Miesiąc Dumy (Pride Month) już za nami, dlatego warto go podsumować kolejną odsłoną naszego cyklu topek związanych z reprezentacją osób LGBTQ+.
Dziś postanowiłyśmy się przyjrzeć temu, jak w różnych mediach przedstawiane są osoby identyfikujące się z literką P, czyli panseksualne, oraz B, czyli biseksualne. Niestety, gdybyśmy chciały tych bohaterów i te bohaterki potraktować oddzielnie – mogłybyśmy mieć problem z zapełnieniem listy, między innymi dlatego że nie wszystkie bohaterki i nie wszyscy bohaterowie jasno wyrażają swoją psychoseksualną tożsamość.
Zapraszamy was do zapoznania się z naszymi wyborami – a jeśli macie inne propozycje, koniecznie dajcie znać!
Caleb (Orbiting Bodies, Diana Jean)
Orbiting Bodies opowiada o zmaganiu się z nowymi doświadczeniami i odkrywaniu siebie. Caleb, jeden z głównych bohaterów, przez całe życie był przekonany, że jest heteroseksualny. To typ czarującego podrywacza, uwielbiającego flirt i zabawę – ale pozostaje przy tym na tyle uważny, by nie ranić osób, którymi jest zainteresowany.
A potem nadchodzi czas college’u i wszystko się zmienia. Caleb poznaje Juna, cichego, zaangażowanego w naukę studenta starszego roku. I dziwnym trafem nie może wybić go sobie z głowy. (Jeśli w tej chwili pomyśleliście o kapitanie Kirku ze Star Treka i jego pierwszym oficerze Spocku – to macie dobre skojarzenie. Autorka jest fanką i inspirowała się tymi postaciami…).
Orbiting bodies to ciepła, przyjemna powieść, w której wszystko kończy się dobrze. Idealna na gorszy dzień. – Merrik
Jack Harkness (Torchwood)
Jack Harkness, dowódca supertajnej jednostki nazywającej się Torchwood, jest przystojny, czarujący i nieśmiertelny. Przy okazji może też podróżować w czasie (chyba że akurat zepsuje umożliwiające mu to urządzenie).
Chociaż najczęściej widzimy Jacka w towarzystwie mężczyzn (na przykład Ianto czy też byłego partnera/męża/to skomplikowane Johna), to Harkness nie stroni również od romansowania z paniami oraz kosmitami o niezidentyfikowanej tożsamości płciowej.
Orientacja seksualna Harknessa stanowi integralną część tego bohatera, której twórcy nie starali się ukryć – ale nie jest to jedyna ani nawet najważniejsza jego cecha. Jack pozostaje lojalny wobec swoich przyjaciół i niejednokrotnie ryzykuje wiele, aby ich uratować.
Jack Harkness jest też pierwszą nieheteroseksualną postacią w brytyjskiej TV, która została pokazana w serialu nadawanym w paśmie familijnym (w serialu Doctor Who). – Merrik
Jess i Abby (Not Your Sidekick, C.B. Lee)
Not your sidekick to interesująca powieść młodzieżowa, w której supermoce są na porządku dziennym. Niestety nie dla takowych nieposiadającej głównej bohaterki, Jess. Gdy w końcu udaje jej się zdobyć płatny(!) staż, jest szczęśliwa. A przynajmniej do chwili, kiedy odkrywa, że jej nowym pracodawcą jest jeden z superprzestępców.
Ale i to ma dobre strony, bo w tym samym miejscu zatrudniona jest Abby – dziewczyna, w której jest zakochana.
Not your sidekick to zabawna, przyjemna opowieść o dorastaniu. Postaci są ciekawe i łatwo je polubić. – Merrik
Rosa (Brooklyn 99)
Rosa to jedna z policjantek rezydujących na posterunku o numerze 99 na Brooklynie. Nosi skórzane kurtki, jeździ motocyklem i doskonale radzi sobie ze skopaniem tyłków zarówno przestępcom, jak i kolegom po fachu. Jednak, pomimo pozornej twardoskórności i ogromnego braku zaangażowania, Rosa troszczy się o swoich współpracowników i gotowa jest na niemałe poświęcenia, by im pomóc.
W 9. odcinku 5. sezonu Rosa wychodzi z szafy jako osoba biseksualna, ku ogromnej radości fanów i fanek serialu. – Merrik
Ellis (Tin Man, Sarah Winman)
Sarah Winman pisze piękne powieści. Tin Man była nominowana do Costa Book Award w 2017 roku i jest nieco się różni od pozostałych pozycji na tej liście. To opowieść o roli sztuki w naszym życiu i o samotności; o tym, w jak różny sposób ludzie sobie z nią radzą. Życie i twórczość Vincenta van Gogha służą jako kanwa do opowiedzenia historii trójki ludzi – Ellisa, Michaela i Annie.
Ellis pracuje jako malarz. Kiedyś chciał być artystą, ale sytuacja finansowa zmusiła go do zabrania się za bardziej przyziemną pracę. Powieść prowadzi czytelnika przez jego przeszłość, romans z przyjacielem z dzieciństwa i późniejsze poznanie Annie, miłości jego życia. W trakcie lektury czytelnik poznaje fabułę z perspektywy Ellisa oraz Michaela.
Tin Man to niezwykle wzruszająca historia napisana przepięknym i lirycznym językiem ze słonecznikami w tle. – Diana
Demane (The Sorcerer of the Wildeeps, Kai Ashante Wilson)
Epicka historia w zwięzłej formie – nowela, idealna do połknięcia w jeden wieczór (polecam ją również jako audiobook! Narrator jest znakomity!). Grupa najemników ma za zadanie eskortować karawan przez dzikie, magiczne miejsce, w którym czai się bestia.
Demane, główny bohater, musiał opuścić narzeczoną. Teraz para się „magią” i dzięki pół-boskiej krwi nie ma sobie równych tak w walce wręcz, jak i oczywiście zaklęciach. No, może nie do końca. Kapitan Isa jest mistrzem włóczni i innych rodzajów broni. Ich związek to coś więcej niż tylko dwóch silnych facetów, naprawdę troszczą się o siebie i razem są w stanie pokonać wszystkie – także nadnaturalne – przeszkody. Muszą jednak zachować to dla siebie, inaczej naraziliby się na nieprzyjemności.
Kai Ashante Wilson ma lekkie i poetyckie pióro, którym jednak potrafi przekazać przyziemne zaczepki i slang najemników. The Sorcerer of the Wildeeps łączy gatunek high fantasy i super-science. Z jednej strony znajdziemy w tej noweli magię, z drugiej podróże z prędkością światła i rozmowy o fizyce, chemii i chromosomach. – Diana
Sameen Shaw (Person of Interest)
Sarah Shahi znana z roli w The L Word w Person of Interest wcieliła się w postać Sameen Shaw – agentki i speca od zabijania. Aktorce nie obce jest granie kobiet nieheteroseksualnych, ale w POI na początku nie było takiego zamierzenia. Ten serial nie skupia się na romansach czy pociągu seksualnym, nie ma na to czasu – trzeba przecież ratować świat przed złowieszczą AI.
Jednak po kilku scenach z Amy Acker scenarzyści nie tylko zdecydowali się zatrzymać obie aktorki w głównych rolach, ale także uczynić je bardzo niekonwencjonalną parą.
Shaw nie jest w stanie pokazywać uczuć (i bólu… w pierwszym odcinku wyjęła sobie kulę z brzucha) – sama zdiagnozowała siebie, nieco nieprecyzyjnie, jako osobę z zaburzeniami osobowości. To wprowadza trochę spięć z związku z Root. Hackerka rozumie jednak, że uczucia Shaw są prawdziwe – tylko pokazuje je na własny sposób. – Diana
Waverly Earp (Wynnona Earp)
Waverly została przedstawiona jako dość impulsywna, choć przesłodka i urocza trzpiotka. Popularna w miasteczku Purgatory, ma nawet jakiegoś głupiutkiego chłopaka. Po powrocie siostry, Wynnony, staje się nieodłączną częścią szalonej gromadki bohaterów walczących z demonami. Jej wiedza nie raz ratuje skórę wszystkich postaci, a jej korzenie okazują się niemałym zaskoczeniem.
Jej romans z Charlie, policjantką Purgatory, rozwijał się przez większość pierwszego sezonu. Waverly nie rozumiała swoich uczuć, nigdy nie myślała, że może czuć pociąg do kobiet. A tu ni z tego, ni z owego zakochała się w Charlie. Ich związek jest jednym z najbardziej stałych elementów serialu.
Wynnona Earp to było moje lekarstwo na pogarszające się z sezonu na sezon Supernatural. Do tego szanuje i kocha swoje postacie nieheteronormatywne i zamiast je zabijać, daje im szansę na rozwój i szczęście. – Diana
Kai Gracen (seria o Kaiu Gracenie Rhys Ford)
Świat, w którym żyje Kai Gracen, przeszedł coś w rodzaju magicznej apokalipsy – w wyniku nieznanej przyczyny połączył się z pełnym magii oraz niezwykłych stworzeń światem fae. Nasz bohater jest jednym z tych nowych przybyszów, który w wyniku wielu okrutnych zbiegów okoliczności został wychowany przez człowieka i właściwie sam się czuje człowiekiem. Być może to właśnie jego przeszłość oraz bycie Tym Innym w jedynym znanym sobie środowisku, sprawiły, że jest otwarty na innych oraz nawiązuje naprawdę mocne i głębokie relacje z ludźmi oraz (niechętnie) również z fae – wcale nie seksualne. To taki typ bohatera, który jak się zakocha, to tej drugiej osobie (albo osobom) odda całego siebie.
Jego biseksualność, z kolei, ukazana jest dość egalitarnie – w ostatnim z wydanych tomów, Jacked Cat Jive, poznajemy również bliżej jedną z byłych partnerek Kaia. I chociaż już od dawna nie łączy ich seks, wciąż pozostają dla siebie serdeczni, a w ich opisanych zachowaniach oraz rozmowach wyraźnie przebija się czułość dla drugiej osoby.
Rhys Ford ma talent do tworzenia queerowych, skrzywdzonych emocjonalnie bohaterów oraz wikłania ich w związki, które z jednej strony dla jej postaci są niezwykle trudne do stworzenia, a z drugiej dzięki chęci ich utrzymania zmuszają protagonistów do pracy nad samymi sobą, jak i, nieraz, szukania pomocy u ludzi, których praca polega właśnie na pomaganiu. W przypadku Kaia ten proces uświadamiania sobie własnych pragnień, ograniczeń oraz tego, jak głęboką ma traumę trwa już trzy tomy i wciąż trwa. A jego serce? Cóż, wszystko wskazuje, że wybrało wybitnie irytującego naszego bohatera Lorda Sidhe. – Agata
Ira „Bern” Bernstein (S.J. Goslee, How (Not) to Ask a Boy to Prom)
Nie trzeba być gejem, żeby zakochać się w mężczyźnie – mniej więcej tymi słowami zwraca się w powieści Bern do swojego chłopaka-na-niby, Nolana Granta. How (Not) to Ask a Boy to Prom to w zasadzie wydawnicza świeżynka i przeurocza powieścią, od której nie należy jednakże oczekiwać niczego poza wątkiem romantycznym osadzonym na tak zwanym fake dating – udawanym randkowaniu. I trzeba przyznać Goslee, że ten motyw eksploruje doskonale. Główny bohater – Nolan – w wyniku nieprzychylnych dla siebie okoliczności (natrętnej przybranej siostry) umawia się na Prom-randkę z chłopakiem, którego prawie nie zna. Tego samego, co kiedyś zaprosił go na pizzę, ale na pewno nie zrobił tego dlatego że Grant mu się podobał, bo przecież nie jest gejem. Poza tym, Ira właśnie niezwykle widowiskowo zerwał z dziewczyną, z którą był już dwa lata i na sto procent chce się na niej tylko odegrać W pewnym momencie w powieści obaj omawiają tamto zdarzenie i dla naszego protagonisty jest ono dość zaskakujące – nie dlatego że Bern okazuje się biseksualny, ale dlatego, że na to w ogóle nie wpadł. To niesamowicie dobrze napisana rozmowa.
A sam Ira? To totalny nerd, jeśli chodzi o matematykę, słabo radzi sobie z angielskim (acz nie chodził na niego raczej przez Nolana), jest bardzo opiekuńczy, czuły, cierpliwy oraz wyrozumiały, choć nieco małomówny jeśli chodzi o uczucia. A poza tym to artysta z paczką niezwykle wiernych przyjaciół, którzy nie kochają go jedynie za to, że ma motor i jest szkolnym bad boyem. – Agata
Leah (Becky Albertalli, Simon oraz inni homo sapiens)
W pierwszej powieści, w której pojawia się Leah Burke – Simon oraz inni homo sapiens – poznajemy ją jako doskonałą przyjaciółkę głównego bohatera, beznadziejnie zakochaną w ich innym koledze. Początkowo niewiele o niej wiemy, tak naprawdę więcej szczegółów przyniesie jej, nazwijmy to z braku lepszego określenia, konflikt z Simonem. Ta dziewczyna nie miała łatwo w życiu, a jednak udało jej się nie załamać, stać o własnych siłach oraz zupełnie samej (!) nauczyć się w zupełnej tajemnicy przed wszystkimi gry na perkusji. A także – wystąpić przed całą szkołą w konkursie talentów. O tym, że jest biseksualna, dowiadujemy się mimochodem, bo też ta psychoseksulana tożsamość nie stanowi jej najważniejszej cechy. Albertalli zresztą fantastycznie wplata w swoją powieść podobne informacje, ukazując, że nie każdy queerowy nastolatek musi wychodzić z szafy, a nie każda queerowość oznacza kochanie wyłącznie osób tej samej płci. Ba, może oznaczać bycie zakochaną w osobie płci przeciwnej, co nie wpłynie w żaden sposób na to, jak dana osoba się identyfikuje. A, nie ukrywajmy, w taki sposób najczęściej próbuje się podważać biseksualną tożsamość. – Agata
Cesarzowa Philippa Georgiou (Star Trek: Discovery)
Jej Cesarska Wysokość, Matka Ojczyzny, Władczyni Vulkanu, Dominus Qo’noS, Regina Andoru, Philippa Georgiou Augustus Iaponius Centarius, bo takie tytuły oraz imiona nosi w zasadzie ta bohaterka, jest pochodzącą z równoległego świata postacią wprowadzoną dość niedawno do uniwersum Star Treka w serialu Discovery. To niezwykle dumna kobieta, świetnie wyszkolona w walce wręcz oraz bronią białą i palną, a do tego genialna strateżka nie mająca zanadto oporów, aby dla osiągnięcia celów pozbawić życia miliony istnień, jeśli tylko uratuje to ją oraz jej bliskich. Jako bezwzględna i absolutna władczyni przyzwyczaiła się do czerpania z życia garściami, brania tego, czego chciała, bez oglądania się na konwenanse czy na innych. Nowa praca w równoległym świecie nieco ogranicza jej możliwości działania, ale nie zmienia tego, jak bezkompromisowo i pragmatycznie podchodzi do życia. To jedna z tych bohaterek, których pojawienie się na ekranie zawsze zapowiada interesujące zwroty akcji oraz wielką konfuzję władz Federacji. – Agata