„Helmut Newton” – premiera na MOJEeKINO

Już 15 lipca na MOJEeKINO premiera filmu Helmut Newton. Piękno i bestia.

Helmut Newton był jednym z wielkich mistrzów fotografii, a jego nazwisko jest wciąż żywe, wiele lat po jego tragicznej śmierci w 2004 roku.

Newton znany był z pełnych nagości zdjęć kobiet dla takich magazynów jak „Vogue”, „Harper’s Bazaar”, „Stern” czy „Playboy”, a jego prace wciąż mają mocny wydźwięk. Piękno i bestia bada kontrowersje związane z twórczością Helmuta Newtona. Ci, którzy znają jego twórczość, pamiętają zapewne najpierw rzeźbiarskie akty kobiecych ciał, które wzbudziły tyle kontrowersji i które Susan Sontag nazwała mizoginistycznymi. W dokumencie wymiana zdań z Susan Sontag jest szalenie wciągająca. Dokument o Helmucie Newtonie, nie jest tak prowokacyjny jak jego prace, ale za to jest szalenie zabawnym, skłaniającym do rozmowy studium mistrza sztuki fotografii. Dokument w reżyserii Gero von Boehma nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o artystę i jego twórczość, a dyskusja nie sięga zbyt głęboko. O tym, czy mamy do czynienia z eksploatacją kobiecego ciała, czy też kreowany jest poprzez nie artystyczny wizerunek, zadecydujemy prawdopodobnie sami jako widzowie, w zależności od tego, jak wpłynie to na naszą wrażliwość.

Ponadto film zawiera prywatne materiały samego artysty oraz wywiady z wieloma fascynującymi postaciami – m.in. Anną Wintour, Grace Jones, Marianne Faithfull, Isabellą Rossellini i Charlotte Rampling.

Źródłonota prasowa
GrafikaMojeekino
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Popularne w tym tygodniu