Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 – 18.02.2022

Za nami szalony tydzień, pełen dużych premier takich jak Boonlake od Lacerty czy Parków wydawnictwa Albi. Na sklepowych półkach pojawił się również najnowszy tytuł Portal Games – Tabannusi: Budowniczowie Ur. Nie zabrakło również zapowiedzi, a wśród nich niemałe zaskoczenie gra Koty – kolejna karcianka od Naszej księgarni, będąca częścią serii gier z cudownymi ilustracjami Marcin Minor. Moria Games również zapowiedziało nowy tytuł, jaki pojawi się w ich portfolio. Szykujcie się na Wyspy Tukana, czyli polską edycję gry Trails of Tucan. Chcecie dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!
Premiery
Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 - 18.02.2022Boonlake, Lacerta

W tym tytule celem gracza jest polepszenie warunków życia swojego oraz innych mieszkańców. Gra da ci do dyspozycji wiele możliwości, odnośnie tego, czym możesz się zająć. Dzięki nowatorskiemu systemowi wyboru akcji, każda rozgrywka będzie przebiegać inaczej. Skupisz się na rozwoju? Wesprzesz budowę infrastruktury? A może po prostu zrealizujesz swój własny, nieoczywisty plan?

Każda w Boonlake akcja skutkuje szeregiem konsekwencji, ponieważ z akcji, które wybierzesz będą również korzystać inni gracze. Dodatkowo, od wybranej akcji zależy też to, jak daleko popłynie twój statek: im dalej i szybciej, tym lepiej, ponieważ wprawni marynarze otrzymają dodatkowe nagrody.

Rozszerzenia do Auztralii, Phalanx

Zemsta Przedwiecznych to rozszerzenie do AuZtralii umożliwia rozgrywkę, w której jedna osoba kontroluje oddziały Wielkich Przedwiecznych, co zwiększa liczbę graczy do pięciu. Oprócz decydowania o rozmieszczeniu ich sił gracz Przedwiecznych może również przyzywać z pustki nikczemne stworzenia siejące jeszcze większe spustoszenie. By pokonać ludzkie robactwo najeżdżające jego ziemie, przywódca Wielkich Przedwiecznych może teraz wskrzesić Nyarlathotepa oraz przywołać ogary z Tindalos.

TaZmania natomiast oferuje dwustronną planszę zaprojektowaną specjalnie do rozgrywek dla jednego, dwóch albo trzech graczy (rozgrywka trzyosobowa możliwa jest z rozszerzeniem Zemsta Przedwiecznych). Jedna strona planszy przedstawia niezmienną mapę, na której można poszukiwać surowców i Przedwiecznych. Druga strona tworzona jest losowo z 66 kafelków terenu.Rozszerzenie obejmuje opcję rozgrywki solowej.

 

 

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 - 18.02.2022Parki, Albi

Wybierz się na wycieczkę po amerykańskich parkach narodowych. Gra planszowa wydawnictwa Albi zabierze cię na pełną pięknych krajobrazów wyprawę po malowniczych parkach. Prowadzą do nich niełatwe szlaki, na których czekają cię akcje do wykonania. W grze liczy się strategia i umiejętności zarządzania zasobami. Pamiętaj jednak, aby zabrać ze sobą aparat.

Każda rozgrywka w Parki to nowa wycieczka, nowe Parki, nowy ekwipunek i nowa przygoda!

Sagrada z dodatkami – dodruk, FoxGames

W minionym tygodniu, a dokładnie 15. lutego w sprzedaży pojawił się dodruk gry Sagrada wraz z dodatkami. Ten tytuł nie powinien być już wam obcy. Tworzenie niezapomnianych witraży w Barcelonie spotkało się z entuzjazmem wśród wielu graczy. Seria składa się już z czterech części. Dla niewtajemniczonych, przypomnijmy: Sagrada, Sagrada: Pasja, Sagrada: Jeszcze więcej szkła i Sagrada: Życie. Dzięki tej ostatniej możecie projektować kości i realizować cele publiczne, by zyskać prestiż i stworzyć prawdziwe witrażowe arcydzieło. Z nią też pojawiły się mistrzowskie pomarańczowe kostki, które wprowadziły nowe możliwości, ale także nieco ryzyka. W tym zestawie znajdziecie także Karty Czeladników, przynoszące dodatkowe punkty i zdolności. Przygotujcie się również na nowe, nieco bardziej wymagające cele. Co ważne wszystkie elementy serii można ze sobą łączyć i rozgrywać niepowtarzalne rundy.

Diuna: Imperium – Rise of Ix, Lucky Duck Games

Potęga IX to dodatek, który będzie urozmaicać podstawową grę, Diuna Imperium a także wprowadza całkiem nowe możliwości. Znajome wam strategię, nabiorą nowego znaczenia, zapewniając wam drogę ku potędze. Starajcie się być o krok dalej niż wasz przeciwnik, wysyłając na Arrakis infiltratorów, oraz bogacąc się. Do walki przyłączą się liderzy wysokich rodów: Vernisów, Ekazów a także Moritanich. Tytuł swoją premierę miał 18 Lutego.

Tabannusi: Budowniczowie Ur, Portal Games

Ogromna plansza oraz mnóstwo komponentów, zapewni fanom gier euro rozrywkę na najwyższym poziomie. Dzięki tej grze przeniesiesz się do epoki brązu, a Twoim zadaniem będzie rozwijanie miasta. Będziesz nadzorować powstawanie kolejnych dzielnic, stawiać świątynie czy kontrolować port. Gra miała premierę 17 Lutego.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 - 18.02.2022Wielkie Nordobicie – dodatek do gry Stwory z obory, Muduko

Stodoły i lasy opustoszały, gościniec został wydeptany, a wszystkie szlaki przetarte? Na horyzoncie nie widać już żadnej bestii, bo ubito je na setki sposobów? Gnuśniejecie powoli, wpatrując się w sakwę pełną miedziaków? Już niebawem obudzi Was mroźny powiew z północy! Wyciągnijcie z szafy swoje przebrania, naostrzcie widły i.… uważajcie na strzały w kolanie! Wielkie Nordobicie, czyli dodatek do Stworów z Obory już jest dostępne w sprzedaży! Premiera dodatku odbyła się w minionym tygodniu, a dokładnie 14. lutego. 

Wielkie Nordobicie to 54 karty pełne nawiązań do Nordyckiej Mitologii. Fani gier wideo dostrzegą tu także kilka zabawnych easter eggów np. Wrzaski Mocy, czy strzał w kolano. Całość utrzymana jest ponownie w charakterystycznej kresce Tomasza Bolika. Dodatek przynosi kilka nowości mechanicznych m.in. grę w sześcioosobowym składzie, tworzenie broni i przedmiotów z kart receptur oraz walkę z potężnymi Gigantami, których pokonanie będzie wiązało się z tymczasowym zawiązaniem sojuszy.

Gra z jajem. Pisanka, Muduko

W piątek, 18. lutego premierę miał pierwszy dodatek do Gry z jajem od wydawnictwa Muduko. Pisanka, bo o niej piszemy, umożliwia wprowadzenie do rozgrywki, kart nowych bohaterów, a więc: tytułowej pisanki, Wielkanocnego Zajączka, zwykłego Zajączka i Czekoladowej Kurki. Wraz z nimi pojawią się nowe zasady, wymagające od graczy jeszcze lepszej pamięci. W tym przypadku, tak jak w grze podstawowej, istnieje możliwość stopniowego wprowadzania modyfikacji do gry i w ten sposób wpływania na poziom jej trudności. Wy grajcie, a Ty – Wiosno, przybywaj! 

Zapowiedzi
Koty, Nasza księgarnia

Nasza księgarnia w Dniu Kota zapowiedziało kolejny tytuł ze swojej popularnej serii gier karcianych, w której skład wchodzą między innymi takie tytuły jak Sen czy Smoki. uż w maju swoją premierę będą mieć Koty – kolejna część serii gier z cudownymi ilustracjami Marcin Minor.

Może być zdjęciem przedstawiającym książka i tekst

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 - 18.02.2022Sherlock: Kryminalna układanka, Lucky Duck Games

Lucky Duck Games i BBC Studios ogłosiły współpracę nad grami planszowymi, opartymi o popularny serial Sherlock z Benedictem Cumberbatchem i Martinem Freemanem. Pierwszym z kilku planowanych tytułów będzie Sherlock: Kryminalna układanka, którego premiera będzie miała miejsce w drugim kwartale 2022 roku.

Sherlock: Kryminalna układanka to rywalizacyjna gra logiczna. Gracze wcielają się w śledczych, którzy mierząc się z intrygami snutymi przez wrogów Sherlocka, walczą o tytuł najlepszego detektywa na świecie. Od dwóch do czterech graczy odwiedzi znane z serialu miejsca, aby gromadzić dowody i konstruować teorie co do możliwego przebiegu zbrodni

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 - 18.02.2022Myszkowanie, Granna

W marcu, w sprzedaży pojawi się kooperacyjno-obserwacyjna gra zatytułowana Myszkowanie od wydawnictwa Granna. Domek myszek jest pełen porozrzucanych rzeczy. Jakie zadanie otrzymają gracze? Otóż, zaglądając do wnętrza budynku oświetlonego specjalną latarką, będą musieli namierzyć, wzrokowo, dany przedmiot i zapamiętać jak najwięcej szczegółów, które go dotyczą. Ale, uwaga! Na tę czynność przeznaczone jest tylko trzydzieści sekund. A kiedy zgaśnie światło, trzeba udzielić odpowiedzi na pytania zadane przez… samą grę. Wygrana zależy od tego, czy uda się zdobyć dwanaście punktów przed zakończeniem rundy. Ponadto, gra wyróżnia się czterema poziomami trudności, co pozwala dopasować rozgrywkę do możliwości graczy. Mogą w nią zagrać już pięcioletnie dzieci. Do zabawy potrzebne są co najmniej dwie osoby, maksymalnie zaś może wziąć w niej udział pięciu graczy. 

Królestwa Północy Gniew Latarni, Portal Games

We wrześniu będziemy mieli przyjemność zapoznać się z dodatkiem do gry Królestwa Północy. Piąty dodatek do serii, będzie zawierać wyjątkową kampanię dla jednego gracza. Poza tym wprowadzi kilka nowych mechanik a także nowy typ robotników. 

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 - 18.02.2022Wyspy Tukana, Moria Games

Moria Games podczas wywiadu dla Planszowych Newsów ogłosiło wydanie polskiej edycji gry Trails of Tucana. Wydanie „czarodziejów” będzie nosiło nazwę Wyspy Tukana. Jest to tytuł z typu flip-and-write, w którym będziemy odkrywać ścieżki i tworzyć połączenia między atrakcjami znajdującymi się na tajemniczych wyspach.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 12.02.2022 - 18.02.2022Fish Tank, Albi

Podczas transmisji na żywo Magda z wydawnictwa Albi zapowiedziała, iż wydadzą nową grę pod tytułem Fish Tank. W grze skupimy się na kolekcjonowaniu pięknych okazów ryb to budowanego przez nas akwarium. Jest to tytuł typu tableau-building.

Przedsprzedaże
Skytear Horde, Czacha Games

Lubisz gry typu „tower defence”? Właśnie wystartowała kampania przedsprzedażowa tytułu wydawnictwa Czacha Games Skytear Horde. Założenia projektu są proste – od startu gra podstawowa oraz wszystkie odblokowane Cele Dodatkowe zostaną wydane w języku polskim na 100%, niezależnie od liczby kupujących w czasie trwania tej kampanii.

Wydarzenia
VII edycja Plebiscytu Graczy – Planszowe Gram Prix 2022

W czwartek, 17. lutego ruszyła VII edycja Plebiscytu Graczy – Planszowe Gram Prix 2022, organizowanym przez Board Times. Głosować można, po kliknięciu w ten link: https://planszowegramprix.pl/. Po oddaniu głosów, należy je jeszcze potwierdzić, klikając w odnośnik wysłany na podanego e-maila! Może zdarzyć się tak, że wiadomość trafi do SPAMU, więc warto sprawdzić także ten folder. W każdej kategorii można oddać do trzech głosów, przy czym nie trzeba głosować we wszystkich z nich. Osoby, które zagłosują, automatycznie wezmą udział w konkursie organizatora wydarzenia, gdzie do wygrania będzie aż sto jedenaście gier planszowych.

Oto niektóre gry, biorące udział w plebiscycie:

Wydawnictwa FoxGames:

Decipher

Dziennik: Kroniki Cypher

– Fighting Fantasy: Puszcza Zagłady

– Sherlock Holmes: Cień Kuby Rozpruwacza

Najlepsza gra o psach

– Santa Monica

Wyprawa 1907: Zakazane kopalnie

– Dragomino

– Dziennik: Zagadkowa podróż przez czas

– Zombie Kidz: Ewolucja

– Wtopa 

Miasto w chmurach

– Palec Boży: Kataklizm 

Najlepsza gra o kotach: Pudełko łakoci

– Sagrada: Pasja 

– Sagrada: Życie 

Wydawnictwa Granna:

– Gutenberg (w kategoriach: Najlepsza gra polskiego autora, Najlepsza gra z klimatem, Najlepsza gra planszowa)

– Jaś i Małgosia (w kategorii: Najlepsza gra dla dzieci)

– Przewrotne Żabki (w kategoriach: Najlepsza gra dla dzieci, Najlepsza gra imprezowa).

Wydawnictwa Muduko:

– Koszmar Alicji z Krainy Czarów 

Zły Czarnoksiężnik z Oz

Hotel pod pajęczą siecią

Mix Tura 

Spór o Bór 

– Ghost adventure. Zakręcona przygoda

Holi. Festiwal kolorów

– W co się ubrać?

Postaw na klocka!

Więcej tytułów znajdziecie na stronie internetowej plebiscytu.

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Popularne w tym tygodniu