Zmarła Angela Lansbury. Miała 96 lat

Angela Lansbury, kojarzona między innymi z ról pisarki Jessiki Fletcher w serialu Napisała: Morderstwo czy pani Eleanor Shaw Iselin w Przeżyliśmy wojnę, zmarła w wieku 96 lat.

Urodzona 16 października 1925 roku w Londynie aktorka debiutowała w 1944 roku w dramacie psychologicznym Gasnący płomień, natychmiast zwracając uwagę Akademii Filmowej i zdobywając nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Już rok później, za rolę w Portrecie Doriana Graya, doczekała się kolejnej nominacji. Po raz trzeci nominowano ją do tej nagrody w 1963 roku za kreację w filmie Przeżyliśmy wojnę. Za rolę w serialu Napisała: Morderstwo czterokrotnie zdobyła Złoty Glob w kategorii „Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym”, z kolei wspomniane wyżej kreacje w Portrecie Doriana Graya i Przeżyliśmy wojnę zagwarantowały jej tę statuetkę w kategorii „Najlepsza aktorka drugoplanowa” (odpowiednio w 1946 i 1963 roku).

Angela Lansbury w ostatnich latach skupiała się raczej na rolach teatralnych, choć zagrała też w Małych kobietkach czy Marry Poppins powraca. W dorobku ma także kilka ról dubbingowych: udzielała głosu, między innymi, pani Imbryk w animacji Piękna i Bestia z 1991 roku.

Aktorka zmarła 11 października w wieku 96 lat.

Zmarła Angela Lansbury. Miała 96 lat

Klaudia Ciurka
Klaudia Ciurkahttps://moje-czytadla.blogspot.com/
Książkoholiczka stawiająca pierwsze kroki w świecie gier wideo i planszówek. Seriale ogląda rzadko, ale od anime nie stroni. Kociara i herbatoholiczka z wyboru, okularnica z konieczności.

Popularne w tym tygodniu