10 powodów za czytaniem fantastyki

-

Kiedy świeci słońce, ciężko jest ujrzeć wszelkie istoty paranormalne. Ukrywają się w skórze ludzkiej i próbują chociaż prowadzić normalne życie. Wszystko zmienia się pod osłoną nocy. Wystarczy jeden element, jak na przykład księżyc czy kropla krwi, by przeistoczyły się w niebezpieczne istoty. Dlaczego więc ludzie tak uwielbiają czytać o nich książki?
Powód numer jeden: Niezwykle rozwijają wyobraźnię

Jak każdy typ literatury, tak i ten fantastyczny sprawia, że jesteśmy w stanie wyobrażać sobie coraz to dziwniejsze światy. Dzięki temu czytelnikowi może być łatwiej konstruować własne myśli, a także przelewać je na papier i tworzyć niezwykłe historie. Podczas lektury przenosi się on do niezwykłych światów, które często wcześniej nie przyszłyby mu nawet do głowy. Fantastyka daje pod tym kątem szerokie pole do popisu, można stworzyć dosłownie wszystko, aby tylko było wciągające i budujące, a niekiedy wywołujące dreszcz emocji. Oczywiście istnieją utarte schematy, jak na przykład fakt, że wampiry posiadają kły, a ludzie przemieniają się w wilkołaki podczas pełni, jednak ten gatunek literacki pozwala na dodanie jakiegoś indywidualnego elementu do bohatera albo świata, w którym ona mieszka. A co najważniejsze, czytając daną powieść to my, czytelnicy, mamy wolną rękę i możemy wyobrazić sobie konkretną postać czy krainę. Owszem, autor podaje nam, niczym danie główne, na tacy pewne opisy, ale to, jak wszystko ukształtuje się w naszej głowie, zależy w stu procentach od nas samych. 

Powód numer dwa: Uczą większej tolerancji

Dzięki tego typu tematyce ludzie częściej dostrzegają, że to jednak nie wygląd jest najważniejszy, a to, co osoba ma w środku. Co z tego, że ktoś jest piękny i gładki, jak z charakteru okaże się złośliwy i dla każdego nieprzyjemny? Nikt na dłuższą metę z kimś takim nie wytrzyma. W dzisiejszych czasach popularnym tematem są osoby homoseksualne, które spora część społeczeństwa uważa za dziwaków i ludzi chorych. Ich fantastycznym odpowiednikiem mogą być właśnie wampiry, wilkołaki, wróżki i tym podobne. Te istoty w większości przypadków próbują zasymilować się z daną społecznością, żyć tak jak ono, pragną akceptacji i ogólnej sprawiedliwości. Dzięki temu młodzież uświadamia sobie, jak bardzo można kogoś skrzywdzić, wyśmiewając jego wygląd, poglądy, orientację seksualną. 

Powód numer trzy: Są lekarstwem na zło codzienności

Kiedy ktoś nas wkurzył w szkole bądź pracy, gdy autobus uciekł nam sprzed nosa, gdy mamy wszystkiego dość i najchętniej zakopalibyśmy się pod kołdrą i nie wychodzili spod niej choćby przez rok, z pomocą może przyjść fantastyka. Dzięki niej oderwiemy się choć na chwilę od problemów dnia codziennego, zatopimy w przedstawianej w danej książce historii, zżyjemy z bohaterami do tego stopnia, że zaczniemy ich traktować jak starych znajomych, którym będziemy kibicować dosłownie na każdym kroku. Idealny zestaw to koc, ciepła herbata i właśnie opowieść o istotach paranormalnych, również nie mających łatwo w życiu. Może to odrobinę egoistyczne, lecz dzięki fantastyce możemy pocieszyć się, iż nie tylko u nas czasem pojawiają się kłopoty, nie wszystko idzie tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. To również świetny sposób na poprawę humoru, bowiem nie każda książka z tego gatunku musi opierać się na przerażającej historii, pojawiają się przecież humorystyczne sceny czy dialogi, sprawiające, iż niewybuchnięcie śmiechem w autobusie będzie naprawdę trudne. 

Powód numer cztery: Lubimy się bać 

Nie od dziś wiadomo, że boimy się tego, czego nie znamy. Podobnie jest z książkami dotyczącymi wszelkich zadziwiających istot. Fascynują nas one, chcemy poznać je z bliska, a z drugiej strony trochę się obawiamy, co zobaczymy po tak zwanej drugiej stronie lustra. Niekiedy potrzebujemy zatopić się w historii mrożącej krew w żyłach i takiej, dosłownie wbijającej nas w fotel, a potem jeszcze długo niemogącej wyjść z naszych głów. Najlepsza książka z fantastyki to taka, po której będziemy zaglądać dosłownie w każdy kąt w domu, aby upewnić się, że nie czyha tam żaden potwór ani niewinnie wyglądający wampir. A jeżeli wpleciony jest w tę grozę również wątek miłosny? To tym bardziej takim tytułom mówię ogromne „TAK”!

Powód numer pięć: Uczą, że warto iść do celu

Powieści fantastyczne ukazują, że nie warto się nigdy poddawać. Jak źle nasze życie w danym momencie by nie wyglądało, trzeba to przezwyciężyć i iść dalej, z wysoko podniesioną głową. Czyli jest to dobra motywacja, aby się nie załamywać, tylko przeć do przodu, na przekór innym. Większość bohaterów twardo stąpa po ziemi, chociaż nawet u nich czasem górę biorą emocje, podobnie jak u nas. Kiedy czytelnik stwierdzi, że chce być taki, jak jego ulubiona postać, i utożsamia się z nią, łatwiej mu będzie pokonać lęki pojawiające się na każdym kroku. Fantastyczni bohaterowie mają swoje marzenia, pragnienia, ale również czasem obawy, więc może dlatego odbiorcom tak łatwo jest ich polubić i zapragnąć postępować tak, jak oni. 

Powód numer sześć: Bo można wcielić się w kogoś idealnego…

Dzięki lekturze fantastycznej historii mamy możliwość wcielenia się w postać, której nawet w najmniejszym stopniu nie przypominamy. Chociażby w takiego wampira, będącego o każdej porze pięknym, gładkim i w ogóle nierozczochranym. Książki tego typu pomagają trochę zapomnieć o własnych kompleksach, jakie, niestety, większość z nas posiada. Chociaż na moment mamy sposobność, aby zapomnieć, gdzie pracujemy, co robimy w wolnym czasie, czego się boimy… Możemy być niezwyciężonym i do tego nieśmiertelnym rycerzem, zdobywającym serce dosłownie każdej niewiasty. No właśnie… Czy nie chcielibyście żyć wiecznie i mieć nieskończenie wiele czasu na przeczytanie swoich książek ze stosów hańby? Ja zawsze o tym marzyłam. 

Powód numer siedem: Bo taka literatura może czegoś nauczyć

Fantastyka to świetny pretekst, aby przekonać dziecko do czytania. Bohaterowie, którzy w niej występują z reguły są honorowi i odpowiedzialni. Co by się nie działo, jak wielkie niebezpieczeństwo by im nie groziło, to jednak prawość jest dla nich czymś najważniejszym. Mogą więc stanowić dobry wzorzec postępowania dla małych czytelników. Poza tym powieści tego typu ukazują, że warto troszczyć się o swoją rodzinę, bowiem nigdy nie wiadomo, ile jeszcze wspólnego czasu nam zostało. Dziecko dowiaduje się więc, że jeśli człowiek ma tylko dość silną motywację, to będzie w stanie zrobić dosłownie wszystko dla kogoś bliskiego. Postacie fantastyczne prawie nigdy nie są egoistami, zawsze coś robią dla innych, ale o sobie myślą tylko i wyłącznie na sam koniec. A co najważniejsze, w takiej literaturze zazwyczaj dobro zwycięża, więc mały czytelnik uczy się, iż wręcz trzeba robić te pozytywnie nacechowane czynności, bo warto być miłym dla bliźniego swego. Na koniec należy wspomnieć, że takie historie pokazują również, iż to współpraca z innymi kamratami daje większe efekty niż próba przezwyciężenia wroga w pojedynkę. 

Powód numer osiem: Dzięki fantastyce poprawiamy swoją pamięć

Im więcej przeczytanych pozycji, tym zasób słów jest większy. Poza tym podczas lektury ćwiczymy swoją pamięć, z każdym słowem udoskonalamy ją, dzięki czemu później łatwiej zdarza się nam przyswoić dane informacje i szybciej się uczymy. Okazuje się to przydatne chociażby na studiach, gdzie ilość materiału do zrozumienia i zapamiętania czasem jest nieco przytłaczająca. Dlaczego najłatwiej wchodzą do naszej głowy słowa piosenek? Bo najchętniej uczymy się tego, co lubimy. Fantastyka więc nie tylko motywuje do działania, ale również do poszerzania swojej wiedzy. Poza tym po pewnym czasie łatwiej nam zamienić konkretny wyraz jakimś synonimem, więcej słów kojarzy nam się z daną rzeczą czy sytuacją, a to z pewnością przyda się nam chociażby podczas rozgrywek rodzinnych w Scrabble

Powód numer dziewięć: Sprawiają, że stajemy się pewniejsi siebie w kontaktach z innymi

Czytanie fantastyki sprzyja zawieraniu nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach. Kiedy rozmawiamy o tym, co lubimy, jest nam łatwiej przełamać barierę niepewności i nieśmiałości. Oprócz tego, dzięki takim powieściom jeździmy na różnego rodzaju eventy, na których zdobywamy autografy ulubionych autorów czy też możemy nawet zamienić z nimi kilka słów. To również świetny sposób, aby przekonać kogoś, kto dopiero rozpoczyna przygodę z ogólnie pojętą literaturą, do czytania właśnie tego gatunku. Dzięki wspólnemu hobby można prowadzić sporo ciekawych dyskusji, bo przecież nie wszyscy odbierają konkretny tytuł w taki sam sposób – jedni zapałają sympatią do Edwarda i Belli ze znanego Zmierzchu, a inni stwierdzą, że najlepszymi bohaterami byli Alice i Jasper. Podczas takich, czasem bardzo gorączkowych, rozmów dochodzi do głosu wiele emocji, których nie moglibyśmy uwolnić, gdybyśmy nie mieli przed kim się otworzyć. Pomaga to więc w niezatrzymywaniu w sobie uczuć, tylko dzieleniu się nimi z innymi. 

Powód numer dziesięć: Bo można podróżować, nie ruszając się z ulubionego fotela

Wycieczka, na którą wybieracie się, nie ruszając się nawet na krok? Da się to zrealizować, dzięki fantastycznej literaturze! Jest ona tak bogata w przeróżne światy i krainy, że każdego dnia możecie być w zupełnie innym miejscu. Kto by nie chciał zasiąść w Wielkiej Sali i poczuć na sobie wzrok wszechwiedzącego Dumbledore’a? Albo przenieść się do małego, wymyślonego miasteczka, w którym zamieszkały wilkołaki i wampiry, a wraz z nimi dziewczyna, słysząca myśli ludzi wokół? Światy w fantastyce są tak różnorodne i odmienne, iż każdy odkryje coś dla siebie. I tym przewyższają literaturę obyczajową – chociażby dlatego, że możecie się znaleźć w krainie, jaka tylko przyjdzie wam do głowy, a nie jedynie w prawdziwych państwach czy też miastach, które na przykład znacie z własnego życia. 

Paulina Korek
Paulina Korekhttp://zaczytanapanna.blogspot.com
Bez pamięci oddała się czytaniu książek. Zadowoli ją dosłownie każdy gatunek, byle tylko treść była wciągająca. Nie oznacza to wcale, że nie ma swoich ulubionych gatunków. Należą do nich: kryminały, thrillery, romanse, erotyki, horrory. Po skandynawskich autorów sięga już w ciemno. Oprócz literatury jej pasjami są także filmy, zwierzęta, podróże oraz odwiedzanie wszelkich wydarzeń z tym związanych. W przyszłości chciałaby napisać własną książkę.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

Popularne w tym tygodniu