Każdy człowiek ma w swoim życiu moment zawieszenia. Nie wie, kim jest, co powinien uczynić, jak dalej istnieć. Ludzie, gdy mają problemy, albo nie radzą sobie z własnymi uczuciami, często uciekają, tylko nieliczni stawiają czoła przeciwnościom. Podejmują walkę i robią wszystko, by osiągnąć cel i pełnię szczęścia.
Ten moment
Autor Jerzy Lach rozpoczyna krótką powieść od przedstawienia swojego bohatera w najtrudniejszym momencie życia. Przez kolejne rozdziały towarzyszymy dyrektorowi kultury Wiktorowi Kwiatkowskiemu w jego wędrówce do odzyskania równowagi, szczęścia i odnalezienia wewnętrznego „ja”.
Wsiąść do pociągu byle jakiego (Maryla Rodowicz, Remedium)
Problemy potrafią przytłoczyć, a nawet niszczą od środka. Człowiek traci chęć do życia, nadzieję i wiarę w lepsze jutro. Główny bohater za radą wróżki postanawia wyjechać, by odciąć się od tego wszystkiego. Podczas rozmyślań dowiadujemy się, jaką jest osobą. Śledząc jego emocjom, sama zastanawiałam się, czy jestem szczęśliwa. Samotność na dalekiej wyspie staje się błogosławieństwem dla zniszczonej psychiki. Każdemu z nas kiedyś to by się przydało.
Samotność wśród ludzi
Autor książki bardzo szczegółowo opisał stan psychiczny głównego bohatera. Czytelnik rozmyśla nad swoim postępowaniem oraz charakterem. Czasem się utożsamiamy z protagonistą. Każdego z nas może się rozwieść, dotknąć nienawiść, doświadczyć mobbingu, praca przestaje dawać radość, a szef nie ma dla nas szacunku, bo woli bagno polityki i pieniądze. Główny bohater pokazuje nam, jak nauczyć się odcinać od negatywnych emocji, odpuszczać i wybaczać ludziom, nie drążyć przykrych wydarzeń i przestać rozmyślać nad problemami, zacząć żyć po swojemu. Autor przedstawia człowieka doświadczonego przez los, z trudnym dzieciństwem, brakiem miłości ze strony rodziny. Pisarz stworzył głównego bohatera z krwi i kości. Nie idealnego przystojniaka o niebieskich oczach z kaloryferem na brzuchu, tylko mężczyznę skrzywdzonego w dzieciństwie, ciężko pracującego dla rodziny, kosztem swojej pasji i zainteresowań. Wiktor nie ma nikogo, komu mógłby się zwierzyć, poprosić o radę czy po prostu liczyć. Dopiero całkowicie obca kobieta mówi, co powinien zrobić.
Wyspa życia
Podczas przebywania na wyspie Rodos główny bohater przechodzi kilka faz oczyszczenia swoich myśli. Pozbywa się złości, przestaje rozmyślać nad tym, co go spotkało, i zaczyna planować na nowo swój los. Nie spodziewa się, jednak że dotknie go coś więcej niż powrót do równowagi. Wiktor odzyskuje nadzieję i wiarę, że może być jeszcze szczęśliwy w życiu, a wystarczy odciąć się od starych spraw.
Wędrówka zakończona
Moja ocena tej książki to 9/10. Jerzy Lach napisał bardzo poruszającą historię człowieka doświadczonego przez los. Towarzysząc głównemu bohaterowi, czytelnik utożsamia się z jego emocjami i widzi, iż posiada podobne doświadczenia. Autor używa prostego języka, dialogi nie są przegadane, a uczucia Wiktora są prawdziwe nie mając w sobie za grosz sztuczności. Historia jest bardzo poruszająca, daje do myślenia oraz powoduje, że czytelnik zastanawia się nad swoim własnym postępowaniem.
Tytuł: Miejsce, które czeka na ciebie
Autor: Jerzy Lach
Wydawnictwo: Poligraf
Ilość stron: 120
ISBN: 978-83-8159-234-5