Festiwal nauki Ścieżki archeologii. Nauka – kultura – popkultura

0
W dniach 13-16 czerwca 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie odbędzie się pierwsza edycja festiwal nauki Ścieżki archeologii. Nauka – kultura – popkultura. Impreza poświęcona jest archeologii jako nauce interdyscyplinarnej, wykorzystującej różne metody badawcze, by jak najpełniej poznać przeszłość i dzieje człowieka. Zaprezentujemy trzy ścieżki i trzy oblicza archeologii.

Współczesna kultura mocno inspiruje się archeologią i to nie tylko w postaciach Indiany Jonesa czy Lary Croft – liczne nawiązania do tej dziedziny nauki znajdziemy w grach, komiksach, muzyce czy powieściach. Ścieżka popkulturowa przeniesie nas w świat fantastyki i powieści dla młodzieży. Goście opowiedzą m.in. o Słowianach i ich wierzeniach, średniowiecznych walkach przedstawianych w filmach, przesądach ludowych czy obrazie archeologa wykreowanym i utrwalonym przez popkulturę. Na chętnych będą czekać gry planszowe w mniejszy lub większy sposób nawiązujące do tematyki archeologicznej. Wielbiciele powieści będą mogli spotkać się z pisarzami inspirującymi się archeologią. O swojej pracy opowiedzą Witold Jabłoński (cykl Słowo i miecz, Dary bogów), Marta Krajewska (cykl Wilcza Dolina) oraz Jacek Łukawski (Kraina Martwej Ziemi). Młodszych uczestników na pewno zainteresują spotkania z Agnieszką Stelmaszyk (Kroniki Archeo).

Wielbiciele komiksów również znajdą coś dla siebie. W pawilonie muzealnym jest dostępna wystawa Komiksowa archeologia o dwóch popularnych komiksowych wojach – Kajku i Kokoszu.

Festiwal nauki Ścieżki archeologii. Nauka - kultura - popkultura

Dla miłośników klimatów postapokaliptycznych też mamy niespodziankę! Na Ścieżce naukowej wyniki swoich badań zaprezentuje dr Grzegorz Kiarszys z Uniwersytetu Szczecińskiego zajmujący się badaniem radzieckich baz wojskowych ulokowanych na terenie Polski, w których przechowywano broń atomową. Projekt Trzecia Zona (https://trzeciazona.pl/) poświęcony jest właśnie tym interesującym badaniom baz ulokowanych w Brzeźnicy, Podborsku i Templewie.

Na wspomnianej Ścieżce naukowej czekają wybitni specjaliści z instytutów i katedr archeologii z całego kraju oraz z Polskiej Akademii Nauk. Badacze przedstawią nie tylko swoje dotychczasowe dokonania, ale zaprezentują także metody wykorzystywane w czasie pracy – sposoby konserwacji zabytków, rekonstrukcji i ich datowania, metody stosowane w naukach przyrodniczych (archeozoologii, palinologii, archeobotanice) czy antropologii fizycznej. Odsłonimy kulisy pracy archeologa – pokażemy, w jaki sposób prowadzi się badania wykopaliskowe oraz co dzieje się z zabytkami od momentu ich wydobycia z wykopu do ekspozycji na wystawie muzealnej i w publikacji naukowej. Zaprezentujemy nowoczesne metody badań nieinwazyjnych (archeologię lotniczą i metody geofizyczne), a także komputerowe rekonstrukcje – ludzkich twarzy i konstrukcji architektonicznych. Pokażemy archeologiczne prace prowadzone pod wodą oraz opowiemy, w jaki sposób wykorzystuje się w archeologii numizmatykę. Dopełnieniem tej części będą filmy wyświetlane w ramach Biskupińskiego Przeglądu Filmów Archeologicznych, towarzyszącemu Festiwalowi, oraz wydawnictwa naukowe.

W ramach Ścieżki kulturowej zaprezentują się muzea archeologiczne m.in. z Gdańska, Warszawy i Poznania, oraz muzea okręgowe z Torunia i Bydgoszczy. Muzealnicy opowiedzą o sposobach przechowywania zabytków i ich ekspozycji, a także pokażą najciekawsze eksponaty z własnych zbiorów. O metodach badań zanikłych średniowiecznych miast opowiedzą pracownicy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, którzy zaprezentują rekonstrukcję komputerową Dzwonowa.