Parafrazując Groucho Marxa, za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta. Ciężko się z tym nie zgodzić, wgłębiając się w historię wielkich przywódców i ludzi, którzy osiągnęli wybitne efekty w różnych dziedzinach życia, nie tylko w polityce.
Kobieta – słaba płeć, ale czy na pewno? Przez wielu niedoceniana i bagatelizowana. Samo to, że prawa do głosowania uzyskałyśmy dopiero po 1918 roku, o tym, iż nie byłyśmy traktowane poważnie.
Bardzo długi czas płeć piękna została sprowadzana do roli gospodyni, bez możliwości do wypowiadania się na tematy inne niż typowo kobiece. Poza tym żona miała się dobrze prezentować, co było niesamowicie krzywdzące.
>>Polecamy: Poszukiwana! Poszukiwany! Annie MacLean z „Zaklinacza koni” Nicholasa Evansa<<
Na szczęście historia zna przykłady postaci żeńskich, kiedy to właśnie my, odpowiadałyśmy same za siebie i udowodniłyśmy, że jesteśmy w stanie osiągnąć dużo.
Poniżej przedstawiam ikonografię, której bohaterkami są kobiety wybitne, i zdeterminowane w tym, co robiły przez całe swoje życie.
Samodzielna, silna, pewna siebie oraz zawsze gotowa na nowe wyzwania. Świetnie potrafi pogodzić życie zawodowe i prywatne. Taki jest obraz nowoczesnej kobiety. Musimy też pamiętać o tych, których dziś z nami nie ma, to swoją wiedzą, talentem oraz przełomowymi dokonaniami już na zawsze zapisały się na kartach historii.
Joanna d’Arc
Miała zaledwie siedemnaście lat, kiedy stała się bohaterką Francuzów, dowodząc armią i odnosząc kilka dość spektakularnych zwycięstw podczas wojny stuletniej, wyzwalając Francję spod inwazji Anglików. Pierwsza kobieta-żołnierz. Twierdziła, że prowadził ją Bóg. Została spalona na stosie w wieku dziewiętnastu lat1.
Maria Skłodowska-Curie
Nazywana tą, która potrafiła postawić wyzwanie ówczesnemu światu i sama mu sprostać. Jedna z najwybitniejszych kobiet w dziejach ludzkości. Dwukrotna laureatka prestiżowej nagrody Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Odkryła rad i polon i tym samym dała początek prawdziwej rewolucji w zakresie leczenia nowotworów. Pierwsza kobieta, która otrzymała katedrę na uniwersytecie w Sorbonie. O tym, jak było ciężko w tamtych czasach, świadczy fakt, że nie została przyjęta na Uniwersytet Warszawski, gdzie studiowali tylko mężczyźni2.
Jane Austen
Wybitna osobistość, autorka takich dzieł, jak Duma i uprzedzenie czy Rozważna i romantyczna. Dzięki przemyślanej grze słowem, którą opanowała do perfekcji, idealnej równowadze między poczuciem humoru a ironią jej powieści stały się ulubionymi pozycjami na całym świecie3.
Margaret Thatcher
Zwana Żelazną Damą. Premier Wielkiej Brytanii, która zasłynęła między innymi twardą i nieustępliwą polityką wobec komunizmu czy strajkujących górników. Pełniła swoje obowiązki przez trzy kadencje, jednocześnie była najdłużej urzędującym premierem w Wielkiej Brytanii4.
Elżbieta Zawadka, pseudonim Zo, Zoya
Jedyna kobieta cichociemna, co oznacza, że była żołnierzem zrzuconym z samolotu przez polskie siły zbrojne na okupowany kraj. W trakcie II wojny światowej sto razy przekroczyła granicę III Rzeszy, przemycając meldunki5.
Irena Sendlerowa
Polska działaczka społeczna i charytatywna, w czasie II wojny światowej kierowniczka referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom. Sprawiedliwa wśród narodów świata, dama Orderu Orła Białego. Dzięki jej pomocy udało się uratować około dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci6.
Francoise Barre-Sinoussi
Francuska lekarka specjalizująca się w wirusologii. To właśnie ona pod koniec ubiegłego stulecia przyczyniła się do odkrycia HIV, wirusa niedoboru odporności, który powoduje AIDS. To przełomowe odkrycie okazało się zbawienne w czasach, kiedy epidemia dziesiątkowała ludzi na całym świecie7.
Malala Yousafzai
Dziś ma zaledwie dwadzieścia pięć lat. Została okrzyknięta pakistańską działaczką na rzecz praw kobiet (zwłaszcza prawa do edukacji). W 2014 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla – najmłodszą w historii. Odważyła się sprzeciwić się talibom i podjąć walkę o swoje i innych dziewcząt prawo do nauki. W wieku piętnastu lat niemal straciła przez to życie. Postrzelono ją w głowę z bliskiej odległości. Z maleńkiej wioski w Pakistanie trafiła na forum ONZ, by zaapelować do światowych przywódców o politykę na rzecz pokoju, edukacji dzieci i praw kobiet8.
Elżbieta I Tudor
Była córką Henryka VIII i Anny Boleyn. Po śmierci matki uznano ją za dziecko z nieprawego łoża i odebrano prawo do tronu. Jednak kilka lat przed śmiercią król zwrócił je jej i dzięki temu była trzecia w kolejce do tronu.
W 1558 roku została królową Anglii. Osoba o silnym charakterze i nie lubiąca kompromisów, dzięki temu potrafiła narzucić swoją wolę. Otoczona przez wybitnych doradców.
Jej prestiż wzrósł po pokonaniu Wielkiej Armady, czyli floty hiszpańsko-portugalskiej, która została zdziesiątkowana.
Dzięki niej rozkwitł teatr elżbietański z William’em Shakespear’em na czele.
Jest twórczynią potęgi militarnej floty angielskiej, dzięki czemu Brytyjczycy byli nie do pokonania na morzach przez kilka kolejnych wieków9.
Danka Siedzikówna, pseudonim Inka
Była członkinią Armii Krajowej, gdzie odbyła szkolenie medyczne i została sanitariuszką. Aresztowana w lipcu 1946 roku. W czasie śledztwa bita, poniżana i torturowana. Mimo to odmówiła składania zeznań obciążających członków AK. Została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 roku. Jej ostatnimi słowami były: Niech żyje Polska! Niech żyje Łupaszko!
Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Do 2014 roku miejsce jej pochówku było nieznane10.
Historia zna wiele wpływowych i niesamowicie odważnych kobiet, które ukształtowały jej bieg. Dzięki swojej ambicji, odwadze, niezłomności i umiejętnościom udało im się zapisać na kartach historii.
1R. Michałowski, Historia powszechna. Średniowiecze, Warszawa 2022
2E. Czapiewski, J. Tyszkiewicz, Historia powszechna, Wiek XX, Warszawa 2022
3M. Żywczyński, Historia powszechna. 1789-1870, Warszawa 2021
4E. Czapiewski, J. Tyszkiewicz, Historia powszechna, Wiek XX, Warszawa 2022
5tamże
6tamże
7tamże
8E. Czapiewski, J. Tyszkiewicz, Historia powszechna, Wiek XX, Warszawa 2022
9K. Mikulski, J. Wijaczka, Historia powszechna. Wiek XVI-XVIII, Warszawa 2012
10E. Czapiewski, J. Tyszkiewicz, Historia powszechna, Wiek XX, Warszawa 2022