Zwiastun produkcji „Chrzciny”

Komedia obyczajowa Chrzciny w gwiazdorskiej obsadzie, trafi do kin już 18 listopada. Produkcja nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest oraz na Festiwalu Młodzi i Film, doskonale pokazuje, że dla rodziny można zrobić dosłownie wszystko. Prezentujemy nowy zwiastun filmu.

Grudzień, 1981 rok. Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka, do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. To małe z pozoru kłamstwo, uruchomi lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

W rolach głównych: Katarzyna Figura (Żurek, Kiler), Maciej Musiałowski (Sala samobójców. Hejter), Tomasz Schuchardt (Jesteś Bogiem), Michał Żurawski (Karbala), Agata Bykowska (Kamerdyner), Marta Chyczewska (Planeta Singli 3), Marianna Gierszewska (Nina), Andrzej Konopka (25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy), Tomasz Włosok (Jak zostałem gangsterem) i Piotr Ligienza (Planeta Singli). Produkcja została już doceniona przez widzów i krytyków, czego potwierdzeniem są nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest w Toruniu oraz na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie.

„Chrzciny” to wspaniała opowieść mówiącą o matriarchacie. Moja bohaterka, Marianna, staje się centralną, a przy tym niebywale silną postacią. Jest motorem wszelkich wydarzeń, ale jej siła tkwi w prostocie gestów, marzeń i dążeń – nadrzędnym celem Marianny staje się ochrona zbiorowości, jaką jest jej rodzina.

mówi Katarzyna Figura

Chrzciny są pełnometrażowym debiutem fabularnym Jakuba Skoczenia (Żuławski o Żuławskim, Barwy szczęścia), który razem z Iwo Kardelem (Kret) jest także współautorem scenariusza do filmu. Za zdjęcia odpowiada Bartek Cierlica (365 dni). Scenografię przygotowała Aleksandra Klemens (The End), kostiumy – Dominika Gebel (Żyć nie umierać), charakteryzację – Agnieszka Hodowana (Wesele), montaż – Marek Król (Tajemnica Westerplatte) i Paweł Sitkiewicz (Underdog).

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentką obrazu jest Bożena Krakówka – Andersa Street Art & Media. Koproducenci: Robert Ziółek – Mushchelka Production oraz Telewizja Polska. Dystrybucja w Polsce – Galapagos Films.

Źródłonota prasowa
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Popularne w tym tygodniu