Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 08.02-14.02.2020

0
Witajcie planszówkowicze! Dzisiaj mamy dla was prawdziwy wysyp zapowiedzi i przedsprzedaży. Niestety z tego powodu nie wróżymy najlepiej waszym portfelom. Zachęcamy do lektury i wybrania waszych faworytów, jest w czym wybierać, a jeśli zdecydujecie się na kupno gier w przedsprzedaży to zgarniecie dodatkowo zniżki. Zaczynamy!
PREMIERY

Z okazji święta zakochanych wydawnictwo Black Monk udostępniło trzy darmowe scenariusze do Zewu Cthulhu RPG do zagrania jeden na jeden. Historie powstały z myślą o graczach, którzy jeszcze nie mieli okazji zagłębić się w mroczny świat Wielkich Przedwiecznych z Cthulhu na czele, dlatego zachęcamy gorąco do spróbowania swoich sił. Jedyne, czego potrzebujecie to Starter do 7. Edycji Zewu Cthulhu, który pobierzecie za darmo tutaj.

PLANY WYDAWNICZE

Za niespełna miesiąc, 11 marca, wydana zostanie niezależna gra od FoxGames pod tytułem Kingdomino: Duel. Zachowa ona istotę swojego pierwowzoru (gry Kingdomino), jednak będzie się nieco od niego różnić. Mechanikę turnieju oparto na typie rool & write, a więc: rzuć kostką i narysuj wynik. Gracze muszą wybrać dwie kostki i narysować domino w obrębie swojego terytorium. Należy się spieszyć, by przegonić przeciwnika i zdobywać korzystne wpływy, które dodadzą nam nowych mocy. Rozgrywkę wyróżniają proste zasady i krótki czas rozgrywki.

Wydawnictwo Lacerta zapowiedziało grę abstrakcyjną, w której dwóch graczy wyruszy do pięknego XIX wiecznego Paryża. Premierę tytułu Paryż: Miasto Świateł zapowiedziano na przełom kwietnia/maja tego roku. Zadaniem graczy będzie oświetlenie tego pięknego miasta, poprzez planowanie przestrzeni oraz wznoszenie budynków.

Kolejną zapowiedzią ogłoszoną w tym tygodniu przez wydawnictwo Lacerta jest Wyprawa do Newdale osadzona w świecie wykreowanym przez Alexandra Pfistera w grze O mój zboże! Jak podaje polski wydawca, tytuł jest przeznaczony dla zaawansowanych graczy, gdzie do rozegrania będziemy mieli aż osiem rozdziałów. Możemy je rozegrać po kolei lub wybrać któryś z nich losowo w celu zagrania pojedynczej partii. Prawdziwa gratka dla fanów gier Alexandra Pfistera oraz jego O mój zboże!

Lacerta udostępniła także graczom rozpiskę z planami wydawniczymi na ten rok, znalazły się w niej rozszerzenia do już dobrze znanych nam tytułów, jak Agricola, czy Park Niedźwiedzi oraz nie mogło zabraknąć prawdziwych perełek wydawniczych, jak chociażby wyczekiwany przez wszystkich polskich graczy Spirit Island.

Wydawnictwo What the Frog pochwaliło się swoim najnowszym tytułem – Tsukuyumi: Full Moon Down, który ukaże się w polskiej wersji językowej. Kampania crowdfundingowa wystartuje wiosną 2020 roku. Epickie walki i asymetryczne rasy, to jedynie namiastka tego, co będzie na nas czekać podczas rozgrywki w Tsukuyumi. Zachęcamy do śledzenia projektu!

PRZEDSPRZEDAŻE

Nadchodzący tydzień w końcu przyniesie wytchnienie fanom gry Pojedynek Superbohaterów DC od wydawnictwa Egmont. Już dziewiętnastego lutego, w środę, odbędzie się premiera najnowszego dodatku do niej, zatytułowanego Kryzys. Więcej informacji na jego temat znajdziecie pod tym linkiem. Cena regularna dodatku wynosi 99,99 zł. Na stronie wydawnictwa trwa przedsprzedaż, dlatego można skorzystać z oferowanej przez nie promocji i kupić grę nieco taniej.

Fanów gry Osadnicy: Królestwa Północy od Portal Games zapewne ucieszy informacja, że już niebawem ukaże się kolejny dodatek – Sztandary Rzymu. Wprowadzi on do rozgrywki dwa nowe klany: Trajany, o poziomie trudności siedem, oraz Flawiana, z ósmym. Oprócz nowych mechanik, które wprowadzają talie, w pudełku znajdziemy ponadto nowe karty Pobliskich i Odległych Wysp, żetony Statków Klanu, znaczniki Klanu oraz punktacji.

Miłośnicy imprezowego tytułu Decrypto mają powód do radości, ponieważ już mogą kupić w przedsprzedaży pierwszy dodatek – Napęd CD. Rozszerzenie wprowadza nową mechanikę, jak możemy przeczytać na stronie wydawnictwa:

Na początku każdej rundy gracze odkrywają kartę Napędu, która wskazuje kategorię, do której Szyfrant musi dostosować chociaż jedną ze swoich 3 wskazówek. Jeśli żadna wskazówka nie odpowiada kategorii, drużyna otrzymuje żeton Porażki. Jeśli wszystkie wskazówki odpowiadają kategorii, drużyna zyskuje żeton Lasera.

Brzmi to naprawdę ciekawie zważywszy na to, że coraz popularniejsze stają się chociażby aplikacje na tablety i smartfony, aby urozmaicić nam zabawę. Do tej pory nie ukazało się dużo tytułów wykorzystujących płytę CD – ścieżkę dźwiękową, jako część mechaniki gry.

W tygodniu ruszyła przedsprzedaż drugiej edycji Liski: Ojojanie, kooperacyjnej gry karcianej od Rebela, w której wcielimy się w tytułowe liski i wyruszymy do walki z mrocznym Koszmarem. Wszystko po to, aby ocalić Lisie Królestwo i przywrócić mu spokój i harmonię. Gracze będą musieli stawić czoła wyzwaniom, rozwiązując problemy i komplikacje, dobierając karty i układając je zestawami z właściwymi symbolami. Przyjemna szata graficzna oraz śmieszne wyzwania sprawią, że pokochacie tę grę.

Kolejną zapowiedzią tego samego wydawnictwa jest tytuł dedykowany przede wszystkim miłośnikom podróży. W grze Europa w 10 dni naszym zadaniem będzie dokładne zaplanowanie wycieczki po Europie. Na samym początku gracze dobierają losowe kartoniki i kładą na swoje podstawki. Karty przedstawiają państwa, jednak są ułożone chaotycznie, zadaniem graczy będzie połączenie poszczególnych krajów, dobierając kartoniki w trakcie gry i wymieniając ze znajdującymi się na podstawce. Kładąc karty z dwoma sąsiadującymi państwami sygnalizujemy, że przejedziemy się samochodem, dobierając kartonik z samolotem połączymy dwa państwa oznaczone tym samym kolorem, natomiast prom ułatwi nam podróż morską niezależnie od koloru państwa. Warto dodać, że autorem gry jest Alan R. Moon twórca znanej serii Wsiąść do Pociągu. Europa w 10 dni wspaniale sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań i jako filler między cięższymi pozycjami.

Ostatnią zapowiedzią od wydawnictwa Rebel w tym tygodniu jest karcianka Herbatka dla dwojga przeznaczona dla dwóch graczy. Tytuł bazuje na mechanice deck buildingu, każdy dysponuje swoją talią, którą następnie będzie rozbudowywał zdobywając kolejne karty. O możliwości dobrania nowego kartonika zadecyduje pojedynek, gracz, który zagra postać z większą wartością od przeciwnika zdobędzie ów przywilej. W Herbatce dla dwojga wygrywa ten, kto zdobędzie jak najwięcej gwiazdek, czyli punktów zwycięstwa. Tytuł nadaje się jako idealne wprowadzenie najmłodszych graczy w świat karcianek i nauki mechaniki budowania własnej talii.

Mamy nadzieję, że udało wam się wybrać coś ciekawego spośród listy gier. Na kolejną zapraszamy w przyszłym tygodniu!


Artykuł przygotowały: Paulina Adamczuk i Sylwia Smolińska

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.