Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

-

W swoim życiu przeczytałam naprawdę wiele książek oraz mang i za każdym razem, gdy mogę rozpocząć podróż po całkiem nowej historii, cieszę się jak dziecko. Uwielbiam pochłaniać powieści, a przy tym poznawać kolejne uniwersa i bohaterów. Za każdym razem jestem ciekawa czy autor będzie w stanie czymś mnie zaskoczyć bądź ukazać znane mi już rozwiązania w całkiem nowy sposób. Oczywiście niektóre elementy są powielane, ale gdy sięgam po  książkę, zastanawiam się, czy uda mi się odkryć coś nieznanego mi dotychczas. Czasem jednak lubię wrócić do konkretnej serii, szczególnie wtedy, gdy powstają na jej podstawie gry! Dla książkoholika, a do tego planszówkowego świra, to jak dodatkowe święta w roku, dlatego jest z czego się cieszyć. Tym razem miałam przyjemność wrócić do świata wykreowanego przez Sarah J. Maas.

Najprawdziwszym złem na świecie są czyny człowieka.” – Sarah. J. Maas

SPOJLER ALERT!

Szklany tron to gra oparta na fabule Królestwa popiołów. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ jeśli nie czytaliście książki, to narażacie się na spojlery. Gdy wam to nie przeszkadza, to nie macie się czym martwić i sięgajcie po tę grę. Natomiast jeśli unikacie zdradzania fabuły jak ognia, to zdecydowanie warto poczekać i najpierw przeczytać powieść. Zastanawiałam się, w jaki sposób powinnam przygotować tę recenzję, ponieważ nie spotkałam się jeszcze z tak ciekawą planszówką. Grałam już w wiele skomplikowanych tytuł, na które poświęca się mnóstwo czasu, a samo rozłożenie planszy do rozgrywki potrafi zająć ponad godzinę. Nie zmienia to faktu, że jeszcze nigdy nie miałam okazji zagrać w taką grę!

Aelin Galanthynius – pojmana, przetrzymywana i torturowana przez Mroczną Królową. Poświęciła samą siebie za królestwo, które kocha i o jakie pragnie dbać. Ten heroiczny czyn pokazał, że jest władczynią dbającą przede wszystkim o ludzi. W trakcie niedoli i cierpienia jej jedynymi towarzyszami są milczący więzień oraz wspomnienia. Niestety Mroczna Pani z uporem maniaka próbuje się wkraść do umysłu Aelin i wykorzystać go przeciwko niej. Życie Królowej Terrasenu zależy tylko od tego, czy graczom uda się wygrać tę skomplikowaną rozgrywkę. Dacie radę uratować Aelin?

Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

ZASADY TEGO ŚWIATA

Co jest najfajniejsze w tej grze? Otóż to, że aby ją wygrać, uczestnicy muszą ze sobą współpracować – nie da się ukończyć jej samodzielnie. Pamiętajcie także, iż w trakcie rozgrywki nie wolno wam omawiać strategii. Komunikacja odbywa się poprzez układanie kart w grze.

Na początku gracze rozgrywają PROLOG. Jeśli uda wam się go wygrać, możecie kontynuować grę na całkiem nowych zasadach. W taki oto sposób będziecie poznawać  fabułę rozdział po rozdziale, aż do ostatecznego zwycięstwa. Warto także pamiętać o tym, że karty z instrukcjami zawsze mają pierwszeństwo przed samą instrukcją. Oznacza to, że gdy zasady się różnią, to egzekwujemy instrukcję z kart, a nie książeczki. Przed rozgrywką należy także zapoznać się z objaśnieniami poszczególnych elementów.

Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

KARTY POSTACI – reprezentują bohaterów, którymi rozgrywamy rozdziały.

KARTY WSPOMNIEŃ – to kluczowe karty przedstawiają wspomnienia Aelin. Przypominają jej o osobach, które ją kochają. Wzmacniają także jej determinację, przez co jest w stanie stawiać opór swoim oprawcom. Karty te składają się z czterem elementów:

1) PUSTE OBSZARY – wspomnienie o danej postaci można dostrzec poprzez puste obszary na karcie. Ma to znaczenie przy rozgrywaniu karty.

2) ZAKRYTE OBSZARY – kolorowe fragmenty karty to zamglone wspomnienia. Ma to także znaczenie podczas rozgrywania karty.

3) KOLOR – w kartach możemy odnaleźć pięć różnych symboli oraz kolorów. Każde z nich ma znaczenie podczas ponownego przeżywania wspomnień. Wyróżniamy między innymi:

Łańcuchy – wspomnienia o poświęceniach,

Sztylety – wspomnienia o podstępach,

Płomienia – wspomnienia o dziedzictwie,

Szkło – wspomnienia o Adarlan,

Poroże – wspomnienia o potędze.

4) SIŁA – w grze występują odpowiednie dla każdego z kolorów po dwie karty o sile 1, dwie o sile 2 oraz po jednej o sile 3, 4 i 5. Określona wartość wykorzystywana jest do ponownego przeżywania wspomnień oraz wzmacniania determinacji Aelin.

Gdyby już zrozumiemy poszczególne karty, powinniśmy dowiedzieć się, w jaki sposób możemy dodawać wspomnienia do Umysłu Aelin. Gdy chcecie rozegrać kartę i dołożyć ją do umysłu naszej bohaterki, musicie pamiętać o czterech zasadach:

NAKŁADANIE SIĘ KART – kiedy dokładacie kartę, należy rozmieścić ją tak, aby częściowo bądź w całości nachodziła na przynajmniej jedną już umieszczoną. Nie wolno wsuwać kart pod inne!

DOPASOWANIE NAKŁADAJĄCYCH SIĘ KART – dodając kartę do Umysłu, trzeba  pamiętać o tym, by wszystkie nakładające się obszary były do siebie dopasowane. Oznacza to, że możecie umieszczać tylko puste obszary na pustych, a zakryte na zakrytych.

NAKŁADANIE SIĘ PRZYNAJMNIEJ JEDNEGO ZAKRYTEGO OBSZARU – podczas dodawania kart trzeba nałożyć przynajmniej jeden zakryty obszar na inny zakryty obszar.

ZACHOWANIE ORIENTACJI KART – w trakcie dokładania kart, zawsze należy układać je w tej samej orientacji co wszystkie pozostałe karty w Umyśle.

Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

PONOWNE PRZEŻYWANIE WSPOMNIEŃ

WSZYSTKIE KART POŁACZONE – wszystkie wspomnienia w zbiorze muszą tworzyć ciąg nachodzących na siebie kart. Karty sąsiadujące ze sobą nie stworzą go, jeśli nie są połączone inną kartą.

WSZYSTKIE KARTY MAJĄ TEN SAM KOLOR – wszystkie karty w zbiorze muszą być tego samego koloru. Karty innej barwy nie wliczają się do niego.

ŁĄCZNA SIŁA KART WYNOSI 7 – łączna siła kart w zbiorze musi wynosić 7, aby móc przeżyć wspomnienie ponownie. Wszystkie karty, które są ze sobą połączone i są tego samego koloru, muszą być liczone jako część zbioru, nawet jeśli pominięcie którejś z nich pozwoliłoby utworzyć zbiór o wartości 7.

Możecie ponownie przeżyć wspomnienie tylko w momencie, gdy dokładacie kartę do Umysłu.

Instrukcja oraz karty z zasadami tłumaczą nam poszczególne etapy rozgrywki, jednak ze względu na spojlery nie chcę umieszczać ich w tej recenzji. Wszystko zostało jasno i zrozumiale opisane, natomiast gdybyście mieli problemy ze pojęciem o co chodzi, to FoxGames przygotował dla was wideo z wytłumaczeniem reguł gry.

Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

DO GRY TRZEBA DWOJGA

Uwielbiam, kiedy powstają gry na podstawie powieści, jakie czytałam. Wiem, że się powtarzam, ale naprawdę cieszę się, gdy mogę przeżyć przeczytaną historię w całkiem inny sposób. Najczęściej rozgrywam rundy wraz z moim młodszym bratem, dlatego daje mi to jeszcze większą radość, ponieważ mogę spędzić z nim swój wolny czas. Wiek graczy został przewidziany na 12+ i wydaje mi się to odpowiednim posunięciem. Myślę, że młodsi czytelnicy nie sięgają po powieści z tej serii, a co dopiero po grę karcianą, która, nie ukrywajmy, ma bardzo rozbudowane zasady. Nawet nasza dwójka miała drobne problemy z ich zrozumieniem. Tutaj z pomocą przybyły filmy instruktażowe, jakie możecie znaleźć na kanale FoxGame. Nie wydaje mi się, że brak zrozumienia jest problemem instrukcji, bo ta jest napisana prosto.

Rozgrywka przebiega szybko, a wspólna kooperacja bez komunikacji dostarcza graczom ogromu emocji. Musimy starać się przewidywać i rozumieć ruchy naszego partnera, co nie zawsze jest proste. Bardzo podoba mi się rozgrywanie każdej części gry całkiem inaczej. Jak pisałam wyżej, nie miałam nigdy okazji poznać planszówki, którą rozgrywamy tak jakbyśmy czytali książkę.

W każdym momencie gry możemy przegrać na wiele sposobów, dlatego zawsze trzeba być czujnym i starać się dogadać z drugą osobą. Przegrać możemy dużo łatwiej niż wygrać, co sprawia, że rozgrywka staje się ciekawsza.

Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

GRAMY OCZAMI

Oprawa wizualna to coś, na co zwróciłam największą uwagę. Jako osoba na co dzień pracująca w branży związanej z byciem kreatywnym, potrafię doczepić się do najmniejszego szczegółu. Wizualnie Szklany tron podbił moje serce! Karty są wykonane porządnie, a podobizny poszczególnych bohaterów przyciągają oko. Całość prezentuje się estetycznie i pozwala nam skonfrontować wyobrażenia postaci z wizją autorów. Oprawa wizualna to coś bardzo ważnego w grach tego typu, ponieważ dodaje to dodatkowych doznań w trakcie rozgrywki – FoxGames przygotowało ten tytuł naprawdę dobrze!

Szklany tron to gra kooperacyjna skierowana głównie do fanów serii. Jednak jeśli nie czytałeś książek i nie planujesz tego zrobić,to broszuka z zasadami przeprowadzi cię przez konkretne wydarzenia, tak abyś mógł rozpocząć swoją rozgrywkę w tę interesującą grę. Zasady w poszczególnych rundach wydają się trudne, dlatego polecam przed rozpoczęciem jakiejkolwiek rozgrywki obejrzenie filmów na kanale FoxGames. Podczas poznawania tego tytułu bawiłam się naprawdę dobrze i zdecydowanie wrócę jeszcze do tej gry!

Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

 

Tytuł: Szklany tron

Liczba graczy: 2

Wiek: 12+

Czas rozgrywki: ok 45. minut

Wydawnictwo: FoxGames

 

 

Za przekazanie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu FoxGames, więcej o grze przeczytacie tutaj:

Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej

podsumowanie

Ocena
8

Komentarz

Ciekawa, wciągająca, a do tego szalenie ładna. Jeśli czytałeś książki z tego uniwersum, to koniecznie zagraj w tę grę!
Patrycja Szustak
Patrycja Szustak
Jest najprawdziwszym hobbitem, który kocha wszelkie zwierzęta, a najbardziej koty (jakby mogła wybrać swoje kolejne wcielenie, zostałaby grubym kotem). Przemieniła swój pokój w bibliotekę, na niekorzyść pleców mężczyzn, którzy musieli wnosić te wszystkie książki. Jej wzrost ułatwia zawinięcie się w kokon i oglądanie filmów oraz seriali całymi dniami. Lubi dobrą kawę, jednak jest zbyt leniwa, żeby ją zaparzyć.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu

Ciekawa, wciągająca, a do tego szalenie ładna. Jeśli czytałeś książki z tego uniwersum, to koniecznie zagraj w tę grę!Włam się do jej umysłu ,,Szklany tron “ – recenzja gry planszowej