Życie literackie Neila Gaimana

-

Chyba nie ma osoby, która nie zna, albo przynajmniej nie kojarzy, Neila Gaimana. Jest on jednym z najsłynniejszych i najwybitniejszych twórców fantastyki. O ile tytuły jego książek z pewnością obiły się wam o uszy nie raz, o tyle o historii jego pisarstwa większość fanów wie niewiele. W związku z tym, przybliżymy wam pokrótce kilka szczegółów z życia literackiego tego autora.

Neil Richard Gaiman urodził się 57 lat temu w Portchester, w Anglii. Jego rodzina wywodzi się od polskich Żydów i wyemigrowała z Holandii do Anglii na początku XX wieku. Obecnie pisarz mieszka w Stanach Zjednoczonych, w okolicach Minneapolis.

Już jako dziecko Neil odkrył w sobie miłość do książek, opowiadań i ogólnie czytania. Wręcz pożerał dzieła twórców takich jak J.R.R. Tolkien (o jego fenomenie przeczytacie TU), Edgar Allan Poe, C.S. Lewis czy Ursula LeGuin. Sam siebie natomiast opisywał jako dzikiego dzieciaka, wychowanego w bibliotekach. Gaiman przyznaje, że dużo zawdzięcza właśnie bibliotekarzom, którzy wspierali jego pasję do czytelnictwa, i podkreśla, że bez nich nie byłby tym, kim jest teraz – najwięcej szczęścia bowiem przynosił mu czas spędzony w miejscowych wypożyczalniach książek.

Swoją karierę piśmienniczą Neil rozpoczął jako dziennikarz-freelancer. Zadebiutował opowiadaniem Featherquest, opublikowanym na łamach „Imagine”, a następnie wydał swoją pierwszą książkę – biografię zespołu Duran Duran, której stworzenie zajęło mu trzy miesiące. Kolejnym jego dziełem był życiorys Douglasa Adamsa. Niedługo potem, wraz z rysownikiem Davem McKeanem, opublikował pierwszą powieść graficzną, zatytułowaną Drastyczne przypadki, która doprowadziła do powstania serii Czarna Orchidea, opublikowanej przez DC Comics.

Przełomem okazał się cykl komiksów Sandman – doczekał się aż 75 odcinków i na przestrzeni lat (1989-1996) zdobył wiele amerykańskich nagród, w tym Will Eisner Comic Industry Award oraz trzy trofea Harvey. Sandman stał się także pierwszym komiksem, który otrzymał wyróżnienie literackie – w 1991 roku zyskał tytuł World Fantasy Award dla najlepszej krótkiej opowieści.

Neil Gaiman określany jest mianem jednego z inicjatorów nowoczesnych komiksów, jak również autorem dzieł ponadczasowych i takich, które przypadną do gustu szerokiej publiczności, nie bacząc na wiek. Przykładem takich dzieł mogą być tytuły dla młodszych: M jak Magia, InterŚwiat  czy utwór Wilki w ścianach, później przedstawiany w formie opery przez Szkocki Teatr Narodowy.

Jedną z bardziej znanych powieści jest także Koralina, która została uznana za zbyt przerażającą dla dzieci. Zdobyła jednak wiele nagród, między innymi British Science Fiction Award, Hugo, Nebulę oraz Brama Strokera.

Jeśli chodzi o twórczość dla dorosłych, Gaiman na swoim koncie ma tytuły autora bestsellerów, które przyniosły mu książki Nigdziebądź, Gwiezdny pył oraz kolejne, wyróżnione nagrodą Hugo, powieści Amerykańscy bogowie (zekranizowana w formie serialu), Chłopaki Anansiego (której nowa odsłona pojawi się nakładem wydawnictwa MAG już we wrześniu) czy Dobry omen (stworzony przy współpracy z sir Terrym Pratchettem). Pierwszy zbiór opowiadań Dym i lustra został nominowany do brytyjskiej nagrody UK’s MacMillan Silver Pen jako najlepsza kolekcja roku.

Autor zajmował się jednak nie tylko powieściami i komiksami – stworzył także scenariusz do serialu BBC Nigdziebądź, filmu Lustrzana maska, a nawet pokusił się o napisanie scenariuszy do dwóch odcinków jednego z najsłynniejszych brytyjskich seriali sf Doctora Who – czwartego epizodu sezonu szóstego (Żona Doktora), po którym został okrzyknięty przez magazyn „Times” bohaterem, oraz dwunastego epizodu sezonu siódmego (Srebrny Koszmar).
Zajmował się także reżyserią – na koncie ma A Short Film About John Bolton i Statuesque.

Nie sposób nie wspomnieć również o Księdze Cmentarnej, którą 2 sierpnia ponownie wyda MAG – książka ta zdobyła UK’s Booktrust Prize za fikcję młodzieżową oraz medal Newbery, czyli najwyższe amerykańskie odznaczenie w literaturze dziecięcej, a także Locus Young Adult Award i nagrodę Hugo dla najlepszej powieści.

W Dictionary of Literary Biography Neil Gaiman znajduje się w pierwszej dziesiątce żyjących, postmodernistycznych pisarzy, płodnych twórców z dziedzin komiksów, dziennikarstwa, prozy, poezji, scenariuszy, ale także dramatów i tekstów piosenek.

Z listą jego działań możecie zapoznać się poniżej:

·         Dobry omen – 1990 – powieść (napisana z sir Terrym Pratchettem),
·         Nigdziebądź – 1994 – scenariusz do serialu,
·         Nigdziebądź – 1996 – powieść (zaadaptowana ze scenariusza),
·         Gwiezdny pył – 1998 – powieść,
·         Dym i lustra – 1998 – zbiór opowiadań,
·         Dzień, w którym wymieniłem tatę na dwie złote rybki – 1998 – ilustrowane opowiadanie,
·         Amerykańscy bogowie – 2001 – powieść,
·         Koralina – 2002 – powieść,
·         Morderstwa i tajemnice – 2003 – komiks na podstawie utworu literackiego Gaimana,
·         Wilki w ścianach – 2003 – ilustrowane opowiadanie,
·         1602 – 2004 – scenariusz do komiksu,
·         Arlekin i Walentynki – 2004 – scenariusz do komiksu,
·         Melinda – 2004 – ilustrowane opowiadanie,
·         Chłopaki Anansiego – 2005 – powieść,
·         Lustrzana maska – 2005 – scenariusz do filmu,
·         Rzeczy ulotne – 2006 – zbiór opowiadań,
·         Sandman: Noce Nieskończone – 2006 – scenariusz do komiksu,
·         Czarna Orchidea – 2006 – scenariusz do komiksu,
·         Księgi magii – 2006 – scenariusz do komiksu,
·         Ostatnie kuszenie – 2006 – scenariusz do komiksu,
·         Nigdziebądź – 2006 – komiks na podstawie utworu literackiego Gaimana,
·         InterŚwiat – 2007 – powieść (napisana z Michaelem Reavesem),
·         M jak Magia – 2007 – zbiór opowiadań,
·         Drastyczne przypadki – 2007 – scenariusz do komiksu,
·         Stwory nocy – 2007 – scenariusz do komiksu,
·         Śmierć – 2007 – scenariusz do komiksu,
·         Beowulf – 2007 – scenariusz do filmu,
·         Księga cmentarna – 2008 – powieść,
·         Sandman: Senni łowcy – 2008 – ilustrowane opowiadanie,
·         Odd i Lodowi Olbrzymi – 2008 – powieść,
·         Dni Pośród Nocy – 2008 – scenariusz do komiksu,
·         Przedwieczni – 2008 – scenariusz do komiksu,
·         Sygnał do Szumu – 2009 – scenariusz do komiksu,
·         Koralina – 2009 – komiks na podstawie utworu literackiego Gaimana,
·         Batman: Co się stało z Zamaskowanym Krzyżowcem? – 2010 – scenariusz do komiksu,
·         Sandman: Senni łowcy – 2010 – komiks na podstawie utworu literackiego Gaimana,
·         Żona Doktora – 2011 – scenariusz odcinka (serial BBC Doktor Who),
·         Ocean na końcu drogi – 2013 – powieść,
·         Na szczęście mleko… – 2013 – powieść,
·         Srebrny koszmar – 2013 – scenariusz odcinka (serial BBC Doktor Who),
·         Drażliwe tematy – 2015 – zbiór opowiadań,
·         Mitologia nordycka – 2017 – powieść,
·         Księżniczka Mononoke – angielskojęzyczny skrypt (anime).
Adrianna Dworzyńska
Adrianna Dworzyńska
Geek i fanatyczka popkulturalna. Fascynatka astrofizyki, miłośniczka wszystkiego, co azjatyckie, a także była tumblreciara. Członkini wielkiej trójki fandomów. Ceni magię ponad efektami, dlatego kocha Doctora Who i Merlina nad życie. Dyrektor ds. Memologii 2.0, śmieszek 24/7, ale przede wszystkim stuprocentowy hobbit - lubi święty spokój, jedzenie i spanie.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu