Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 15.02-21.02.2020

0
Witajcie drodzy planszówkowicze! W ubiegłym tygodniu poznaliśmy zapowiedzi od wydawnictwa Cube: Factory of Ideas, dowiedzieliśmy się o kolejnym Zestawie Mitów do Horroru w Arkham oraz śledziliśmy nowe przedsprzedaże. Jesteście ciekawi szczegółów? W takim razie zaczynamy!
PREMIERY

Na półkach sklepowych pojawił się dodruk do Wojny o Pierścień. Znów możecie wprowadzić do gry Wojowników Śródziemia. Każda frakcja otrzymuje swój zestaw figurek oraz kart, a na ich los wpłyniecie dzięki specjalnym kościom. Pora znów wyruszyć w podróż!

20 lutego swoją premierę miał drugi dodatek do gry Osadnicy: Królestwa Północy. Gracze tym razem przeniosą się do Rzymu i staną na czele jednego z klanów: Trajana lub Flawiana. O dodatku już pisaliśmy tutaj. Sztandary Rzymu znajdziecie w swoich ulubionych sklepach z planszówkami.

Świetna wiadomość dla posiadaczy Władcy Pierścieni: Podróże przez Śródziemie! Dostępna jest już specjalnie dedykowana mata z mapą Śródziemia, która jeszcze bardziej podkręci klimat rozgrywki. Gadżetu możecie szukać w najlepszych sklepach z grami planszowymi.

PLANY WYDAWNICZE

Factory od Ideas zapowiedziało trzy nowości, które pojawią się w ich portfolio oraz planowane dodruki dotychczasowych bestsellerów tego wydawnictwa. Ponownie dostępne będą: Korzenny Szlak i Cuda Wschodu (niestety sytuacja w Chinach opóźnia realizację wysyłki gotowych gier), Century: Golem Edition (planszówki dostępne będą prawdopodobnie w przyszłym roku i pojawią się wraz z premierą części trzeciej) oraz Summoner Wars. Oprócz tego wydawnictwo zapowiedziało wydanie na czerwiec polskiej wersji rozdziału do gry Magia i Myszy: Opowieści z Mrocznej Kniei, którego oryginalny tytuł nosi Mice and Mystics: Lost Chapter.

Wśród zapowiedzi pojawił się autorski projekt pod tytułem Lumeria. Factory of Ideas mają zamiar wydać grę za pomocą kampanii crowdfundingowej. Więcej szczegółów dowiemy się w ciągu najbliższego miesiąca.

Kolejną nowością, która gotowa będzie w drugim kwartale tego roku, jest Baśniowy Bór (org. The Grimm Forest). Planszówka łączy ze sobą elementy zarządzania surowcami, strategii z blefem i negatywną interakcją. W grze nie zabraknie znanych nam z baśni postaci takich jak: Calineczka, Myśliwy, Czerwony Kapturek czy Królewna Śnieżka.

Następną zapowiedzią jest równie bajkowe Zdarzenie (org. Afternath). To gra kooperacyjna osadzona w post-apokaliptycznym świecie, w którym w wyniku dziwnych zdarzeń ludzkość całkowicie zniknęła, a władzę przejęły inteligentne zwierzęta. Jak zapewnia wydawca to doskonałe rozwinięcie i uzupełnienie mechanik znanych nam z Pluszowych Opowieści. Zdarzenie zaoferuje nam dwadzieścia misji głównych i pobocznych, połączonych w jedną wyjątkowo ciekawą fabułę.

Baśniowy Bór oraz Zdarzenie już teraz można zamówić w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa. Gry w wyjątkowych cenach dostępne będą jedynie do 10 marca, więc warto się spieszyć.

Na 11 marca zaplanowano premierę Dziennika 29. Przebudzenie. Wydawnictwo FoxGames poinformowało o rozpoczęciu przedsprzedaży gry. Tytuł można zamówić w sklepie internetowym Empiku. Pomimo tego, iż jest to kontynuacja bestsellerowego Dziennika 29 to można ją nabyć jako samodzielną grę i zanurzyć się w jej świat bez znajomości poprzedniej części. Wielbiciele wszelkich łamigłówek na pewno już ze zniecierpliwieniem zacierają ręce. Tym razem do rozwiązania zagadek będzie potrzebne im nietypowe podejście: „pisz, rysuj, zginaj, łącz i szukaj, by odkryć prawdę”.

Badacze z Arkham szykujcie się na starcie z Przedwiecznym Nyarlathotepem! Galakta zapowiedziała piąty Zestaw Mitów, Gdzie mieszkają Bogowie, do gry karcianej Horror w Arkham LCG. Tym razem Badacze mają nie lada wyzwanie, jednak do starcia z Nyarlathotepem przyda się zdolność Mistyka. Jako jedyny jest w stanie przywołać Ogara z Tindalos. Ale nie ma nic za darmo! Przywołując go, gracz musi się liczyć z tym, że stworzenie może obrócić się przeciwko niemu. Jesteście gotowi podjąć takie ryzyko?

Już 5 marca swoją premierę będzie miała gra polskich autorów Marka Raczyńskiego oraz Adama Kwapińskiego od wydawnictwa Lucrum Games. W Hard City jeden z graczy wcieli się w postać nikczemnego Doktora Zero, natomiast pozostali zostaną dzielnymi funkcjonariuszami policji. Ponadto, jeśli ogracie wariant gracz vs. gracze zawsze możecie rozegrać pełną kooperację lub nawet wariant solo. Donuty w dłoń i ruszamy ratować miasto!

PRZEDSPRZEDAŻE

W tym tygodniu Czacha Games ruszyła z przedsprzedażą nowej edycji kultowej gry kooperacyjnej Yggdrasil Kroniki. Nakład jest naprawdę bardzo skromny, więc nie ma na co czekać. W preorderze dostępnych jest jedynie dwieście pięćdziesiąt sztuk w atrakcyjnej cenie. Zamówienia można składać do 2 marca, ale nie wiadomo czy do tego czasu nakład się nie wyczerpie. Tak więc kto pierwszy, ten lepszy.

Ruszyła przedsprzedaż dodatków do Teotihuacan od Portal Games. Pierwszy z nich, Późny okres preklasyczny, wprowadza do rozgrywki aż pięć modułów, które można dowolnie ze sobą łączyć w zależności od tego, jak bardzo rozbudowaną partię chcemy stworzyć. W cieniu Xitle jest nieco mniejszym dodatkiem, ale za to dedykowanym bardziej zaawansowanym graczom. Dzięki niemu przygotujecie nowy układ startowy oraz nowe technologie. Premierę wszystkich dodatków zaplanowano na marzec tego roku.

W drugim kwartale 2020 roku swoją premierę będzie miała szalona gra Buła, Pizza, Kot, Ser, Koza od Rebela. W tym zabawnym tytule gracze będą wykładać karty zgodnie z ruchem wskazówek zegara i powtarzać jak mantrę buła, pizza, kot, ser, koza. W momencie, kiedy hasło pasuje do wyłożonej karty, wszyscy gracze muszą jak najszybciej położyć ręce na stosie. Ten, kto będzie ostatni zgarnia całą pulę kart. Brzmi łatwo? Owszem, ale w talii znajdują się również karty Narwali, Goryli oraz Świstaków, których zadaniem jest pokrzyżowanie waszych planów. Gdy tylko się pojawią gracze muszą wykonać określone ruchy. Tytuł jest już dostępny w przedsprzedaży! Spodoba się fanom imprezówek, a dzięki małemu rozmiarowi pudełka grę zabierzecie ze sobą wszędzie.

Kolejny imprezowy hit od wydawnictwa Rebel to Latające Burrito, czyli, jak podaje informacja na pudełku, karciana gra w zbijaka. Zabawa polega na dobieraniu kart i łączeniu ich w zestawy. Tylko w taki sposób możemy zgromadzić punkty zwycięstwa, które na końcu gry zagwarantują nam zwycięstwo, ale, ale! Żeby nie było zbyt łatwo niektóre z zagranych kart zmuszą graczy do stoczenia pojedynku, który będzie polegał na… rzucaniu w siebie burrito! Jest to nie tylko element wprowadzający dobrą zabawę, ale również rywalizację, ponieważ ten, kto oberwie burrito straci wszystkie punkty. Tytuł możecie kupić w przedsprzedaży, Latające Burrito ukaże się już w pierwszej połowie 2020 roku.

IMPREZY I WYDARZENIA

Jeszcze przez pięć dni będzie trwał plebiscyt Planszowe Grand Prix 2020. Gracze mogą zagłosować na swoje ulubione tytuły w jedenastu różnych kategoriach, a także na najlepsze wydawnictwo, najlepszy: sklep internetowy, lokal planszówkowy, blog, podcast oraz vlog i najlepszą inicjatywę planszówkową. Nominację otrzymało wiele fantastycznych gier, takich jak na przykład: Minerały (IUVI Games), Kruki, Zamek  (Nasza Księgarnia), Sonar (FoxGames),  Dobble Harry Potter (Rebel), czy Tiny Epic Mechs (Fishbone Games). Plebiscyt organizowany jest od 2016 roku. Która gra zwycięży? Niedługo się przekonamy. Dla głosujących również przewidziane są atrakcyjne nagrody zasponsorowane przez wszystkim znane wydawnictwa gier planszowych i innych zacnych fundatorów.


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk, Natalia Jóźwiak, Sylwia Smolińska

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.