Wypuśćmy Hulka! „Wszyscy chcą rządzić światem” – recenzja książki

-

Pewna era w kinie dobiegła końca. W zeszłym roku mogliśmy zobaczyć film będący zakończeniem etapu w historii produkcji superbohaterskich Marvela. Na ekranach zagościł Koniec gry, który miał domknąć snute przez lata opowieści o przygodach Kapitana Ameryki, Iron Mana, Thora, Hulka, Czarnej Wdowy czy Hawkeye’a.

Oczywiście w planach Disneya i Marvela są historie o innych herosach w kostiumach, zarówno filmy, jak i seriale, jednak o tej słynnej grupce Avengers trudno nam będzie zapomnieć. Na szczęście pozostają jeszcze komiksy, gry i książki. Wydawnictwo Insignis wypuściło właśnie kolejną powieść Dana Abnetta, której bohaterami się członkowie wspomnianej przed chwilą drużyny. Z jakim zagrożeniem tym razem przyjdzie walczyć superbohaterom?

Pięć kodów Alfa

Nie będzie to jeden konflikt do zażegnania, a aż… pięć. Kapitan Ameryka udaje się do Berlina, gdzie musi stawić czoła Struckerowi. Antagonista chce wypuścić patogen i sterroryzować świat. Hawkeye i Czarna Wdowa zmierzają do Savage Landu, by dowiedzieć się, co kombinują członkowie tajnej organizacji A.I.M. Iron Man w Waszyngtonie bada sprawę wydarzenia ASI, Bruce Banner został wezwany do Madripooru w celu pomocy tamtejszej siatce T.A.R.C.Z.Y. A Thor? Ten ma ręce pełne roboty – na Syberii wykryto obecność magii, pojawiły się anomalia i dziwne stwory. Bóg musi zająć się tą sprawą i opanować niebezpieczną sytuację.

>> Polecamy: Trudne wybory. „Wojna domowa” – recenzja książki <<

Pięć ataków w jednym momencie? To nie może być zbieg okoliczności. Avengers mają twarde orzechy do zgryzienia, każda z misji dostaje status Alfa, a świat przed zniszczeniem dzielą tylko minuty. Czy bohaterowie pokonają przeciwności? Uda im się uratować Niebieską Planetę? Kto stoi za tymi wszystkimi uderzeniami?

Czysta akcja

Pięć różnych zagrożeń, pięć różnych miejsc ich zajścia, pięć różnych osób stojących za nimi. Mamy do czynienia z bronią biologiczną, atakiem nanobotów, promieniowaniem gamma, niebezpiecznymi eksperymentami oraz złą, nieokiełznaną magią. Żadnego z ryzyk nie wolno bagatelizować, gdyż każde z nich może doprowadzić do zagłady całej cywilizacji albo jej części.

Na początku nic nie wskazuje na to, iż sytuacje, jakim muszą stawić czoła protagoniści, są tak poważne, bardzo szybko okazuje się jednak, że losy świata znowu zależą od dzielnych bohaterów. Jest jednak ktoś, kto pociąga za wszystkie sznurki twórców tych intryg.

Wszyscy chcą rządzić światem to marvelowa historia pełna akcji, scen walk i zagadek do rozwiązywania. Bohaterowie po nitce dochodzą do kłębka, którym jest prawdziwy przeciwnik odpowiedzialny za całe to zamieszanie na Ziemi. Dan Abnett przedstawia nam pięć zagrożeń, dziejących się w innych częściach świata. Autor cały czas trzyma czytelnika w napięciu, by wzbudzić jego ciekawość używa suspensu, kończąc daną sekwencję superbohatera mocnym cliffhangerem. Emocje sięgają zenitu, a pisarz spokojnie i bez pośpiechu ujawnia plany antagonistów i masterminda stojącego za wszystkimi wydarzeniami.

Książka wciąga, to dobra pozycja superbohaterska – bez zbędnych dłużyzn i ozdobników, które sprawiają, że opowieść wydaje się ciągnąć bez końca. Jest konkretnie i z pazurem, nie ma chwili na wytchnienie, gdyż wydarzenia rozgrywają się bardzo szybko. Co i rusz coś się dzieje. I właśnie o to chodzi w pozycjach opartych na komiksach Marvela – ma być intensywnie.

Podsumowanie

Wszyscy chcą rządzić światem to kolejna udana książka w dorobku Abnetta. Powieść ma w sobie wszystko to, co powinna zawierać superbohaterska pozycja. Ulubieni bohaterowie czytelników i widzów mierzą się z szaleńcami pragnącymi zawładnąć światem, co chwilę pojawiają się nowe komplikacje, a superherosi muszą znaleźć wyjście z patowej sytuacji.

Tym razem poczekamy chwilę na połączenie sił Avengers – każdy ma swoje zadanie do wykonania. Ale kiedy do tego dojdzie… Czeka nas prawdziwa uczta fana protagonistów Marvela. Dan znowu oddał w nasze ręce dobrą pozycję, którą chce się czytać i o jakiej pamięta się długo po zakończeniu przygód z Kapitanem Ameryką, Iron Manem i innymi superherosami. I jest jeszcze on, cały na zielono – Hulk.

Wypuśćmy Hulka! „Wszyscy chcą rządzić światem” – recenzja książkiTytuł: Wszyscy chcą rządzić światem

Autor: Dan Abnett

Wydawnictwo: Insignis

Liczba stron: 320

ISBN: 978-83-66360-89-1

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ

podsumowanie

Ocena
7

Komentarz

Kapitan Ameryka, Iron Man, Hulk i reszta drużyny Avengers znowu mają ręce pełne roboty. Kto tym razem zagraża światu? Hydra, A.I.M, szalony naukowiec, nanoboty... Jest z czym i kim walczyć.
Monika Doerre
Monika Doerre
Dawno, dawno temu odkryła magię książek. Teraz jest dumnym książkoholikiem i nie wyobraża sobie dnia bez przeczytania przynajmniej kilku stron jakiejś historii. Później odkryła seriale (filmy już znała i kochała). I wpadła po uszy. Bo przecież wielką nieskończoną miłością można obdarzyć wiele światów, nieskończoną liczbę bohaterów i bohaterek.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Kapitan Ameryka, Iron Man, Hulk i reszta drużyny Avengers znowu mają ręce pełne roboty. Kto tym razem zagraża światu? Hydra, A.I.M, szalony naukowiec, nanoboty... Jest z czym i kim walczyć. Wypuśćmy Hulka! „Wszyscy chcą rządzić światem” – recenzja książki