Seriale koreańskie słyną z barwnych postaci. Niemal w każdej produkcji znajdziemy zarówno interesujących i zapadających w pamięć głównych bohaterów, postaci drugoplanowe, ale i antagonistów. Dziś natomiast przyjrzymy się najciekawszym… psychopatom w k-dramach.
Shin Hyuk-woo, The Uncanny Counter
Dowód, że można mieć bardzo wiele, a jednocześnie wciąż być ubogim. Nastoletni syn burmistrza opływał w dostatki, w szkole bali się go nawet nauczyciele, dzięki czemu mógł bezkarnie, do czasu oczywiście, znęcać się nad innymi. Jest świadomy jednak (widz może zauważyć to w pozornie niewiele znaczących dialogach i mimice postaci), że cała jego potęga pochodzi od ojca, a on sam nie wzbudza szacunku. Agresja, którą powoduje ten fakt, destrukcyjnie wpływa nie tylko na otoczenie, ale także na samego Shina. Z tych nastoletnich oczu zbyt często spogląda chęć mordu.
Kim Won-young, Mystic Pop-up Bar
Jak silne musi być pragnienie zemsty, by przywołało duszę z zaświatów w celu „wyrównania rachunków”? Pozornie najlepszy przyjaciel młodego koreańskiego księcia w rzeczywistości pragnął obalić tron i przejąć koronę. Został jednak zdemaskowany przez władcę, a następnie dekapitowany. Tylko co z tego, skoro po wiekach jego duch pragnie krwi, nie bacząc na postronne ofiary? Trzeba tu zauważyć, że nie jest to bezmyślny demon, lecz w pełni komunikatywna, „ludzko” rozumująca dusza. Opiera się jednak wszelkim argumentom, niejako wypierając faktyczny przebieg wydarzeń. Liczy się tylko zemsta: Kim nie zaprząta sobie głowy tym, co będzie dalej.
>> Polecamy: Barman zawsze cię wysłucha. Mystic Pop-up Bar – recenzja k-dramy <<
Lee Wan-ik, Mr. Sunshine
Ambicja nie jest niczym złym: jeśli jednak, tak jak w przypadku Lee, przeradza się to w „po trupach do celu”… Trudno byłoby mi przytoczyć bardziej czytelny przykład najgorszych ludzkich cech, skondensowanych w formie jednego człowieka. Przede wszystkim jednak w jego umyśle króluje obsesyjna wręcz chęć władzy. Śmierć, wraz z chłodną logiką, towarzyszą mu na każdym kroku, próżno za to szukać emocji, honoru czy nawet bliższych więzi, choćby z rodziną. Wszystko i każdego można sprzedać za odpowiednią cenę. Egoizm i pycha nie tworzą psychopaty – w przypadku Lee jednak to tylko paliwo dla podsycanej kompleksami chęci rządzenia wszystkim w zasięgu wzroku.
>> Polecamy: Koreański bigos. Mr. Sunshine – recenzja k-dramy <<
Lee Min, Hello Monster
Porwany w młodym wieku i wychowany przez kryminalistę Min żyje w przekonaniu, że jego starszy brat, Lee Hyun, celowo go porzucił. Zmienia imię na Jung Sun Ho i powraca do świata jako młody, utalentowany prawnik. Nie mogąc pogodzić się ze zdradą brata, postanawia pomóc innym porzuconym przez rodzinę, wybierając najgorszą możliwą metodę – zabójstwo. Mordując innych czuje się, jakby wielokrotnie karał Hyuna, który z łatwością odwrócił się od niego i robi teraz światową karierę jako profiler. Bystrość i inteligencja czynią z Mina niebezpiecznego przeciwnika, który rozpoczyna nową grę, gdy jego brat po wielu latach wraca do Korei.
Ryu Tae Oh, Gap Dong
To przykład, co może się wydarzyć, gdy źle wybierzemy autorytet do naśladowania. Ryu Tae Oh, były pacjent szpitala psychiatrycznego, postanowił, że jego „bohaterem i bogiem” zostanie Gap Dong – nieuchwytny seryjny morderca. Nietrudno zgadnąć, że chcąc pójść w jego ślady, Tae Oh zaczyna kopiować zabójstwa sprzed lat, wykorzystując swój ponadprzeciętny intelekt do znalezienia idealnych ofiar. Z pozoru uprzejmy i nieśmiały chłopak okazuje się kryć w swoim wnętrzu potwora, a przebłyski z jego szybko zmieniającej się mimiki potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Gap Dong to drama utrzymana w mrocznym klimacie, więc raczej nie nadaje się dla osób o słabych nerwach.
Yook Dong Shik, Psychopath Diary
Myślicie, że określenia takie jak „uroczy” czy „niezdarny” nie mają żadnego odniesienia do psychopatów? Nic bardziej mylnego! Yook Dong Shik jest tego najlepszym przykładem. Bohater zostaje kozłem ofiarnym podczas jednego z niepowodzeń w swojej firmie. Jego nieśmiała natura i brak asertywności sprawiają, że jest idealnym celem, by uratować resztę zespołu. W wyniku wypadku Dong Shik traci pamięć i znajduje przy sobie pamiętnik, w którym ktoś skrupulatnie opisywał popełniane morderstwa i uczucia, jakie wyzwala w nim odebranie komuś życia. Bohater zaczyna wierzyć, że to on jest autorem dziwnych wpisów i powoli zaczyna przejmować tożsamość psychopaty.
Ciekawią was azjatyckie produkcje? Zerknijcie na naszą serię artykułów i recenzji!
Artykuły o azjatyckich serialach:
Recenzje azjatyckich seriali:
- Flower of Evil – viki.com
- What’s Wrong with Secretary Kim? – viki.com
- Crash Landing On You – Netflix
- Raz po raz – Netflix
- Mr. Sunshine – Netflix
- Was it love? – Netflix
- Mystic Pop-up Bar – Netflix
- A Korean Odyssey – Netflix