FALKON się nie odbędzie?

0
Organizatorzy jednego z największych konwentów w Polsce zabrali głos odnośnie tego, czy impreza odbędzie się w tym roku, czy nie. Wiele osób miało nadzieję, że jednak wszystko będzie miało miejsce zgodnie z planem, jednak twórcy podjęli już decyzję, że zobaczymy się na Falkonie dopiero za rok. Poniżej oświadczenie organizatorów.

OŚWIADCZENIE
LUBELSKIEGO STOWARZYSZENIA FANTASTYKI „CYTADELA SYRIUSZA”
w sprawie 21. edycji Festiwalu Fantastyki FALKON 2020

Po wnikliwym przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w Polsce i jej prawdopodobnych następstw społeczno-gospodarczych postanowiliśmy, że tegoroczna edycja Festiwalu Fantastyki Falkon nie odbędzie się.

Pandemia spowodowała, że od połowy marca niemal wszystko zostało zamrożone. Zamrożone zostały również przygotowania do tegorocznej edycji Falkonu, mimo że plany mieliśmy ambitne i śmiałe. Okazało się, że trzepot skrzydeł motyla w dalekiej Azji może wywołać tornado na całym świecie. Wszelkie zamierzenia wzięły w łeb. Z uwagi na to, że nie sposób było przewidzieć, jak będzie rozwijała się pandemia, jakiekolwiek deklaracje nie miały sensu. Odłożyliśmy więc budowanie programu, pozyskiwanie środków, promocję itd.

Wciąż nie wiadomo, jak sytuacja będzie przedstawiać się listopadzie. Cały czas mamy wysoką liczbę zarażeń oraz, co ważniejsze, ona nie spada, a w ostatnich dniach nawet rośnie. Co prawda rząd stosuje kolejne etapy odmrażania gospodarki, ale nie wiadomo, jak to się skończy. Istnieje też prawdopodobieństwo, że na jesieni wirus uderzy znowu, co zapowiada wielu epidemiologów. Być może też na powrót zostaną wprowadzone ograniczenia.

Opublikowane ostatnio wytyczne dotyczące organizacji wydarzeń kulturalnych uniemożliwiają tworzenie takich imprez jak nasz festiwal. Nie tylko nie można jeszcze organizować tak dużych wydarzeń, ale zalecane środki sanitarne są bardzo restrykcyjne. Wymagają od organizatora poniesienia znacznych nakładów finansowych. Część zaś nie jest możliwe do zastosowania przy takim formacie festiwalu, jak nasz. Musielibyśmy kilkukrotnie zmniejszyć liczbę osób, które mogłyby wejść na imprezę. To z kolei oznaczałoby, że wystawcy, którzy się pojawią, nie zarobią, twórcy będą mieć znacznie mniejszą publiczność, a organizator otrzyma o wiele mniej środków z biletów, z których finansowana jest impreza. Biorąc pod uwagę prawdopodobną kilkukrotną obniżkę wpływów oraz wyższe koszty organizacji związane z zapewnieniem wymagań pandemicznych, impreza skończyłaby się ogromną klapą finansową. Jeśli dodamy do tego brak dotacji ze środków publicznych dla tegorocznej edycji festiwalu, to prawdopodobieństwo bankructwa jest bardzo duże.

Podsumowując, z przyczyn pandemicznych, finansowych i organizacyjnych organizacja festiwalu w tym roku byłaby ogromnym ryzykiem, którego postanowiliśmy nie podejmować.

Mamy nadzieję, że przyjmiecie powyższe argumenty ze zrozumieniem. Liczymy, że sytuacja się unormuje i rok 2021 będzie okresem wielkiego powrotu fantastycznych konwentów i festiwali, w tym również Falkonu. Tworzenie festiwalu jest dla nas misją, dumą i wielką pasją. Pragniemy go nadal rozwijać i sprawiać przyjemność wszystkim jego uczestnikom mogącym korzystać z przygotowywanych przez nas atrakcji. Dlatego też wierzymy, że wreszcie pojawi się na końcu tunelu światełko nadziei i nie będzie to nadjeżdżający z naprzeciwka pociąg, lecz wyjście ku jeszcze lepszym czasom i jeszcze lepszej imprezie, którą zrobimy dla Was. Mamy taką nadzieję, na to liczymy. Już teraz chcielibyśmy zaprosić Was na przyszłoroczną edycję Falkonu, która odbędzie się w listopadzie przyszłego roku!

Trzymajcie się ciepło. Niech moc będzie z Wami. Żyjcie długo i pomyślnie .