Zawzięta walka o wolność i miłość. „Prawda zapisana w popiołach. Śpiew bezimiennych dusz” – recenzja książki

-

Po Milczeniu aniołów i Krzyku zagubionych serc przyszedł czas na trzeci tom serii Prawda zapisana w popiołach autorstwa Joanny Jax. Śpiew bezimiennych dusz to ostatnia szansa na spotkanie z ulubionymi bohaterami, którzy próbują ułożyć sobie życie w burzliwych latach 60. XX wieku. Tym razem przeniesiemy się w czasie do 1967 roku i będziemy świadkami, jak nieustraszeni protagoniści walczą o swoje marzenia, wolność i miłość.
Znani i lubiani

Każdy, kto czytał poprzednie tomy tej serii, koniecznie musi sięgnąć także po ostatni, by móc osobiście pożegnać się z wykreowanymi przez autorkę postaciami. Są to bohaterowie, których losy czytelnicy obserwują już od bardzo dawna. Z niektórymi z nich spotkaliśmy się po raz pierwszy, gdy byli oni jeszcze dziećmi, a w tej części sami oczekują na potomstwo. Fantastycznie jest móc powrócić do nich za sprawą Śpiewu bezimiennych dusz i z zaangażowaniem śledzić ich kolejne poczynania w tak trudnych czasach, zupełnie innych od tych, które są nam obecnie znane.

Oto znowu mamy okazję zbliżyć się emocjonalnie do Błażeja Piotrowskiego, Neli Domosławskiej, Mateusza Rosińskiego, Szymona Wielopolskiego i Nadii Niechowskiej-Staśko. Każde z nich przeżywa nie tylko sytuację panującą na świecie, ale także osobiste tragedie. Wszyscy niejednokrotnie staną oko w oko z wielkim niebezpieczeństwem. Czy los postawi przed nimi kolejną szansę na to, by ułożyli sobie życie w szczęściu i miłości? Droga do tego będzie kręta i wyboista, a my, towarzysząc im na niej, nie raz poczujemy wzruszenie, zdziwienie oraz wzburzenie decyzjami… władz państwowych.

Wojny światowe i wojny domowe

Myślę, że nikomu nie trzeba szczególnie przedstawiać twórczości Joanny Jax. Autorka szybko zdobyła uznanie czytelników, pisząc o czasach trudnych dla Polski i świata – okresie drugiej wojny światowej. Wszyscy, którzy lubią powieści z tłem historycznym, powinni sięgnąć po jej książki, w tym także po serię Prawda zapisana w popiołach. W trzecim tomie autorka również przedstawia nam panującą wówczas sytuację polityczną na świecie. Przybliża konflikt zbrojny pomiędzy Izraelem a Palestyną, zamieszki domowe we Francji, Czechosłowacji i w Polsce. Robi to niezwykle ciekawie. Idealnie łączy osobowości i pasje bohaterów z sytuacjami konfliktowymi na świecie. Obserwując ich poczynania, możemy z łatwością wyobrazić sobie powagę tych działań i z podziwem myśleć o żyjących w tamtych czasach ludziach. Nawet osoby niezbyt zainteresowane wydarzeniami historycznymi odnajdą przyjemność z czytania tej powieści, gdyż wątki obyczajowe są równie rozbudowane i skutecznie absorbują uwagę odbiorców.

Czy miłość zwycięży?

Doceniam ogromną pracę autorki nad przekazem tła historycznego, ale także nad kreacją bohaterów, którzy w dalszym ciągu są realistyczni i nie pozwalają, by czytelników dosięgła nuda. Dylematy, rozterki miłosne i osobiste tragedie potrafią poruszyć nasze serca. Pomimo ważnych tematów opisanych w powieści akcja toczy się w przeważającej części dość spokojnie. Jednak przychodzi moment, gdy niespodziewanie bohaterów dosięga jakaś trudność i rozwój wydarzeń nabiera wówczas dynamicznego tempa. Zamartwianie się o ich losy jest więc sprawą naturalną. Niejednokrotnie też przyjdzie nam się uśmiechnąć i pokręcić głową z niedowierzaniem, zwłaszcza za sprawą Błażeja i Gabrieli, którzy na siłę starają się znienawidzić, a tak naprawdę darzą się ogromną miłością. Wątki dotyczące tego konkretnego uczucia są bardzo interesujące. Natomiast na drodze do szczęścia Neli i Nadii staje praca, którą wykonują. Poza tym ta druga będzie musiała zmierzyć się z chorym uczuciem ze strony swego brata i jego przykrymi konsekwencjami.

Książka liczy ponad pięćset stron i podzielona została na sześćdziesiąt trzy rozdziały. Autorka zafundowała nam więc długą i pasjonującą podróż, której celem jest dążenie bohaterów, między innymi, do uratowania swoich związków. Czy im się to uda? Nie będzie to takie proste, ale w obliczu śmierci i różnych niebezpieczeństw pewne sprawy nabierają zupełnie innego znaczenia. Możecie przekonać się o tym sami.

Czas się pożegnać

Pomimo tego, iż to ostatnia część serii, nie czuję smutku, że dowiedziałam się już, jaki był koniec całej historii. Prawda zapisana w popiołach na stałe zagości w mojej biblioteczce i kiedyś z przyjemnością do niej powrócę. Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy warto ją poznać, to myślę, że ciekawe tło historyczne i niespokojne losy bohaterów przemawiają na jej korzyść i przekonają was do przeczytania tej serii. Wszystkim, którzy niedługo zaczną czytać pierwszy tom, zazdroszczę emocji z tym związanych. Polecam każdemu odbyć tę fantastyczną podróż w czasie, będącą sugestywną lekcją historii i ludzkich dziejów. Zakończenie Śpiewu bezimiennych dusz jest nieco wstrząsające i urwane w momencie, który nie wszystko nam wyjaśnia. Możemy sami sobie dopisać dalszy ciąg opowieści dotyczący jednej z bohaterek lub poczekać na krok ze strony Joanny Jax. Kto wie czy takie rozwiązanie nie będzie początkiem kolejnej intrygującej serii?

Zawzięta walka o wolność i miłość. „Prawda zapisana w popiołach. Śpiew bezimiennych dusz” – recenzja książki
Tytuł:
Prawda zapisana w popiołach. Śpiew bezimiennych dusz

Autorka: Joanna Jax

Liczba stron: 544

Wydawnictwo: Videograf

ISBN: 978-83-7835-734-6

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Jesteście ciekawi dalszych losów bohaterów „Prawdy zapisanej w popiołach”? Sięgnijcie po „Śpiew bezimiennych dusz” i przekonajcie się, w jaki sposób walczyli o wolność i miłość w burzliwych latach 60. XX. wieku.
Paulina Adamczuk
Paulina Adamczuk
Indywidualistka szukająca nowych wyzwań. Pasjonatka literatury z zamiłowaniem do kryminałów, uwielbia zagadki i mroczne klimaty. Chętnie buja w obłokach oderwana od rzeczywistości poznając fantastyczny świat popkultury. Specjalista od spraw nieziemskich - nic, co trudne nie jest jej straszne. Nie zaczyna dnia bez uśmiechu, czarnej kawy i dobrej książki.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Jesteście ciekawi dalszych losów bohaterów „Prawdy zapisanej w popiołach”? Sięgnijcie po „Śpiew bezimiennych dusz” i przekonajcie się, w jaki sposób walczyli o wolność i miłość w burzliwych latach 60. XX. wieku.Zawzięta walka o wolność i miłość. „Prawda zapisana w popiołach. Śpiew bezimiennych dusz” – recenzja książki