Top 5 najstraszniejszych wampirów w popkulturze

-

Wszystko, co mroczne i złe, budzi szczególną grozę, kiedy przychodzi jesień, za oknem robi się coraz szybciej ciemno oraz zbliża się święto wszystkich potworów, czyli Halloween. Taka aura służy również przywoływaniu duchów. Dawniej wierzono, że po zmroku nie powinno się opuszczać domostwa.

Temat ponadnaturalnych istot ewoluował na przestrzeni wieków, w tym dzieci nocy, ale jedno w ich przypadku jest niezmienne: pragną ludzkiej krwi. Dzisiaj chciałam przedstawić moje top 5 najbardziej przerażających wampirów, które postrzegane są jako bezwzględne oraz narcystyczne.

Dracula

To właśnie Dracula Brama Stokera, najsłynniejszego pisarza grozy, jest najbardziej rozpoznawalnym krwiopijcą i symbolem w popkulturze. Autor częściowo wzorował bohatera na wzmiankach historycznych o Władzie Palowniku. Dracula jest znany jako jeden z najbardziej bezwzględnych oraz krwiożerczych potworów, który atakuje bez ostrzeżenia i kieruje tylko żądzą krwi, to hrabia i transylwański arystokrata. Postać ta pojawia się w niezliczonych książkach, filmach (na przykład Dracula z 1992 roku), serialach (Dracula z 2020 roku) oraz produkcjach animowanych (Hotel Transylwania) i grach komputerowych (Dracula: Zmartwychwstanie). Jeśli chodzi o najlepsze oddanie bohatera, które pokrywa się z wizją Stokera, to trzeba wspomnieć o Nosferatu – symfonii grozy z 1922 roku.

dracula
Kadr promujący film „Dracula” reż. Francis Ford Coppola/ Columbia Pictures Corporation
Elżbieta Batory

Nazywana jest Krwawą Hrabiną, Wampirzycą w Spódnicy oraz Wampirzycą z Siedmiogrodu. Uznana za jedną z najbardziej okrutnych kobiet w historii. Podobno wpływ na to, kim się stała, miało zdarzenie, gdy jako sześcioletnia dziewczynka była świadkiem pobicia cygana, oskarżonego o porwanie dzieci. Następnie zaszyto go w brzuchu martwego konia i pozostawiono na śmierć. Wielu historyków twierdzi, że jej bezwzględność wynikała z bycia protestantką.

Mając piętnaście lat, wyszła za Franciszka Nadasdę i to on nauczył żonę wyszukanych tortur oraz karmił jej chore fantazje. Ich ulubioną rozrywką było oblewanie służby miodem, wystawianie na słońce i patrzenie, jak owady zajmowały się ludźmi. Kiedy mąż zmarł stworzyła swój dwór z osób, które naganiały do jej zamku młode dziewczyny. Po incydencie, kiedy krew służącej spadła na ciało hrabiny, kobieta uznała, że jej skóra w tym miejscu jest gładsza i zdecydowanie lepiej wygląda. Wtedy to podjęła decyzję o specyficznych kąpielach: schwytane kobiety miały być zamykane w małych klatkach, które wisiały pod sufitem, naszpikowane ostrym kolcami. Poruszanie konstrukcją sprawiało, że czerwona ciecz spływała jak woda z prysznica.

Elżbieta Batory w całym swoim życiu zadawała najokrutniejsze tortury: obcinała uszy, biczowała, przypalała, wyrywała paznokcie, rozszarpywała ciało cegłami i odebrała życie ponad sześciuset kobietom. Jej postać pojawiła się między innymi w filmach: Bathory (2008), Hrabina Dracula (1971), Metamorfoza (2007), Lady of Csejte (2015), Krwawa hrabina (2009) oraz książkach: Krwawa hrabina (Stanisław Antoni Wotowski), Hrabina (Rebecca Johns).

Claudia

Fikcyjna bohaterka powołana do życia przez pisarkę Anne Rice, pojawia się w aż sześciu tomach cyklu oraz filmie Wywiad z wampirem, gra ją Kirsten Dunst, gdzie jest jedną z głównych postaci. Urodzona w 1789 roku, znaleziona i przygarnięta przez Louisa, a przemieniona w 1794 roku przez wampira Lestata, na zawsze utknęła w ciele pięknej dziewczynki o złotych włosach i niebieskich oczach. Właśnie wyglądem zwodziła swoje ofiary, które nie spodziewały się  niczego niedobrego po „aniołku”.

top 5 wampiry
Kadr promujący film „Wywiad z wampirem” reż. Neil Jordan/Warner Bros Entertainment, Galapagos Films

Przez to, że bardzo wcześnie stała się istotą nocy, nie znała do końca różnicy między dobrem i złem, kierowała się tylko swoimi potrzebami oraz zachciankami. Zabijała bez krępacji czy wyrzutów sumienia, często rozczłonkowywała ofiary, mordowała całe rodziny, bezdomnych, dzieci, dorosłych, nie miała żadnego hamulca. Z czasem stała się zgorzkniała przez niemożność dorośnięcia i bycia kobietą. Nienawidziła Lestata za to, co zrobił, i nawet dwa razy próbowała go zgładzić. Jest to bohaterka tragiczna. Jej niepohamowana żądza wynika z wielu czynników, jednak nie zmienia to faktu, że była postacią bezwzględną.

Dettlaff van der Eretein

Postać, którą wykreowano na potrzeby dodatku Wiedźmin 3: Krew i wino. Mianowany jako wyższy wampir został nazwany Bestią z Beauclair. Bardzo inteligentny, szanowany przez Wiedźminów, wręcz uważany za niepokonanego. Zdolnością Dettlaffa jest instynkt stadny, który pozwala mu podporządkować sobie niższe wampiry. Jak na dziecko nocy stał się stworzeniem empatycznym wobec ludzi, którzy okazują mu współczucie i bezinteresowność, jednak jako istota wyższa nie uznaje nikogo poniżej swojego poziomu. Stał się bezwzględnym mordercą z powodu miłości.

Jak się okazuje, siostra królowej Tuscon, pod przykrywką, uwiodła wampira i upozorowała swoje porwanie, licząc na to, że obejmie tron po śmierci Anny. Następnie wysyłała listy do Dettlaffa, podszywając się za człowieka, który ją uprowadził, w jakich znajdowały się imiona i nazwiska osób, antagonista ma zgładzić. Konspiracja ostatecznie doprowadza do starcia między Geraltem a wyżej wymienionym. Dettlaff  uznawany jest za najstraszniejszego, ponieważ zabijał wszystkich stojących mu na drodze. Jedynie Wiedźmin, stawiając mu czoło, dzięki sprytowi i eliksirom, mógł go zatrzymać.

Marcus

Urodził się jako dziecko nocy, gdyż jego matka została ukąszona przez nietoperza, spowodowało to mutację wirusa, kiedy jeszcze był w jej łonie. Syn Alexandra Corvinusa stał się ostatnim żyjącym starszym i pierwszym prawdziwym wampirem. Jego brata, Williama, spotkał podobny los, ale po ugryzieniu przez wilka przemienił się w wilkołaka, stając się protoplastą nowej rasy. Bohater żył w czasach głębokiego średniowiecza, kiedy to dochodziło do brutalnych podbojów.

Wampiry pokazywały swoją dominację, plądrując, mordując, a Marcus stał na ich czele. Jedynym, co było w stanie go powstrzymać, to miłość do brata, odmieńca, który to bardzo szybko rozprzestrzeniał zarazę Lycanów. W związku z nowym zagrożeniem krwiopijcy musieli zmienić strategię walki. Przedstawione warunki były proste: zatrzymać zarazę i schwytać Williama żywcem. Udało się go złapać i zamknąć, a wilkołaki zniewolić na wieki. Tragizm tej historii jest kontynuowany na początku drugiego millenium, gdzie Marcus zostaje przebudzony krwią Wiktora.

Następnie rusza w pogoń za Sellene, ulubienicą jednego z rady, i potomkiem Michaelem Corvinem (stał się hybrydą wampira i Lycanina), gdyż odkryli miejsce pobytu Williama i chcą go zgładzić, a bohater na to nie pozwoli. Zrobi wszystko, żeby ochronić siebie oraz brata, bez względu na konsekwencje i ilość stworów, które musi pokonać.


Katarzyna Gnacikowska
Katarzyna Gnacikowska
Rodowita łodzianka. Z papierków wynika, że magister inżynier po Politechnice Łódzkiej, jednak z zawodem nie mogą się znaleźć. Wolny duch szukający swojego miejsca na ziemi, Wielka fanka seriali maści wszelakiej, szczególnie Supernatural, Teen Wolf, American Horror Story, ale nie ma co się ograniczać. Książkoholiczka (nie dla obyczajówek i historycznych!) pierwszej wody, która prawdopodobnie umrze przygnieciona swoimi "małymi" zbiorami. Lubi się śmiać, czytać i spędzać miło czas. Nie lubi chamstwa, hipokryzji i beznadziejnych ludzi. Dobra znajoma Deadpoola i Doktora Strange.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu