TOP ciekawych aniołów w popkulturze

-

W popkulturze motyw anioła przewija się niesamowicie wręcz często. Większość z nich jest przedstawiana w odmienny sposób – rzadko kiedy bowiem są to postaci w zwiewnych, białych sukienkach, bezwzględnie dobre i prawe, z aureolą nad głową. Dlatego nasza Redakcja wybrała kilka ciekawych i odbiegających od biblijnych norm aniołów.
Gabriel, Constantine

Choć postać tego anioła pojawia się tylko w kilku krótkich scenach, to wystąpienie zdecydowanie zapada w pamięć. Tym bardziej, że w tę rolę wciela się charyzmatyczna Tilda Swinton. To Gabriel cierpliwie tłumaczy Johnowi Constantine’owi różnice pomiędzy wiarą, a wiedzą oraz bezinteresownym poświęceniem dla kogoś, a próbą wkupienia się w łaski Boga. On także popycha egzorcystę do działania wtedy, gdy ważą się losy głównych bohaterów. Przez swą ambicję stacza się i traci moce.

TOP ciekawych aniołów w popkulturzePatch – Szeptem, Becca Fittzpatrick

Patch to typowy łamacz serc. Seksowny, przystojny,  pociągający, tajemniczy, a zarazem bardzo wkurzający. Kiedy po raz pierwszy pojawia się w życiu Nory, na lekcji biologii, dziewczyna czuje niepokój. W tamtej chwili nie zdaje sobie sprawy z tego, że od tej pory wszystko wywróci się do góry nogami. Przez niego. Bo nie jest to zwyczajny chłopak. To upadły Anioł, w którym Nora coraz bardziej się zatraca. Między kochankami pojawia się silna więź, a on tym samym staje się jej stróżem. Jednak ich historia nie toczy się powoli i łagodnie. Ta znajomość przynosi wiele kłopotów. Bowiem spoufalanie się ziemskiej istoty z tą, wydawałoby się, niedostępną dla niej nie jest niczym dobrym. Komuś zaczyna się to bardzo nie podobać.

Castiel, Supernatural

Postać tego anioła towarzyszy Winchesterom od czwartego sezonu. Na początku obce są mu ludzkie odruchy i uczucia, a w braciach widzi jedynie narzędzia, dzięki którym można powstrzymać nadchodzącą apokalipsę. Jego nieporadność i niewiedza często wywołują u widza zarówno uśmiech, jak i zażenowanie. Z biegiem czasu jednak uwidacznia się jego człowieczeństwo, uczy się i zaczyna lepiej rozumieć świat, który przyszło mu chronić, Sam i Dean stają się nie tylko jego przyjaciółmi, ale także rodziną. Jego wiara w to, że Bóg nie opuścił swych stworzeń i miłość do ludzi jest tak silna, że jest w stanie poświęcić dla nich zarówno pozycję w Niebie, jak i życie… trzy razy.

TOP ciekawych aniołów w popkulturze
Kadr z serialu Supernatural
Rafael – Krew Aniołów, Nalini Singh

Rafael to archanioł, lecz z dobrocią niewiele ma wspólnego. Jest niezwykle przystojny. Jego włosy są czarne jak noc, a ze skóry bije niezwykły blask  – swoją urodą onieśmiela więc każdego. I kobiety, i mężczyzn. Jego skrzydła są mlecznobiałe i lekko migoczą – robią wrażenie. Jednak mimo tej pięknej otoczki, niezły z niego sukinsyn. Jego dotyk uwodzi, ale może też zabić. Równie piękne są kobiety anioły. Michaela onieśmiela tak samo jak jej towarzysz. Jest chodzącym ideałem, doskonałością. Przekonuje się o tym Elena, łowczyni wampirów, którą mężczyzna postanawia wynająć. Sam widok tych pozaziemskim istot onieśmiela dziewczynę. Jednak po raz pierwszy zjawia się u nich w interesach. Zlecono jej zabójstwo. Ale tym razem jej ofiarą ma być nie krwiopijca, ale anioł. Tyle, że upadły.

TOP ciekawych aniołów w popkulturzeGabriel, Ivy i Bethany – Blask, Alexandra Adornetto

Pewnego dnia trzy anioły zstępują na ziemię. Gabriel, Ivy i Bethany to rodzeństwo. Są piękni, niewinni i bije od nich dobroć. Ich nowym domem jest Venus Cove – spokojne i senne miasteczko, w którym mają pomagać zwykłym śmiertelnikom. Nie wolno im jednak zdradzać, kim są ani tym bardziej zbliżać się do istot ziemskich. Dwoje z trojga stosuje się do zasad. Najsłabszym ogniwem okazuje się Beth, która czuje pociąg do ludzi. Zakochuje się w Xawierze, a co gorsza ujawnia przed nim swoją naturę. Chłopak ma więc okazję zobaczyć jej piękne, oślepiające blaskiem skrzydła. Anielica przekracza granice ustalone przez niebo. Zatraca się w miłości, zapominając o tym, że jej głównym zadaniem jest ratowanie innych.

Kanade Tachibana, Angel Beats!

Anioł, ale nie typowy anioł. Kanade Tachibana to bohaterka wzruszającego anime Angel Beats!. W tej produkcji nastolatki trafiają po śmierci do czegoś w rodzaju Czyścca, wyglądającego jak zwykła szkoła, gdzie prowadzą zwyczajne życie. Dlaczego? Nie zdradzę, by nie spoilerować.

>> Polecamy:
Przewodnik anime po najciekawszych tytułach dla początkujących <<

Kanade pełni rolę przewodniczącej i musi radzić sobie w grupą zbuntowanych dzieci, nieakceptujących takiego stanu rzeczy. Rebelianci uważają Tachibanę za wroga, który chce ich „wymazać”, zatem posiada ona broń, która pomaga jej w odpieraniu ich ataków. Jest to Hand Sonic, przyjmujący pięć różnych wersji. Jak się potem okazuje, Kanade wcale nie jest „złą Anielicą”, także ma swoją przejmującą historię, a jej działania stają się w pełni usprawiedliwione. Kreacja anioła zupełnie odbiega od tej znanej nam z popkultury, bo chociaż nastolatki tak postrzegają i nazywają bohaterkę, chociaż pojawiają się skrzydła, to jednak jej charakter i zachowanie zupełnie nie pasują do skrzydlatej pomocniczki Boga. A motywacje… Cóż, o tym przekonacie się sami.

TOP ciekawych aniołów w popkulturze

Zastępy Anielskie, Maja Lidia Kossakowska

Bóg zniknął. Zostawił swoją skrzydlatą gromadkę i udał się w bliżej nieokreślone miejsce. Ta informacja podana oficjalnie wywołałaby chaos w Niebie. Zresztą nie tylko tam! Zachwiałaby posadami Piekła i Limbo. W związku z tym nawiązuje się nietypowe przymierze między archaniołami a Lucyferem. U Kossakowskiej nie znajdziecie stereotypowych aniołów i demonów. Obie frakcje są do siebie zaskakująco podobne, a przy okazji wręcz ludzkie. Dlaczego? W obu królestwach zdrady są na porządku dziennym, trzeba unikać ciemnych zaułków i strzec informacji, gdyż są one bardzo cenną walutą. A to wszystko przy akompaniamencie świetnie wykreowanych postaci, ociekających sarkazmem i ładujących się w tonę dziwnych sytuacji. Ale ostrzegam, możecie zakończyć lekturę dość skołowani. Po ostatniej stronie może okazać się, że bardziej polubiliście Lucyfera (na którego przyjaciele wołają Lampka) i demona Asmodeusza (i jego widmokotka!) niż sporą część mieszkańców Nieba. Niepokojące, prawda?

Lucyfer, Supernatural

Niosący Światło nie jest tu typowym panem ciemności, jakiego można się spodziewać. Co więcej, nie jest nawet demonem, chociaż niewątpliwie posiada władzę nad tym gatunkiem. Bardzo spodobało mi się podejście twórców serialu, którzy pozostawili Lucyferowi jego formę sprzed buntu. Jest on więc dalej archaniołem i to niezwykle potężnym. Ma momenty, gdy jego zło i nienawiść wychodzą na pierwszy plan i wtedy nie ma miejsca na wątpliwości, dlaczego został wygnany. W większości Lucyfer jest jednak sarkastyczny i niejednokrotnie stanowi wartość dodaną do każdego odcinka, w którym się pojawia. W późniejszych sezonach serialu widz dostaje nawet szansę, by lepiej poznać tę postać i motywy, jakie nią kierują. Chociaż jest zły, nie da się go nie lubić!

TOP ciekawych aniołów w popkulturze
Kadr z serialu Supernatural
Neon Genesis Evangelion

Przedstawienie aniołów w Neon Genesis Evangelion jest mało ortodoksyjne ale dzięki temu bardzo ciekawe. Jest rok 2015 kiedy czternastoletni Shinji Ikari na wezwanie swojego ojca przybywa do Tokyo–3. Dość szybko okazuje się, że jego zadaniem będzie pilotowanie Evangeliona – wielkiego robota. Chłopiec będzie bronił ludzkości przed zagrożeniem jakie niosą ze sobą anioły. Te ostatnie przyjmują bardzo różne formy, ale wszystkie są potężne i mogą zniszczyć cywilizację człowieka. W kolejnych odcinkach serii anime widz powoli dowiaduje się różnych rzeczy o aniołach i o ludzkości, ale pewne tajemnice pozostają niewyjaśnione.


Zestawienie przygotowali dla was: Wiola (SzeptemKrew AniołówBlask), Patrycja (Castiel z Supernatural i Gabriel z Constantine), Adrianna (Angel Beats!), Asia (Zastępy Anielskie ), i Lucyfer z Supernatural) oraz Marcin (Neon Genesis Evangelion). 

Popbookownik
Popbookownik
Britney była królową popu, a my jesteśmy królowymi i królami popkultury. Nowa recenzja, artykuł czy świeży news? Ups! Zrobiliśmy to znowu! Nie mamy swojego Timberlake’a, ale za to możemy pochwalić się tekstami, które są równie atrakcyjne.

Inne artykuły tego redaktora

1 komentarz

  1. Ostatnio też pisałam o aniołach, z tym że w muzyce, ciekawy zbieg okoliczności. Ja dorzuciłabym od siebie może serialowego Lucyfera i jego rodzinkę?

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Popularne w tym tygodniu