienowski ekspert i prezes Elvish Linguistic Fellowship. Hostetter wcześniej pracował nad dziełami Tolkiena z nieżyjącym już synem autora, Christopherem.

Na chwilę obecną nie mamy informacji na temat polskiego wydania.

Adrianna Dworzyńska
Adrianna Dworzyńska
Geek i fanatyczka popkulturalna. Fascynatka astrofizyki, miłośniczka wszystkiego, co azjatyckie, a także była tumblreciara. Członkini wielkiej trójki fandomów. Ceni magię ponad efektami, dlatego kocha Doctora Who i Merlina nad życie. Dyrektor ds. Memologii 2.0, śmieszek 24/7, ale przede wszystkim stuprocentowy hobbit - lubi święty spokój, jedzenie i spanie.

Popularne w tym tygodniu