Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 – 18.03.2022

Zapraszamy na przegląd najciekawszych premier gier planszowych, zapowiedzi i wydarzeń. W minionym tygodniu poznaliśmy tytuły, które w tym roku pojawią się w sprzedaży pod szyldem wydawnictwa Muduko. Jeszcze wiosną możemy spodziewać się tytułu W pył zwrot. Rusza też przedsprzedaż przepięknie zilustrowanej gry Tindaya od wydawnictwa Ogry Games, traktującej o przetrwaniu, gniewie bogów, walce z kataklizmami i żądnymi podboju najeźdźcami.
Premiery
Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022Łap za słówka. Pomysłowa gra językowa, Egmont

16 marca premierę miała gra językowa od wydawnictwa Egmont, która spodoba się wszystkim wielbicielom zagadek słownych oraz skojarzeń. W określonym czasie trzeba wymyślić jak najwięcej słów, według zadanego zagadnienia. Im bardziej pomysłowy wyraz, tym więcej punktów można otrzymać. Słowa muszą być wypowiadane na głos i nie mogą się powtarzać, czyli brzmieć tak samo, jak te wymyślone przez innych uczestników zabawy. To świetny trening kreatywności i wyobraźni oraz szybkich skojarzeń. Myślenie taktyczne będzie tu dodatkowym atutem i umożliwi szybszą wygraną.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022The Shadow Planet: Gra planszowa, Galakta

The Shadow Planet: Gra planszowa to gra w klimacie retro s-f, której akcja toczy się na planecie skrywającej starożytne i obce zagrożenie. Jej fabułę oparto o trzymającą w napięciu powieść graficzną napisaną i zilustrowaną przez włoski kolektyw twórców Blasteroid Bros , którzy inspirowali się klasykami kina grozy takimi jak Zakazana planeta, Coś czy Obcy. Innowacyjną mechanikę gry stworzyli Gianluca i Giacomo Santopietro z Cobblepot Games, doświadczeni projektanci znani między innymi z takich tytułów jak Listy z Whitechapel czy Kingsport Festiwal. Zaowocowało to unikatowym połączeniem wciągającej historii rodem z horroru oraz zasad obejmujących rewolucyjny system budowania talii, strategii oraz ukrytych tożsamości.

W dziwnych i odległych obszarach kosmosu są rzeczy gorsze od śmierci…

Grę znajdziecie w sklepach!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022Skytopia, Portal Games

Skytopia to strategiczna gra planszowa Ivana Lashina, autora kultowego już Smartphona Inc. Tym razem, zamiast zajmować się produkcją telefonów komórkowych, przeniesiecie się do fantastycznego świata Skytopii, gdzie raz na sto lat podniebne miasta rywalizują ze sobą o zaszczytne miano Stolicy Przestworzy.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022Sonic i superdrużyny,Rebel

Wybierz swoich ulubionych bohaterów, ścigaj się z przyjaciółmi, uważaj na pułapki i bądź pierwszy na mecie! Sonic i superdrużyny to wyścigowa gra planszowa inspirowana grami wideo z serii Sonic the Hedgehog. Podczas zabawy będziemy wykorzystywali karty ruchu, by przemieszczać po specjalnym torze członków naszych drużyn oraz przeciwników. Sprytne użycie dostępnych ruchów pozwoli nam zablokować innych graczy, a nas przybliży do zwycięstwa.

Zapowiedzi
Sunrise Kingdom, What the frog

Wydawnictwo What the frog oficjalnie zapowiedziało polską edycję rozszerzenia Sunrise Kingdom oraz frakcję Chronomasters. Premiera polskiej edycji zbiegnie się z premierą światową. Rozszerzenie Sunrise Kingdom to 5 nowych frakcji oraz kilka nowych trybów gry, wszystko w dużym pudle. Chronomasters będą oferowani jako oddzielny dodatek. Pracę nad grą są zaawansowane i na etapie przygotowania produkcji. 

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022Kapadocja, Granna

W najbliższych tygodniach na rynku wydawniczym gier planszowych, pojawi się nowość od wydawnictwa Granna, czyli Kapadocja. Tytuł ten ściśle związany jest z balonami latającymi na gorące powietrze. Poznajcie miejsce, z którego codziennie rano wiele balonów wznosi się ku niebu, tworząc niezapomniane widoki. Wspomniana gra przeznaczona jest dla dwóch osób, które będą rywalizować ze sobą, wykazując się odpowiednią taktyką, by wzajemnie się przechytrzyć oraz pomóc balonom w lądowaniu. Rozgrywka polega na dobieraniu kart z ręki, decydowaniu o tym, gdzie je umieścić, by stworzyć zestaw balonów o takich samych kolorach. W zabawie mogą wziąć udział dzieci od dziesiątego roku życia i oczywiście dorośli także. 

Zapowiedzi Muduko 

W minionym tygodniu poznaliśmy tytuły gier planszowych, które w tym roku pojawią się w sprzedaży pod szyldem wydawnictwa Muduko. Jeszcze wiosną możemy spodziewać się tytułu W pył zwrot. To zmodyfikowana i odświeżona wersja Korsara, a jednocześnie polska wersja gry Loot szczycąca się główną nagrodą Mensa Select zdobytą w 2005 roku. Gracze wyślą swoje jednostki owadów zapylających do fabryk kwiatowych, by stoczyły bój o cenny surowiec. Oczywiście zwycięzcą zostanie silniejsza drużyna, która zbierze go najwięcej. Autorem gry jest Reiner Kinzia, zaś ilustratorem Piotr Sokołowski. 

W maju zaś, będziemy mogli miło spędzić czas za sprawą Cartaventury, czyli kolekcji gier karcianych z intrygującymi scenariuszami i wieloma zakończeniami. Gracze sami decydują o przebiegu rozgrywki. Po wstępnych konsultacjach w grupie, wybierają karty i tworzą mapy, podróżując po kartach historii. Zestaw składa się z kilku części, a każda z nich jest osadzona w odrębnych realiach z przeszłości, takich jak: podróż śladami pierwszej kobiety z Europy, która dotarła do Tybetu, czy pływanie statkami Wikingów. Każdy ze scenariuszy można przechodzić wielokrotnie. 

W tym samym miesiącu premierę będzie miała również gra familijna Multicity. Tutaj liczy się szybkość w rozmieszczaniu na przestrzeni miejskiej różnych elementów, a więc domów, drzew, ludzi i samochodów. To gra kafelkowa przygotowana z myślą o najmłodszych dzieciach, gdyż mogą wziąć w niej udział już pięciolatki. 

Następnym miesiącem, w którym pojawią się nowości od wydawnictwa Muduko będzie wrzesień. Z zupełnie nowej gry osadzonej w świecie Boss Monstera, a więc z Overbossa ucieszą się miłośnicy wspomnianego tytułu. Tym razem trzeba być przygotowanym na walkę o tytuł Overbossa. Jak go zdobyć? Tworząc własną krainę, w której nie może zabraknąć bagien, lasów, cmentarzy, czy obozów orków. Należy także rekrutować potwory i kreować takie kombinacje, by uzyskać jak najwięcej punktów. Jest to zatem wciągająca łamigłówka, która wyróżnia się trybem solo oraz pixel-artową oprawą, specyficzną dla tej serii. 

Mamy także kolejną miłą wiadomość dla fanów Boss Monstera oraz różnego typu układanek, czy też puzzli. Również we wrześniu na półkach sprzedażowych pojawią się Puzzle Boss Monstera. To nie są zwykłe puzzle, bowiem podczas zabawy trzeba walczyć z intruzami. W jaki sposób? Wykorzystując mechanikę Ukrytych Kawałków i tym samym zmieniając ilustrację. Rysunek z opakowania nie jest ostatecznym, a w zestawie znajdziecie instruktaż dotyczący tego, jak znaleźć Sekretne Kawałki, zmieniające historię. Te puzzle są zatem niemal obowiązkowych uzupełnieniem serii i z pewnością warto na nie czekać. 

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022

Przedsprzedaże
Tindaya, Ogry Games

Rusza przedsprzedaż przepięknie zilustrowanej gry traktującej o przetrwaniu, gniewie bogów, walce z kataklizmami i żądnymi podboju najeźdźcami. Wszystko to w cudownym otoczeniu XV wiecznych Wysp Kanaryjskich.

Tindaya to tematyczna przygodówka survivalowa z duszą eurogry. Ta promująca ekologię gra oferuje dwa tryby rozgrywki, które zadowolą każdego gracza: WSPÓŁPRACA (w tym SOLO) i KONKURENCJA, a także wariant ZDRAJCY dla graczy spragnionych klasycznego knucia za plecami. Poziom trudności można stopniować, a mniej doświadczeni gracze mogą nauczyć się grać przechodząc przez minikampanię składającą się z 3 gier.

W trzech fazach tubylcy będą się osiedlać, rozwijać i walczyć z najeźdźcami, a wszystko to w mitologicznej scenerii rządzonej przez dwóch bogów, Acorana i Moneibę. Na każdym etapie gry będą oni żądać określonych dóbr. Jeśli tubylcy nie będą w stanie lub nie będą chcieli ich dostarczyć, wyzwolą swój boski gniew.

Endeavor: Wiek Żagli, Cacha Games

Wciąż trwa przedsprzedaż strategicznej gry Endeavor. Pakiet obejmuje wersję podstawową oraz dodatek Wiek Ekspansji. Dostępna jest ograniczona liczba – 100 sztuk, dlatego warto przemyśleć zakup. Tytuł dosyć wysoko plasuje się w rankingu serwisu Board Game Geek, na miejscu sto dwudziestym szóstym i jest dedykowany fanom zaawansowanych pozycji.

Wydarzenia
Wyniki plebiscytu Planszowe Gram Prix 2022

15 marca poznaliśmy zwycięzców plebiscytu organizowanego przez Board Times, a więc Planszowego Gram Prrix 2022.

Oto zwycięzcy z wybranych grup:

Najlepsza Gra dla Dzieci:

 1. Kroniki zamku Avel – P. Wojtkowiak (Rebel)
 2. Marvel United – A. Chiarvesio, E. M. Lang (Portal Games)
 3. Coatl – E. Dubois-Roy, P. Brassard (Portal Games)
 4. Dragomino – B. Cathala, M. Fort, W. Fort (FoxGames)
 5. Andor Junior – I. Brand, M. Brand (Galakta)

Najlepsze Rozszerzenie

 1. Nemesis: Koszmary – A. Kwapiński (Rebel)
 2. Brzdęk: Wesoła Kompania – E. Lorentz (Lucrum Games)
 3. Cthulhu: Death May Die – Kampania 2 – R. Daviau, E. M. Lang (Portal Games)
 4. Root: Podziemia – P. Leder, C. Wehrle (Portal Games)
 5. Palec Boży: Kataklizm – J. Truchanowicz, Ł. Włodarczyk (FoxGames)

Najlepsza Gra Dwuosobowa

 1. Patchwork Polski Folklor – U. Rosenberg (Lacerta)
 2. Spór o Bór – R. Knizia (Muduko)
 3. Dice Throne – N. Chatellier, M. Trembley (Lucky Duck Games)
 4. Unmatched: Bitwa Legend część 1 – R. Daviau (Ogry Games)
 5. Amazonia – T. Eisner (Lucky Duck Games)

Pełne wyniki we wszystkich kategoriach dostępne są na stronie internetowej organizatora plebiscytu.

Wspierajki

Nightmare Cathedral, Board&Dice

Na platformie Gamefound możemy obserwować zapowiedź gry Błażeja Kubackiego. Pozycja zawiera artystyczny akcent wykorzystując ilustracje Zdzisława Beksińskiego, którego twórczość przedstawia świat rodem z horroru. Wydawca podkreśla, że twórczość Beksińskiego wpłynęła również na mechanikę tytułu.

Warto obserwować zbliżającą się kampanię, ponieważ w nagrodę, dokonując wsparcia projektu, otrzymamy dodatkowy komponent dostępny wyłącznie w trakcie trwania zbiórki – figurkę Nightmare Cat. Po rozpoczęciu kampanii figurkę będzie można dokupić.

Island Alone, Grotwórca

22 marca rusza kolejna już kampaniia crowdfundingowa na Kickstarterze gry autorstwa Radosława Ingatowa. Island Alone to tytuł oparty na zasadzie print & play. Dzięki temu odblokowuje się szereg wielu ciekawych mechanik, które opierają się na rysowaniu po planszy i poszczególnych elementach. Link do kampanii znajdziecie tutaj.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.03.2022 - 18.03.2022

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu