Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Witajcie drodzy Planszówkowicze! Pora na grudniowe podsumowanie planszówkowych premier oraz zapowiedzi. Rozsiądźcie się wygodnie, zaczynamy!
PREMIERY

Galakta rozpieściła nas na początku grudnia – na sklepowe półki trafiły aż dwie premiery. Dylematy Króla obsadzą was w roli jednego z głównych doradców króla. Wasze decyzje wpłyną nieodwracalnie na dalsze losy rozgrywki, także bądźcie ostrożni. Z Kart Wydarzeń nie będziecie w stanie przewidzieć konsekwencji swoich działań, a dopiero kilkanaście zakończonych sesji doprowadzi Was do jednego z wielu zakończeń. Z kolei w Mysthei wybierzecie się na ekspedycję mającą na celu zbadanie planety pełnej niespotykanych anomalii. Przygotujcie się na ogromne bestie i dryfujące wyspy przeczące prawom grawitacji. Tylko dobrze zbudowana talia podoła kontroli tak niebezpiecznego terenu. To co, którą grę wybieracie?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Premiera nowej gry z serii Zombicide: Nie zazna spokoju, kto przeklęty!

Możesz powiększyć swoją kolekcję Zombicide z serii fantasy o rozszerzenie: Nie zazna spokoju, kto przeklęty. Do sklepu Portal Games trafiła dostawa nowej gry, a także dodruk Zombicide: Kompani i Wrogowie.

Zombicide: Nie zazna spokoju, kto przeklęty

Rozszerzenie do gry Zombicide z serii fantasy. Zawiera nowe figurki i karty, które można dołączyć do gry podstawowej z serii Zombicide fantasy: Czarna Plaga lub Zielona Horda. Pudełko zawiera figurkę nowej bestii, Nekromantycznego Smoka, a także Widmowych Szwendaczy i roje roznoszących choroby Szczurów, z którymi muszą zmierzyć się Ocalali.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Zombicide: Kompani i Wrogowie

Kompani i Wrogowie to rozszerzenie do Zombicide Czarna Plaga i Zielona Horda. Dodatek oferuje 29 figurek, 4 karty nowych Ocalałych, 19 kart Ekwipunku (w tym 6 magicznych Chowańców), 5 nowych kafelków planszy i 10 nowych misji.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Mamy świetną wiadomość dla fanów Roberta Lewandowskiego i piłki nożnej. W grudniu, a dokładnie 10. dnia tego miesiąca, odbyła się premiera gry planszowej z tym piłkarzem w roli głównej, zatytułowana Kosmiczny wykop. Wydawnictwo Granna już wcześniej poinformowało, że inspirowana jest ona serialem animowanym o tym samym tytule. Zatem niebawem ta galaktyczna rozgrywka będzie dostępna w wersji planszowej. Przygotujcie się na wiele emocji podczas rozgrywanych meczy, ale nie zapomnijcie także o przemyślanej taktyce, niezbędnej do osiągnięcia zwycięstwa.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

10. grudnia swoją premierę miała również gra Wampir: Maskarada – Wendeta. Zdążyliście napisać list do Mikołaja? W grze będziecie mieli szansę wcielić się w jeden z wampirzych klanów, toczących przygotowania do przejęcia władzy w Chicago. Czy jednak podczas trzech rund uda wam się tak rozegrać karty, by wyprowadzić w pole resztę pretendentów do tronu? Czas pokaże, czy nadajecie się na spiskowców.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Premiera Terrors of London!

W mrocznym Londynie budzą się groźne mary. Potężni władcy spiskują przeciwko sobie, gromadząc hordy potworów, aby spełniały ich rozkazy… Wiktoriański świat pełen mroku, potworów i zgrozy czeka na odważnych graczy, którzy zechcą się zmierzyć w nierównej walce. Ta asymetryczna karcianka zaskakuje głębią klimatu i wieloma możliwościami dojścia do zwycięstwa.

Premiera Terrors of London wraz z dodatkami: Słudzy Czarnej Bramy oraz Gadzi Grobowiec (tylko w zestawie) odbyła się 10 grudnia!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Skoro czytacie „Planszówkowe Wieści”, prawdopodobnie nie trzeba wam przedstawiać serii gier Gloom: przezroczyste karty, zakręcone historie i tak dalej. A co powiecie na dodanie do tego pozytywnego szaleństwa szczypty grozy? Black Monk Games postanowiło wezwać Przedwiecznych i tak oto powstało Gloom Cthulhu – przy okazji, mym skromnym zdaniem, na nowo definiujące „tragikomedię”. Ale o tym przekonacie się sami, prowadząc narrację podczas gry i być może szukając pomysłów na późniejsze RPGowe sesje w świecie Lovecrafta?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Nadchodzi Tortuga 2199! – najpierw do osób które wsparły grę, a następnie do tych, które kupiły ją w przedsprzedaży – ale to w sumie logiczne. Spóźnialscy wciąż mogą kupić ją na stronie wydawnictwa Phalanx Games. No bo kto nie zechciałby zostać kosmicznym korsarzem i zostać najpotężniejszym piratem w sektorze? Wystarczy tylko dobra talia w ręku i dobry wzrok, by dostrzec wszystkie niuanse na planszy. No i trzeba też pokonać przeciwników.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Zagadka: co łączy magiczne artefakty i nietoperze? Odpowiedź: Galakta, która to ogłosiła premierę gry Talisman: Batman – edycja superłotrów. Jako fan zarówno tej kultowej planszówki jak i detektywa z Gotham wręcz kipię z ciekawości. Rozgrywka oferuje nam wcielenie się w jednego z arcywrogów Bruce’a Wayne’a (między innymi Jokera, Pingwina czy Bane’a) i podjęcie walki o przejęcie władzy w Azylu Arkham. Kto się pisze na tak niecodzienne połączenie?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Na bezludnej wyspie wśród nieznanych wód badacze odkryli ślady wielkiej cywilizacji. Poprowadź wyprawę, by zbadać nieznane zakątki, odnaleźć zaginione artefakty, stawić czoła budzącym grozę strażnikom i poznać tajemnicę, którą skrywa wyspa.

Zaginiona wyspa Arnak to gra łącząca mechaniki budowania talii i rozmieszczania  robotników. Uczestnicy będą eksplorować kolejne zakątki planszy i odkrywać nieznane tereny, umiejętnie zarządzając zgromadzonymi zasobami. Oprócz klasycznych efektów, dostępne karty posłużą również do rozmieszczania pracowników, a wraz z odkrywaniem kolejnych części wyspy, pojawią się zupełnie nowe akcje, które będziemy mogli wykonywać. Niektóre z nich będą wymagały posiadania konkretnych zasobów, kluczowe będzie więc zbudowanie solidnej podstawy.

Podstawowe informacje:

Liczba graczy: 1-4

Wiek graczy: 12+

Czas gry: 30-120 minut

Kategoria: strategiczne

Mechanika: budowanie talii, przydzielanie robotników, odkrywanie terenu

Elementy:

dwustronna plansza główna

4 dwustronne planszetki graczy

dwustronna plansza zasobów

110 kart

8 drewnianych pionków archeologów

8 drewnianych znaczników badań

16 kafelków stanowisk archeologicznych

16 kafelków bożków

15 kafelków strażników

12 kafelków asystentów

18 kafelków nagród naukowych

24 kafelki świątyni

5 kafelków blokady

15 kafelków akcji przeciwnika

27 kartonowych żetonów monet

27 kartonowych żetonów kompasów

16 plastikowych tabliczek

12 plastikowych grotów strzał

9 plastikowych klejnotów

10 kafelków rezerwowych

znacznik pierwszego gracza

kartonowe księżycowe berło

notes

4 karty pomocy

instrukcja

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

PLANY WYDAWNICZE

Lucrum Games w 2021 roku ma zamiar wprowadzić na nasz rodzimy rynek grę, która to na serwisie Kickstarter zebrała w przeliczeniu ponad milion złotych. Mowa tu o Creature Comforts, w której to jako leśne zwierzęta będziemy przygotowywać się na nadejście zimowych ciemności. Przyjdzie nam zbierać nie tylko pożywienie, ale także ciepłe ubrania i książki umilające czas. Zapowiedzi sugerują nieskomplikowaną grę familijną, choć wydawca obiecuje mechaniki pozwalające trochę pogłówkować.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Nie jest to co prawda pełnoprawna zapowiedź nowego tytułu od Galakty, ale moim skromnym zdaniem bardzo ważna informacja: dowód, że Bogowie Popkultury czuwają także nad planszówkami. Wydawnictwo jeszcze w pierwszym kwartale tego roku planuje dodruk kultowej serii Talisman: Magia i Mieczzarówno podstawy, dużych rozszerzeń oraz mniejszych dodatków. Ten rok nie mógł zacząć się lepiej: wreszcie uzupełnię swoją kolekcję.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

Ciąg dalszy dobrych wiadomości od Galakty (przynajmniej dla fanów postapokaliptycznych klimatów): w 2021 planowo na półkach pojawić ma się gra fabularna Mutant: Rok Zerowy. Przeniesie nas ona na opustoszałe pustkowia, gdzie ludzka cywilizacja jest już tylko wspomnieniem. Na Ziemi rządzą teraz mutanci… Nie mogę się doczekać by sprawdzić rozgrywkę. Pozostaje mieć tylko nadzieję, iż fikcja nie stanie się rzeczywistością: rok 2020 nauczył nas spodziewać się niemożliwego.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

W czwartek, 10 grudnia, na audycji live stream’owej zostały przedstawione zapowiedzi wydawnicze FoxGames na 2021 rok. Nagranie jest ciągle dostępne w sieci na kanale GamesTroll TV Gry Planszowe. Z pewnością jesteście ciekawi, jakich gier od tego wydawnictwa możemy spodziewać się w kolejnym roku.

Zaczniemy od dodatków. Fani Sagrady z niecierpliwością czekają na dodatek Sagrada. Pasja, z podtytułem Wspaniałe fasady, który miał mieć premierę już w czerwcu 2020 roku. Została ona przeniesiona na rok 2021. Dodatek wprowadzi moduł rzadkiego szkła, umożliwiający graczom posługiwanie się przezroczystymi kostkami oraz Karty Inspiracji i nowe Karty Celu. To nie koniec atrakcji związanych z tą serią. Czeka nas także premiera Sagrady. Życia a wraz z nią mistrzowskie pomarańczowe kostki, które wprowadzą nowe możliwości, ale także nieco ryzyka. W tym zestawie znajdziemy także Karty Czeladników, przynoszące dodatkowe punkty i zdolności. Przygotujcie się także na nowe, nieco bardziej wymagające cele. Wszystkie elementy trzech części tej serii można ze sobą łączyć i rozgrywać niepowtarzalne rundy.

Kolejny dodatek to ten związany z Najlepszą grą o kotach. Będzie można zagrać w niego w sześć osób, ale pojawi się tu także tryb gry solowej. Wprowadzone zostaną wspólne cele pomiędzy dwoma graczami, więc trzeba będzie wykazać się również umiejętnością współpracy.

Jeżeli chodzi o game book’i. Po ciepłym przyjęciu Dziennika 29, Dziennika 29. Przebudzenia i Dziennika. Wyprawy 1907 czeka nas premiera Wyprawy 1907. Zakazanych kopalni. Zostaniemy członkiem grupy mającej za cel ponowne otwarcie zamkniętej dawno temu kopalni. Najpierw trzeba będzie rozwikłać zagadkę tajemniczych śmierci tamtejszych pracowników. Pojawią się strony z symbolami oznaczającymi pomocne w przebiegu rozgrywki przedmioty.  Mroczna fabuła i możliwość wpisów do dziennika zapewni nam mnóstwo emocji. Młodsi gracze również będą zadowoleni, gdyż mogą spodziewać się drugiej części Dziennika. Zagadkowej podróży. Co ważne będzie to kontynuacja pierwszej części, ale tym razem podróżować będziemy przez czas, odwiedzając różne zamierzchłe epoki. Następny zapowiadany tytuł to komiks paragrafowy Łowczyni potworów. Możemy spodziewać się w nim walki, bowiem główna bohaterka to postrach wampirów i wilkołaków, która musi pokonać potężnego przeciwnika. Wydany zostanie także kolejny komiks paragrafowy z serii Sherlocka Holmesa, z podtytułem Cień Kuby Rozpruwacza. Możemy wcielić się w Sherlocka lub Watsona. Do rozwiązania będą dwie sprawy. Dołączona zostanie mapa, na której będzie można zaznaczać różne informacje. Ciekawą grą z pewnością okaże się Czworo przeciwko ciemności. To jednoosobowa gra, do której wystarczą tylko kostki do gry, kartka papieru i ołówek. Zostaniemy przywódcami czteroosobowej drużyny wędrującej przez podziemia. Nasze ruchy będą zależne od rzutu kośćmi, więc nie możemy spodziewać się, jak dokładnie będzie wyglądała nasza trasa. Czeka nas także premiera kolejnej gry z cyklu Fighting Fantasy. Będzie to The Forest of doom. Jest to kolejna jednoosobowa gra, w której wcielimy się w już doświadczonego, znudzonego i szukającego przygody bohatera. Decydując się pomóc śmiertelnie zranionemu krasnoludowi, wybierzemy się do miejsca zwanego Dark Forest i tam rozpocznie się nasza przygoda. Kolejny game book to The Cypher Files. Będą tu dostępne wirtualne pokoje, w których można rozwiązywać zagadki. Dużo informacji otrzymamy od kompatybilnej z grą aplikacji.

Kolejna grupa zapowiadanych gier to Escape roomy. Pierwszym z nich będzie Ucieczka z Alcatraz. Możemy spodziewać się także dwóch tego typu gier, których okładki są jeszcze nieznane. Pierwszy będzie osadzony w pirackich klimatach. W Wyspie piratów możemy podzielić się na dwie drużyny i posiłkować się mini grami. O drugim wiemy tylko tyle, że zostanie wydany. Czeka nas także premiera z kolejnej serii escape room’ów, a wiec Kryminalnych zagadek. Na pewno ucieszy was informacja, że po premierze Krwawych róż, kolejny tytuł, a więc Kryminalne zagadki. Upiór w muzeum do sprzedaży trafi w 2021. To karcianka, którą możecie rozegrać samodzielnie lub w grupie, nawet sześciu osób. Razem wcielicie się w zespół detektywistyczny i będziecie musieli rozwiązać niecodzienną sprawę. Otóż, dowiadujecie się, że w pewnym muzeum pojawia się upiór straszący przebywających tam ludzi. Wspólnymi siłami na pewno uda wam się rozwikłać jego tajemnicę. To gra z niepowtarzalnym klimatem, przeznaczona dla dorosłych i dzieci od dwunastego roku życia.

Poza tym czeka nas jeszcze premiera siedmiu gier planszowych od tego wydawnictwa. Jedną z nich będzie Zombie Teenz. Ewolucja. Będzie to samodzielna gra z innymi zasadami niż w Zombie Kidz, które wymagają od graczy większego zaangażowania i strategicznych przemyśleń. Otwierając koperty z tajemnicami, trzeba wykonywać misje i odblokowywać kolejne dane. Obie gry są względem siebie kompatybilne, można je zatem ze sobą łączyć. Zapowiada się fantastyczna zabawa. Czy uda nam się uratować miasto przed zombiakami i zbierając odpowiednie składniki stworzyć antidotum do walki z nimi? Mamy nadzieję, że tak! Kluczem do zwycięstwa będzie także współpraca pomiędzy uczestnikami rozgrywki. Kolejna zapowiadana gra, tym razem rodzinna i kafelkowa, to Wyspa Fauna. Za jej sprawą wyruszymy na wyspę w celu spotkań z magicznymi istotami i odkrywania niezwykłych jezior. Następny tytuł rodzinny to gra słowna Decpiher. Wcielimy się tu w poszukiwaczy, oczywiście, słów. Będą dostępne wersje o różnym stopniu trudności. W 2021 roku pojawi się także Najlepsza Gra o Psach. To gra karciana, składająca się ze stu kart. Będziemy sprowadzać psy do naszego ogródka. Zwierzęta będą chciały zakopywać w nim kości. Proste zasady sprawią, że pokocha ją cała rodzina. Kolejna zapowiadana gra nosi tytuł Santa Monica. Skierowana jest do bardziej zaawansowanych graczy, charakteryzuje się dużą regrywalnością. Będziemy mogli wykorzystywać w niej specjalne moce i posługiwać się specyficzną walutą. Następna gra to Dragomino. To łatwiejsza wersja Kingdomino dla młodszych graczy. Ostatnia zapowiadana gra to polska wersja Cloud City. Idealna dla fanów budowania miast. Możemy zaklasyfikować ją do gier rodzinnych.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021

PRZEDSPRZEDAŻE

Co łączy niedźwiedzia z lekarzem? Rebel zna na to odpowiedź!

Daj namiar to kooperacyjna gra skojarzeniowa, w której będziemy szukali połączeń między wylosowanymi parami wyrazów. Rozgrywka opiera się o siatkę przecinających się ze sobą słów. Każdy uczestnik dobiera kartę współrzędnych, a następnie stara się podać pozostałym hasło, które połączy wskazane przez nią słowa. Celem gry jest odgadnięcie jak największej liczby par wyrazów w określonym przez klepsydrę czasie.

Podstawowe informacje:

Liczba graczy: 2-6

Wiek graczy: 7+

Czas gry: 10 minut

Kategoria: rodzinne, imprezowe

Mechanika: skojarzenia, wymyślanie i odgadywanie haseł, dedukcja

Elementy:

10 płytek współrzędnych

25 kart współrzędnych

50 kart haseł

klepsydra

instrukcja

Planowana data premiery to 13 stycznia 2021 roku.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 28.11.2020-01.01.2021


Artykuł przygotowali: Paulina Adamczuk, Przemysław Ekiert, Sylwia Smolińska

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu