Top 10 najbardziej wzruszających filmów

-

W życiu przychodzi taki moment, by obejrzeć film, który wywoła w nas smutek i spowoduje, że uronimy kilka łez albo wręcz się nimi zalejemy.

To całkowicie zrozumiałe, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi i potrzebujemy od czasu do czasu przeżyć głębokie emocje, zmusząjące nas do pewnych refleksji. Albo zwyczajnie mamy gorszy dzień  i taka produkcja będzie idealnym rozwiązaniem.

Musicie pamiętać, że miłość posiada różne oblicza, więc w tym zestawieniu pojawią się nie tylko romantyczne tytuły. Znajdziemy tu także te, które wywołują ból i smutek. Poznajcie moje top 10 najbardziej wzruszających filmów.

Uwierz w ducha (1990), reż. Jerry Zucker

Rozpoczniemy klasyką kina oraz najstarszym filmem w moim zestawieniu.

Sam (Patrick Swayze) i Molly (Demi Moore) są szczęśliwą, kochającą się parą, planują wspólną przyszłość. Niestety jedno zdarzenie przekreśla ich wszystkie marzenia. Sam zostaje napadnięty i śmiertelnie postrzelony. Umiera, ale to nie koniec jego drogi. Jako duch błąka się po ulicach Nowego Jorku, próbuje zrozumieć, dlaczego to właśnie on musiał zginąć. Odkrywa, że jego śmierć nie była nieszczęśliwym wypadkiem, a teraz podobny los czeka jego ukochaną.

By ją ostrzec, nawiązuje kontakt z medium – trochę zwariowaną, czarnoskórą spirytystką Odą (Whoopie Goldberg). To ona zostaje pośrednikiem między światem żywych i umarłych.

Ten film wzrusza od ponad trzydziestu lat i jest niezastąpiony.

Szkoła uczuć (2002), reż. Adam Shankman

Scenariusz został oparty na powieści Nicolasa Sparksa Jesienna miłość. Film powstał w 2002 oku, ale do dziś cieszy się dużą popularnością, nie tylko wśród młodzieży.

London Carter (Shane West) to pewny siebie przystojniak, który nie dba zupełnie o nic. Jamie Sullivan (Mandy Moore) to córka pastora. Jest skromną, pracowitą, zdolną, skrytą w sobie i chętną do pomocy nastolatką. Tych dwoje dzieli zupełnie wszystko, ale w pewnym momencie ich drogi spotykają się. A to spowoduje lawinę niesamowitych wydarzeń i przemian.

Pianista (2002), reż. Roman Polański

Koprodukcja francusko-niemiecko-polsko-brytyjska. Dramat wojenny, oparty na wspomnieniach Szpilmana.

Opowiada historię Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty i kompozytora pochodzenia żydowskiego. Rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu dwudziestoośmioletni wtedy Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Gdy Niemcy wkraczają do Warszawy, rozpoczynają się restrykcje wobec społeczności żydowskiej. Szpilman wraz z rodziną, rodzicami, dwiema siostrami i bratem, przeżywa pasma upokorzeń. Musi wyprzedać cały swój majątek, w tym fortepian. Krótko po tym on i jego bliscy zostają umieszczeni w getcie warszawskim. Szpilman, by utrzymać rodzinę, gra w kawiarni, gdzie główną klientelą są alfonsi i prostytutki.

W tym czasie Żydzi zaczynają być wywożeni do obozów koncentracyjnych i Szpilmanowie, jak wielu innych, zostają zagonienie do wagonów bydlęcych.

Tajemnice Filomeny (2013), reż. Stephen Frears

Adaptacja książki The Lost Child od Philomena Lee, autorstwa Martina Sixsmitha. Wydarzenia ukazane w filmie odpowiadają faktom opisanym w 2009 roku.

Przedstawiona jest jako podróż, ta faktyczna i symboliczna, gdzie wyrusza dwoje bohaterów, pokonując po latach tę samą drogę (z Irlandii do USA), którą podążał ze swoją nową rodziną Anthony, syn Filomeny.

Historia skupia się wokół głośnej, nie tylko w Wielkiej Brytanii, sprawy oddawania przez zakonnice do adopcji dzieci „poczętych z grzechu” (od kobiet, które ze względu na cenzurowane społecznie ciąże, trafiały pod opiekę zakonnic). Adopcje te odbywały się bez zgody zazwyczaj młodocianych matek. To siostry zakonne decydowały, do kogo trafiło dane dziecko. Wysokie kwoty wpłacane przez nowe rodziny zasiliły kasę kościelną. Matki, które zdecydowały się odszukać swoje dzieci, napotykały na milczenie i brak jakiejkolwiek dokumentacji adopcyjnej.

Gwiazd naszych wina (2014), reż. Josh Bronne

Film oparty na bestsellerze Gwiazd naszych wina Johna Greena.

Hazel Grace Lancaster (Shailene Woodley) ma szesnaście lat i bardzo nadopiekuńczych rodziców, których kocha, ale ją irytują. Kiedy poznaje Gusa Watersa (Ansel Elgort), bohaterowie szybko się w sobie zakochują. To niezwykłe nastolatki, które połączyła błyskotliwość, niechęć do tego, co przeciętne, i wielka miłość. Poznają się na spotkaniu grupy wsparcia dla osób chorych na raka.

Łączą ich podobne doświadczenia, choroba, ale też miłość do książek. Jej ulubioną powieścią jest Cios walki Petera van Houtena. Pomimo prób skontaktowania się z autorem, listy pozostały bez odpowiedzi. Gusowi udaje się do niego dotrzeć przez jego asystentkę i zostaje zaproszony na spotkanie do Amsterdamu. Zabiera ze sobą Hazel.

Dla ciebie wszystko (2014), reż. Michael Hoffmann

Kolejna adaptacja powieści Nicolasa Sparksa o tym samym tytule.

W latach dziewięćdziesiątych Dawson Cole (James Marsden) i Amanda Collier (Michelle Monaghan) byli nastolatkami. Pomimo różnic, które stały im na przeszkodzie, pokochali się bez granic. Bliscy bohatera nie stronili od alkoholu i przemocy, a ona pochodzi z dobrego domu.

Tych dwoje rozdzieliła tragedia. Mężczyzna po dwudziestu latach wraca do rodzinnej miejscowości, by wziąć udział w pogrzebie starego przyjaciela. Drogi protagonistów ponownie się zejdą. Amanda ma prawie dorosłego syna i męża. Miłość bohaterów się odradza, ale powracają też dawne problemy i pojawiają się zupełnie nowe wyzwania.

Wiek Adeline (2015), reż. Lee Toland Krieger

Urodzona na początku dwudziestego wieku piękna Adeline jako dwudziestolatka ulega wypadkowi, na skutek którego przestaje się starzeć.

To, co wydaje się spełnieniem marzeń o nieśmiertelności, z czasem przynosi dramatyczne konsekwencje. Adeline musi się ukrywać przed władzami, które chcą poddać ją eksperymentom. Wciąż podróżując i zmieniając tożsamość, traci kontakt z najbliższymi. To pełna przygód i dramatycznych wydarzeń podróż przez życie, trwająca niemal przez cały dwudziesty wiek.

Film będzie prowokował do zadawania egzystencjonalnych pytań i zastanawiania się nad ulotnością naszego życia.

Zanim się pojawiłeś (2016), reż. Thea Sharrock

Scenariusz oparty na książce Zanim się pojawiłeś Jojo Moyes.

Relacja miłosna zbudowana na przeciwstawnych charakterach. Will Traynor (Sam Claflin)  przystojny, bogaty młodzieniec, żyjący pełną piersią. Louisa Clark (Emilia Clark) jest prostą dziewczyną, która  nie wie, ile ma do zaoferowania światu.

Połączył ich okrutny los. On zostaje sparaliżowany po wypadku, a ona traci pracę i potrzebuje pieniędzy, więc zostaje jego opiekunką.

Clark zaraża entuzjazmem i optymizmem, a nieraz wręcz rozśmiesza. Będziemy jej kibicować w próbach wyciągnięcia gdziekolwiek przykutego do wózka chłopaka, tylko po to, by po raz kolejny poczuł chęć do życia. Niestety Sam nie potrafi zapomnieć o tym, co miał i jak żył przed wypadkiem. On już podjął decyzję, z którą Lou nie chce i nie może się pogodzić.

Światło między oceanami (2016), reż. Derek Cianfrane

Scenariusz oparty na książce Światło między oceanami australijskiej pisarki M.L. Stedman.

Akcja filmu rozpoczyna się w grudniu 1918 roku, kiedy weteran I wojny światowej, Tom Sherborne (Michael Fassbender), przyjmuje posadę latarnika na bezludnej wyspie Janus. Niebawem zakochuje się w miejscowej dziewczynie Isabel (Alicia Vikander). Postanawiają się pobrać i wspólnie zamieszkać na wyspie.

Isabel dwukrotnie traci dziecko i popada w depresję. Pewnego dnia do brzegu wyspy przybija łódź z ciałem martwego mężczyzny i z żywym niemowlęciem. Zbieg wydarzeń sprawia, że para postanawia zatrzymać dziecko i wychować je jak swoje.

Po pewnym czasie Tom odkrywa, iż prawdziwa matka niemowlaka żyje i nadal opłakuje męża i córkę zaginionych na morzu. Mężczyzna podejmuje decyzję, która prowadzi do lawiny skomplikowanych wydarzeń.

Trzy kroki od siebie (2019), reż. Justin Baldoni

Dwoje nastoletnich pacjentów szpitala, Will (Cole Sprouse) i Stella (Haley Lu Richardson), choruje na mukowiscydozę. Zakochują się w sobie, jednak ze względu na swój stan zdrowia, nie mogą się do siebie zbliżać. Will buntuje się przeciwko stałym zaleceniom medycznym. Koniec końców to Stella będzie musiała wziąć sprawy w swoje ręce i go uratować.

https://youtu.be/k9vF9YRa-c0

Jakich filmów wam zabrakło w tym zestawieniu?

Kinga Skrzypalik
Kinga Skrzypalik
Matka dwóch szalonych chłopców, która musi mieć oczy dookoła głowy. Nauczyła się łączyć zerkanie znad książki ze sprawdzaniem, czy dom jeszcze stoi. Zakochana w literaturze od zawsze. Fantastyka, romanse, thrillery, nieważny gatunek, ważna historia! Od niedawna odkrywa uroki Netflixa, z którego sideł czasem trudno ją wyciągnąć. Otwarta na doświadczenia i nowe przygody!

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu