Zmarł Papcio Chmiel, autor komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku

Dziś poinformowano o śmierci Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel, rysownika komiksów, między innymi przygód Tytusa, Romka i A’Tomka.

Informację o jego śmierci podał organizator Festiwalu Komiksu w Łodzi, Piotr Krasiński. Potwierdziła to także Mira Olejarska, szefowa PR wydawnictwa Prószyński.

Papcio Chmiel urodził się w 1923 roku. W wieku zaledwie dwudziestu lat został żołnierzem Armii Krajowej o pseudonimie „Jupiter”. Brał także udział w powstaniu warszawskim.

Swoją przygodę z ilustracjami rozpoczął jeszcze w wojsku, a po przejściu do cywila pracował w „Świecie Przygód” i „Świecie Młodych”. Po kilku latach udał się na studia do Akademii Sztuk Plastycznych na Wydziale Grafiki.

Chmielewski jest autorem tytułów takich jak Sierżant King z królewskiej konnicy czy Półrocze bumelanta, ale najbardziej zasłynął serią komiksów Tytus, Romek i A’Tomek.

Papcio Chmiel został odznaczony wielokrotnie – Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Orderem Uśmiechu, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nagrodą „Zasłużony dla komiksu polskiego” i innymi.

Rysownik zmarł w wieku 97 lat.

 

Redakcja Popbookownik składa bliskim wyrazy współczucia.

Adrianna Dworzyńska
Adrianna Dworzyńska
Geek i fanatyczka popkulturalna. Fascynatka astrofizyki, miłośniczka wszystkiego, co azjatyckie, a także była tulmbreciara. Członkini wielkiej trójki fandomów. Ceni magię ponad efektami, dlatego kocha Doctora Who i Merlina nad życie. Dyrektor ds. Memologii 2.0, śmieszek 24/7, ale przede wszystkim stuprocentowy hobbit - lubi święty spokój, jedzenie i spanie.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu