Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 11.01-17.01.2020

1
W dzisiejszej porcji Planszówkowych Wieści poruszymy iście mroczne tematy, przeczytacie sporo o Cthulhowych mackach, staniecie w szranki z zombiakami i wyruszycie do miasta pełnego wampirów. Podczas tego horrorowego zawrotu głowy nie zapomnieliśmy także o najmłodszych. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy zapowiedzi od Granny. Zaczynamy!
PREMIERY

Szykujcie się na premierę Magii i Myszy oraz rozszerzenia Opowieści z Mrocznej Kniei od Cube Factory of Ideas. Gry dotarły już do magazynu wydawnictwa, a co za tym idzie, trafią wkrótce do graczy oraz na sklepowe półki. Jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście na swój egzemplarz, to wciąż możecie kupić go tutaj.

Dla wszystkich spragnionych galaktycznych przygód mamy dobre wieści, Twilight Imperium: Świt Nowej Ery 4 edycja od Galakty już wylądował w magazynie. Ci, którzy zamówili tytuł w przedsprzedaży niebawem doczekają się swoich egzemplarzy. Na stronie wydawnictwa możecie przeczytać szczegóły, w jaki sposób będzie przebiegała wysyłka.

Pozostając przy nowościach Galakty, 14 stycznia swoją premierę miała Ciemna Strona Księżyca będąca kontynuacją kampanii Pożeraczy snów. W tym Zestawie Mitów, oprócz tradycyjnej historii znajdziemy również karty wzmocnień, po dwie dla każdej klasy oraz neutralną kartę Świadome śnienie. Dzięki jej zdolności dobierzecie z talii kopię karty zagranej w swoim obszarze gry lub tej z ręki. Dodatkowym utrudnieniem w tym scenariuszu jest nowe osłabienie – Pozorne Przebudzenie, które będzie wam towarzyszyło od samego początku rozgrywki. Aby móc się go pozbyć należy wykonać test na poziomie drugim. Jeśli gracie z innymi badaczami zawsze możecie liczyć na ich pomoc, tylko na jak długo uda wam się usunąć klątwę? Zestaw Mitów kupicie pod tym linkiem.

W ubiegłym tygodniu premierę miała towarzyska gra Uwaga, spoiler! od wydawnictwa Trefl. Zdecydowanie jest to najlepsza propozycja dla fanów pełnometrażowych i odcinkowych produkcji prosto z ekranu. Zadaniem uczestników rozgrywki będzie bowiem naprowadzenie swojej drużyny na wskazany na danej karcie film lub serial. Oczywiście nie obędzie się bez pewnego utrudnienia. Otóż, każda karta jest opatrzona listą spoilerów, a więc informacjami, których nie wolno użyć podczas gry. Na odgadnięcie tytułu zawodnicy mają tylko 60 sekund. Trzeba zatem wykazać się kreatywnością i ostrożnością, by nasza grupa zdobyła punkt i wygrała cały turniej. Z pewnością to idealny sposób na spędzenie czasu ze znajomymi, a także w gronie rodzinnym.

PLANY WYDAWNICZE

G3 zapowiedziało już tytuł kolejnej odsłony gry roll&write Rzuć na tacę, tym razem będzie on nieco mniej kontrowersyjny, o nazwie Duże Sumy. Niestety, nie znamy jeszcze przybliżonej daty premiery.

Jeszcze w pierwszej połowie stycznia wydawnictwo Granna ogłosiło zapowiedzi gier, które premierę będą miały w obecnym półroczu. Jedną z nich będzie Złota kaczka, a więc już piąty tytuł z serii Legendy polskie. Jej mechanika polega na odrzucaniu kart. Zatem ten, ko jak najszybciej się ich pozbędzie, wygra. Kolejny zapowiadany przez wydawnictwo tytuł to Pixblocks. Ta rozgrywka będzie doskonałym treningiem programowania. Gracze muszą tak zaprogramować ruchy królika, by dotarł do marchewki. W tym roku na rynku pojawi się również Monster Diner. Podczas tej rozgrywki trzeba odpowiednio dobierać karty, tak aby skompletować jak najlepszy kuchenny personel. Fani znanych baśni również znajdą w ofercie Granny coś dla siebie a wszystko za sprawą gry kooperacyjnej z mechaniką memory, zatytułowanej po prostu Kopciuszek. Kto chce pomóc mu wystroić się na bal, niech już zaciera ręce! Zaś zwolenników szybkich gier imprezowych ucieszy gra Dzień bobry. W niej liczy się umiejętność przewidywania ruchów współgraczy i podejmowanie ryzyka. Ostatnia propozycja od Granny to Drogi do Rzymu. Dzięki niej można wcielić się w przywódców starożytnej metropolii, budować drogi i przejmować kontrolę nad miastami. Tu nie ma miejsca na przypadki, ale ważna jest taktyka i odpowiednia zagrywka.

W czwartek 16 stycznia wydawnictwo Lacerta podało polski tytuł gry Dreamscape oraz zdradziło kilka szczegółów na temat samej gry. Pracownia snów przeniesie nas do odległych krain ukrytych w snach. Gracze niczym architekci zaprojektują najpiękniejsze senne obrazy. W magicznej podróży weźmie udział od jednego do czterech graczy, natomiast błogi sen potrwa od sześćdziesięciu do dziewięćdziesięciu minut. Tytuł skierowany jest do średnio zaawansowanych graczy.

PRZEDSPRZEDAŻE

Podręcznik Badacza od Black Monk to dodatek dla graczy w Zew Cthulhu RPG. Zawiera informacje niezbędne do stworzenia interesujących i zróżnicowanych Badaczy, a także wszystkie zasady potrzebne im w trakcie rozgrywki. Gracze mogą wybierać z ponad 100 zawodów i kilkudziesięciu różnorodnych umiejętności. Podręcznik zawiera poręczną tabelę imion i nazwisk, informacje o interesujących organizacjach i niebezpieczeństwach. Obszerny rozdział opisuje lata 20. XX wieku w USA. W dodatkach opisano niezwykłe wydarzenia na świecie od 1890 roku oraz uzupełniono informacjami na temat ekwipunku i broni, z których będą korzystać Badacze. Podręcznik Badacza zawiera też opowiadanie Zgroza w Dunwich H.P. Lovecrafta w tłumaczeniu Macieja Płazy.

Polska wersja została uzupełniona o dodatkowy, niedostępny nigdzie indziej, rozdział opisujący życie w międzywojennej Polsce. To niezwykle przydatne narzędzie zarówno dla Strażnika Tajemnic, jak i graczy. Znajdują się w nim informacje na temat gospodarki, finansów, rynku pracy, życia codziennego, kultury, roli kobiet, dostępności do broni i wiele, wiele innych. Zawarto też elementy, o które najczęściej prosili gracze w wiadomościach do redakcji.

Dlatego szczególne miejsce poświęcono gospodarce i finansom Polaków w dwudziestoleciu międzywojennym. Omówione zostały funkcjonujące równolegle systemy walutowe i późniejsza reforma monetarna. Strażników Tajemnic ucieszy fakt, że przygotowaliśmy wersję tabeli dotyczącej gotówki i dobytku przeznaczoną dla Badaczy Tajemnic pochodzących z Polski. W połączeniu z cennikiem pozwala szybko oszacować możliwości finansowe Badaczy.

Kolejnym dodatkiem, który znajdzie się w rozdziale o latach 20. XX wieku w Polsce, jest licząca sobie 100 pozycji lista typowych imion żeńskich i męskich oraz nazwisk. Dzięki niej można w prosty sposób wybrać interesujące miano dla tworzonego Badacza lub bohatera niezależnego. Przygotowano również krótkie listy z przykładowymi imionami i nazwiskami charakterystycznymi dla mniejszości narodowych.

Wyjątkowo interesujący jest też fragment dotyczący słownictwa, w którym mieszały się wpływy języków niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, angielskiego czy jidysz. Korzystając z niego gracze zrozumieją znaczenie takich słów jak anawa, cierpiarz, fagas, fifny, melanż czy rak.

Mając Podręcznik Badacza gracze uzyskają niezbędną wiedzę do prowadzenia bogatszych sesji w Polsce w latach 20. XX wieku.

Przedsprzedaż Podręcznika Badacza trwa tylko do końca stycznia 2020 r. Zamów swój egzemplarz jeszcze dziś!

Prawdziwa gratka dla fanów tytułu Zombicide od Portal Games. Wciąż trwa przedsprzedaż gry Zombicide: Kompani i Wrogowie. Jak możemy przeczytać na stronie wydawcy:

Poznaj nowych przyjaciół i naucz się nowych sztuczek. Zapoluj na Zombie z 4 nowymi Ocalałymi i 19 kartami Ekwipunku, w tym 6 magicznymi Chowańcami! Podczas 10 nowych misji, rozgrywanych w dzikich ostępach, zmierz się ze Skażonymi Szwendaczami prowadzonymi przez Skażoną Abominację. Używając 5 nowych kafelków planszy stwórz własne epickie przygody! Wszystkie komponenty są w pełni zgodnie z grami z serii Zombicide osadzonymi w świecie fantasy.
Kompani i Wrogowie to rozszerzenie do gier planszowych Zombicide Czarna Plaga i Zielona Horda.

WSPIERAJKI

Wydawnictwo Galakta zapowiedziało 13 stycznia polską wersję gry Masters of the Night, czyli Władcy Nocy. Kampania rozpoczęła się dzień później na Kickstarterze i potrwa do 5 lutego do godziny jedenastej. Polska wersja mogła ukazać się dopiero po ufundowaniu angielskiej, udało się to osiągnąć w zaledwie dwa dni. Oprócz polskiej wersji gry dostępne będą również po polsku wszystkie odblokowane cele. Zachęcamy do wzięcia udziału w kampanii tutaj.

Władcy Nocy to gra kooperacyjna przeznaczona dla od jednego do pięciu graczy. Wcielimy się w niej w krwiożerczą rodzinkę, której celem będzie przejęcie kontroli nad miastem. Aby się to udało pozyskamy wiernych sługusów, równocześnie uważając na Zasłonę Tajemnicy, która chroni przed śmiertelnikami, a przede wszystkim przed Agentami Inkwizycji. Czas nie jest dla nas łaskawy, dlatego musimy się spieszyć…

IMPREZY I WYDARZENIA

Już za niecały tydzień 25 stycznia 2020 roku rozpocznie się prawdziwe święto dla fanów wydawnictwa Portal Games. Dwunasta edycja Portalconu odbędzie się tym razem na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Portalowe szaleństwo będzie trwało od godziny dziesiątej do dwudziestej drugiej. W programie tradycyjnie znajdziemy prelekcję dotyczącą planów wydawniczych, weźmiemy udział w konkursie wiedzy o grach Portalu, dowiemy się nad jakimi autorskimi grami pracuje wydawnictwo, ale to nie koniec atrakcji! Więcej o programie przeczytacie tutaj. Natomiast bilety w cenie trzydziestu pięciu złotych kupicie pod tym linkiem.

To już wszystko, co dla was dzisiaj przygotowaliśmy. Dziękujemy, że jesteście z nami! Zapraszamy za tydzień.


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk i Sylwia Smolińska

1 komentarz

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.