Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Witajcie drodzy Planszówkowicze! Ruszyła przedsprzedaż najnowszego tytułu autorstwa Everdell. Na sklepowych półkach pojawił się tytuł, który przeniesie was do mitologicznego świata Majów, a wśród zapowiedzi znajdzie się niemała gratka dla fanów Red Rising. Gotowi? Zaczynamy!
PREMIERY

Dziesiątego lutego premierę miał dodatek do Najlepszej gry o kotach od wydawnictwa FoxGames. Pudełko Łakoci umożliwia rozgrywkę nawet sześciu osobom. Poza tym, dodatkowa talia wchodząca w skład zestawu zapewnia wariant gry jednoosobowej. Jeśli macie ochotę zgłębić swoją przygodę z kotami, na pewno będziecie zachwyceni tym rozszerzeniem. Wprowadza ono nowe przedmioty i pudełka, w których uwielbiają chować się łasuchy. Pojawiły się również ekstra żetony łakoci i wspólne cele. Poznacie także niespotykane dotąd szare koty i inne przybłędy. Dodatek ten na pewno umożliwi wszystkim niezapomnianą przygodę z najmilszymi na świecie ze zwierząt – kociaczkami.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Mezo to nowa gra area control w mitologicznym świecie Majów z niesamowitymi figurkami bogów i wojowników oraz pełnej negatywnej interakcji rozgrywką. Kontroluj potężnego Boga i jego plemię, aby zmierzyć się w brutalnej walce o dominację. Dowiedz się więcej o Mezo.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

 

PLANY WYDAWNICZE

Na zewnątrz mróz, a ja szukam sobie w internetowych księgarniach kolejnych tomów serii Red Rising Pierce’a Browna. A tu nagle Phalanx ogłasza nową zapowiedź: nie zgadniecie jakiej gry. Wszechświat jest zbyt leniwy na przypadki – planszówka Red Rising oparta fabularnie na wspomnianej wyżej sadze trafi na sklepowe półki jeszcze w tym roku. Nie mogę się doczekać walki o władzę w dystopijnym społeczeństwie przyszłości. Ciekawią mnie także szczegóły rozgrywki: jak zostaną rozłożone zdolności kast, a co najważniejsze, czy dane nam będzie dotrzeć do Złotych wyłącznie dzięki sojuszom. Moja cierpliwość zostanie poddana sporej próbie.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

W marcu będą mieli się z czego cieszyć wszyscy wielbiciele Sagrady, wówczas pojawi się bowiem dodruk wersji podstawowej oraz Jeszcze więcej szkła. Planowana jest także premiera nowego rozszerzenia, a więc Sagrady. Życie. Czy jesteście gotowi na nowe zadania, sprawdzające wasze możliwości rzemieślnicze?  Zaprojektuj kości i realizuj cele publiczne, by zyskać prestiż i stworzyć prawdziwe witrażowe arcydzieło. Wraz z dodatkiem pojawią się mistrzowskie pomarańczowe kostki, które wprowadzą nowe możliwości, ale także nieco ryzyka. W tym zestawie znajdziemy także Karty Czeladników, przynoszące dodatkowe punkty i zdolności. Przygotujcie się także na nowe, nieco bardziej wymagające cele. Wszystkie elementy trzech części tej serii można ze sobą łączyć i rozgrywać niepowtarzalne rundy.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Natomiast 4. kwietnia pojawi się w sprzedaży gra Zombie Teenz: Ewolucja.  Będzie to samodzielna gra z innymi zasadami niż w Zombie Kidz, które wymagają od graczy większego zaangażowania i strategicznych przemyśleń. Otwierając koperty z tajemnicami, trzeba wykonywać misje i odblokowywać kolejne dane. Obie gry są względem siebie kompatybilne, można je zatem ze sobą łączyć. Zapowiada się fantastyczna zabawa. Czy uda nam się uratować miasto przed zombiakami i zbierając odpowiednie składniki stworzyć antidotum do walki z nimi? Mamy nadzieję, że tak! Kluczem do zwycięstwa będzie także współpraca pomiędzy uczestnikami rozgrywki.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Wybiegnijmy teraz nieco dalej w przyszłość, a dokładnie do 5. maja. Na ten dzień planowana jest premiera gry słownej Decipher. Wcielimy się tu w poszukiwaczy, oczywiście, słów. Będą dostępne wersje rozgrywki o różnym stopniu trudności. Zadanie graczy to rozwiązywanie i układanie zagadek przy pomocy czterech elementów o rożnych kształtach. W każdej rundzie inna osoba ustala tajne słowo. Pozostali uczestnicy rozgrywki zbierają wskazówki i zdobywają punkty. Grę wyróżniają piękne ilustracje i wysoka regrywalność. Mogą w niej wziąć udział już dziesięciolatki.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Pod koniec bieżącego miesiąca, a dokładnie 24. lutego do sprzedaży trafią dwie gry od wydawnictwa Nasza Księgarnia, wspierające naukę dzieci z zakresu liczenia i czytania. Plus minus. Nauka liczenia wspomoże je w utrwaleniu umiejętności dodawania i liczenia w zakresie do dziesięciu. Jednak to nie wszystko. Gra ma trzy warianty, a co za tym idzie także trzy  poziomy trudności, więc dzieci potrenują znajomość pojęć takich jak: parzysta, nieparzysta, mniejsza, większa. Wersja dla zaawansowanych wymaga także strategicznych przemyśleń. W skład zestawu wchodzi dziewięćdziesiąt karta akcji i dwadzieścia kart celów. Nauka matematyki w takiej formie z pewnością okażę się przyjemna. Pomoc ta skierowana jest do siedmiolatków i starszych dzieci. Natomiast druga z gier, a więc Feluś i Gucio grają w sylaby wspomoże najmłodszych w nauce czytania. Razem z tytułowymi bohaterami będą układali sylaby oraz brali udział w edukacyjnych rozgrywkach różniących się między sobą stopniem trudności. W opakowaniu znajdziemy cztery plansze, sześćdziesiąt płytek z ilustracjami i czterdzieści osiem dwustronnych płytek z rożnymi sylabami oraz separator umożliwiający oddzielenie poszczególnych elementów gry. Adresatami tytułu są dzieci od piątego roku życia.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

PRZEDSPRZEDAŻE

Galakta, nie pierwszy raz zresztą, zadowala pragnienia fanów planszówek w każdym wręcz wieku. Z jednej strony, coś dla starszych: Starter do Obcy: Gra Fabularna. A w środku – długo by wymieniać. Podręcznik, scenariusz, mapy, plansze postaci, karty, kości, znaczniki… A tylko do siódmego marca wydawnictwo dorzuca ekstra mapę kolonii Hadley’s Hope i PDF z cyfrową wersją zestawu. Młodsi z kolei (oraz ich rodzice) powinni być ukontentowani z pojawienia się Skarpetkowych Potworów. Grać w nią mogą już sześciolatki – celem jest pomoc skrzatom w odnalezieniu par skarpet,  Muszą zdążyć, zanim wspomniane monstra zdekompletują kolejne zestawy. Wspominałem o systemie Legacy i nowych elementach w trakcie zabawy?

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Mimo iż światowym handlem kierują międzynarodowe korporacje, a zakupy spożywcze robimy zwykle w hiper i supermarketach, to raz na jakiś czas chciałoby się zajrzeć na lokalny bazarek, prawda? A gdyby tak stanąć po drugiej stronie lady? Na straganie to nowa gra wydawnictwa Galakta, która będzie miała premierę trzeciego marca. Aktualnie trwa przedsprzedaż: jaki znajdziecie sposób by zainteresować klientów swoimi wyrobami i przyciągnąć do stoiska? Oczywiście wszystko najpierw musicie wyprodukować na farmie, nie będzie więc zbyt łatwo.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Bonfire to strategiczna gra planszowa Stefana Felda (twórcy m.in. Zamków Burgundii), która przeniesie Cię do fantastycznego świata Gnomów starających się rozświetlić swoją mroczną krainę. Gra jest prawdziwą gratką dla fanów gier euro – ma różne ścieżki do zwycięstwa, wiele przeplatających się mechanik, wciągający tryb solo oraz przepiękną grafikę Dennisa Lohausena.
Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021
Wreszcie zbliża się premiera długo wyczekiwanego Cooper Island. To wymarzony tytuł dla zaawansowanych graczy. Ilość zależności i różnorodność możliwych strategii wymagają przemyślnego planowania, ale też dają niesamowitą satysfakcję z gry. Razem z innymi graczami będziesz odkrywać wyspę Coopera. Mechaniki po mistrzowsku się tu przeplatają – worker placement, budowa silniczka, układanie kafli, zarządzanie surowcami. Kołderka jest niezwykle krótka. To jest taki rodzaj gry, który będziesz później podświadomie analizować przez kolejnych kilka dni po rozgrywce. Absolutny must-have dla fanów ciężkich gier euro. Dowiedz się więcej o Cooper Island.
Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021
Jeśli jesteś fanem gry 51. Stan – to jest dodatek, który zdecydowanie powinien Cię zainteresować. To, czym Moloch się wyróżnia, to zupełnie nowa mechanika semi-coop, polegająca na konieczności współpracy graczy w celu pokonania Molocha. Wybierając ją, gracze muszą jednocześnie rywalizować między sobą – wciąż wygrywa tylko jeden z nich. To nie jest gra kooperacyjna, w której wspólnie odnosicie zwycięstwo. Jesteście rozdarci między spełnieniem swoich celów a powstrzymaniem Molocha – gdy to on okaże się silniejszy, wszyscy przegrywacie grę. 51. Stan w wydaniu semi-coop nadchodzi.
Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021
Rising Sun, czyli jedna z najlepszych gier area control, jest już w naszym magazynie i trwa wysyłka egzemplarzy z przedsprzedaży. Jeśli nie masz gry w swojej kolekcji, zdecydowanie polecamy przyjrzeć się temu tytułowi.

Mitologia japońska, wyjątkowa mechanika prowadzenia bitew, unikalny nastrój gry z jej ceremoniami parzenia herbaty i zawiązywania aliansów, niesamowite figurki i piękna plansza – Rising Sun jest grą wyjątkową i absolutnym klasykiem Erica Langa. W przedsprzedaży dodruku mamy grę oraz dwa dodatki – Monster Pack oraz Dynasty Invasion. Tak, prawdopodobnie chcesz to mieć.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021
Kto pierwszy znajdzie tajemne przejście?
Wiadomość z ostatniej chwili! Dwoje odkrywców właśnie ogłosiło, że odnalazło zaginiony ląd! Śmiałkom, którzy chcą zobaczyć go na własne oczy, zostawili wskazówki prowadzące do tajemnego przejścia. Jako odważny poszukiwacz przygód decydujesz się zorganizować międzynarodową wyprawę, aby podążyć śladem odkrywców. Pamiętaj jednak, że chętnych do odkrycia wrót do zaginionego świata jest wielu…

Zaginiony Ląd to wyścigowa gra planszowa, doskonała dla wszystkich fanów przygód i eksploracji. Podczas rozgrywki będziemy zarządzali pięcioosobowymi zespołami badawczymi, by jak najszybciej zebrać rozsiane po świecie wskazówki i odkryć miejsce, w którym znajduje się zaginiony ląd.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021
Kombinuj i uprawiaj kosmiczne rośliny!

W zaciszu laboratorium wybitna badaczka Beatrix Bury opracowała technologię mechanicznej hodowli pożywienia. Pozwoli ona przetrwać mieszkańcom Forhams, więźniom świata skażonego przez toksyczne opary. Każdy z jej zespołów oddany jest misji stworzenia jak najlepszej maszyny, a laboratorium Beatrix stało się polem ostrej rywalizacji. Do dowodzenia jednym z zespołów wybrano właśnie Ciebie – zrób wszystko, aby sprostać wyzwaniu!

Botanik to dwuosobowa gra logiczna, w której uczestnicy naprzemiennie dobierają elementy ze wspólnego rejestru, by rozbudowywać swoje maszyny nawadniające. Jednak sprawa nie jest taka prosta! W Botaniku gracz nigdy nie może od razu wziąć kafelka, który sobie upatrzył. Musi to zrobić w 2 krokach: najpierw umieszcza go po swojej stronie rejestru, a później uwalnia dzięki sprytnemu umieszczeniu innego kafelka w rzędzie centralnym… To wymaga finezji!

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021
Zagrywaj karty, rozwijaj posiadłość i poszerzaj swoją strefę wpływów!

Jako wpływowy książę zamieszkujący malownicze tereny Toskanii w okresie rozkwitu renesansu starasz się rozwijać swoje włości. Istnieje wiele dróg prowadzących do dobrobytu – poprzez rozbudowę, handel, rolnictwo czy wydobycie marmuru. Zarządzaj mądrze i podejmuj decyzje ostrożnie, by miasta, wioski i klasztory powstające wokół Twojego castello rosły w siłę.

Zamki Toskanii to idealna propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z grami strategicznymi i znacznie prostsza alternatywa dla popularnych Zamków Burgundii. W trakcie rozgrywki uczestnicy zdobywają i zagrywają karty, aby umieszczać w swoich posiadłościach żetony włości, dzięki którym zyskują różnorodne korzyści i zdobywają punkty.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021
Nowa gra autora Everdell!

Tajemniczy ogród to przepięknie wykonana, urzekająca karcianka, w którą można grać na kilka różnych sposobów. Podczas zabawy uczestnicy będą tworzyć piękne ogrody pełne pachnących kwiatów, wspaniałych drzew, tajemniczych ścieżek i przyciągających wzrok dekoracji. Aby wygrać, należy ostrożnie dobierać karty, obserwując sytuację w swoim ogrodzie oraz to, co dzieje się u przeciwników. Dzięki prostym zasadom gra doskonale nadaje się dla osób początkujących i do rodzinnej zabawy, a dopracowanie graficzne (zarówno ilustracji, jak i elementów przestrzennych) cieszy oko i sprawia, że rozgrywka jest prawdziwą przyjemnością.

Tygodniowe Wieści Planszówkowej Treści: 06.02.-19.02.2021

Artykuł przygotowali: Paulina Adamczuk, Sylwia Smolińska, Przemysław Ekiert

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Popularne w tym tygodniu