Nasi redaktorzy cały czas chłoną popkulturę. Zobaczcie zatem, co tym razem ich zachwyciło i z czym warto się zapoznać!
Dywan z wkładką, Marta Kisiel (książka)
Do tej pory nie miałam styczności z twórczością tej autorki. Jednak na wakacjach zapragnęłam przeczytać coś łatwego, przyjemnego i może zabawnego. Książka ta okazała się strzałem w dziesiątkę! Główną bohaterką jest tutaj Tereska, matka i żona, która próbuje jak najlepiej odnaleźć się w tych dwóch rolach. Kiedy wraz z mężem zostają zmuszeni do przeprowadzki, kobietę czeka pasmo udręk. A największą okaże się Mira, czyli jej teściowa. Ta bowiem za punkt honoru postawiła sobie zrobić z synowej seksbombę. Zaczynają razem codziennie biegać i jedna z tych wypraw okaże się makabryczna…
Dywan z wkładką czyta się niezwykle przyjemnie i szybko. Kiedy czytelnik da się uwieść autorce, temu co zgotowała swoim bohaterom, już po prostu nie ma się ochoty wychodzić z tego świata. Zabawne sceny i dialogi, ciekawie wykreowane postacie oraz wartka fabuła – to są trzy składowe świetnej powieści! A już niedługo premierę będzie mieć drugi tom przygód Tereski i jej rodziny, więc warto zaopatrzyć się od razu w obie części.
Najlepsza pamiątka, Vi Keeland i Penelope Ward (ksiażka)
Moja relacja z książkami tej dwójki była z początku burzliwa. Obie autorki zaczęły swoją przygodę na polskim rynku z nieco słabszymi, w mojej opinii, tytułami. Dziś z ogromnym zadowoleniem przyznaję, że Vi Keeland i Penelope Ward szczerze uwielbiam, zarówno solo, jak i w duecie. Najlepsza pamiątka zaś okazała się zaś idealnym romansem na sierpień. Zabawna i wzruszająca niemal od pierwszych stron, z bohaterami, z którymi łatwo się utożsamiać i którym każda czytelniczka będzie kibicować. Myślę, że na inne pory roku też nada się świetnie, szczególnie że część akcji dzieje się zimą, niemniej podróże, które stanowią ważny wątek tej historii, mnie podpasowały idealnie do wakacji.
Cena Honoru, Maciej Para (książka)
Self-publishing: tej książki nie znajdziecie w żadnej księgarni czy nawet kiosku, każdy egzemplarz autor pakuje i wysyła osobiście.
Cena Honoru to pięknie wydany, (twarda okładka, świetnie ilustracje) zbiór opowiadań o krasnoludach. Nie tych z konkretnego uniwersum (choć oczywiście podczas lektury zauważycie wpływ Śródziemia, Warhammera i Świata Dysku) lecz o całej rasie ogółem. Starożytnym i długowiecznym plemieniu, które ceni mądrość, rzemiosło i bogactwo, ale nade wszystko honor. A ten, w zależności od okoliczności, może przyjąć naprawdę wiele twarzy…
Poszczególne historie często łączą konkretne wydarzenia bądź pokolenia bohaterów, więc czytelnik zazwyczaj nie będzie miał problemu z czasem i miejscem akcji. Więcej nie zdradzę (być może powstanie pełna recenzja), ale szczerze polecam. Koniecznie poproście o autograf!
Na skraju, NETFLIX (serial)
Najnowsza propozycja od Netflixa opowiada o czterech przyjaciółkach, które zmagają się z codziennymi bolączkami, próbując pogodzić życie rodzinne, zawodowe, a przy tym odnaleźć siebie i swoje potrzeby. Serial idealnie pokazuje, że jak ma się powyżej czterdziestego piątego roku życia, to nie zostają tylko kapcie i domowe pielesze, a naprawdę można cieszyć się życiem.
Yasim, Justine, Ell oraz Anne w bardzo pokrzepiający sposób walczą ze stereotypem kobiety, której nic już nie czeka. Justine jest szefową kuchni, Ell to matka trójki dzieci, z różnymi partnerami, szukająca pomysłu na siebie, Anne – wolny duch podbijający męskie serca, a Yasmin walczy ze swoimi lękami oraz poczuciem zmarnowanego potencjału. Smaczku nadaje ich relacja, która jest naprawdę wyjątkowa, bardzo się wspierają, ale jednocześnie potrafią wytknąć wady.
Pierwszy sezon składa się z dwunastu odcinków, a każdy ma od dwudziestu dziewięciu do trzydziestu pięciu minut. Polecam, by spojrzeć na świat z innej perspektywy oraz odkryć, że jak nie ma się już dwudziestu lat, to nadal można wiele osiągnąć.
Złam ten kod, wydawnictwo Albi (gra planszowa)
Moim numerem jeden w sierpniu okazała się gra logiczna Złam ten kod od wydawnictwa Albi, której pełną recenzję znajdziecie tutaj:
>> Myśl szybciej i zwyciężaj! „Złam ten kod” – recenzja gry planszowej <<
W skrócie jednak zaznaczę, że jest to fantastyczna rozrywka dla wszystkich, którzy lubią główkować, nie boją się logicznych wyzwań i chętnie stają do pojedynków z innymi. W końcu ten, kto rozwiąże zagadkę szybciej – wygrywa. Złam ten kod to jeden z tych tytułów, do których lubi się wracać po wielokroć i zawsze ma się z tego ogrom frajdy. I dotyczy to zarówno nowych, jak i bardziej doświadczonych graczy. Polecam wypróbowanie – i we dwoje, i w większym gronie – emocje gwarantowane!
Polska demonologia ludowa. Wierzenia dawnych Słowian, Leonard J. Pełka (książka)
Jedna z serii książek o wierzeniach słowiańskich, wydanych przez wydawnictwo Replika. Niniejsza pozycja opisuje, w co wierzyli nasi przodkowie jeszcze przed nadejściem chrześcijaństwa.
Jest to reportaż z przytoczonymi źródłami i podaniem wierzeń demologicznych. Z niego dowiemy się o południcy, wodnikach i utopcach. Bardzo dobrze się ją czyta i można powiększyć wiedzę na temat swoich korzeni oraz dowiedzieć się, skąd wzięły się przesądy, niekiedy jeszcze pielęgnowane na naszych wsiach.
Zimny trop, Beata i Eugeniusz Dębscy (książka)
Druga odsłona przygód detektywa Tomasza Winklera, byłego policjanta.
Wraz z energiczną babcią, bohater próbuje rozwiązać zagadkę zaginięcia jej przyjaciela. Akcja co prawda wolno się rozwija, ale potem nabiera tępa i czasem idzie się pogubić.
Tę książkę można czytać przy kubku gorącej kawy w deszczowy dzień. Chociaż fabuła rozgrywa się w zimie, to mamy tylko przedsmak nadchodzących świąt. Powieść ma w sobie to, co każdy kryminał: tajemnicę, śmierć, niebezpieczeństwo i walkę.
Proces siódemki z Chicago, reż. Aaron Sorkin (film)
Pokojowy protest przeciwko wojnie w Wietnamie w 1968 roku nieoczekiwanie przeradza się w brutalną demonstrację. Dwóch policjantów wchodzi w konflikt z młodym mężczyzną, co ostatecznie skutkuje starciem zgromadzonych z bezwzględną policją. Demonstrujący zostają spacyfikowani w wyjątkowo nieludzki i bezlitosny sposób. Wielu z nich trafia do szpitala lub umiera. Organom ścigania podczas pościgu udaje złapać się tytułową siódemkę. Zostają oni oskarżeni o planowanie spisku w celu wywołania protestów i zamieszek. Ich proces, który ostatecznie trwa aż sześć miesięcy, stał się jednym z najsłynniejszych w historii Stanów Zjednoczonych Ameryki.
To niesamowicie wciągający i poruszający film polityczny o skorumpowanej władzy, nieuczciwych politykach i szukaniu kozła ofiarnego. Dostępny jest na platformie Netflix.
Poltergeist, reż. Gil Kenan (film)
Filmu Poltergeist z 1982 roku chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten osławiony i kultowy horror o domu zbudowanym na starym indiańskim cmentarzu podbił serca widzów już w latach 80. XX wieku, nic więc dziwnego, że z czasem doczekał się swojego remake’u.
Jego wersja z 2015 roku opowiada historię rodziny z trójką dzieci, która wprowadza się do najzwyklejszego domu na spokojnych przedmieściach. Szybko okazuje się, że dom nie jest taki do końca zwyczajny, a najmłodsza pociecha państwa Bowen ma nowego niewidzialnego przyjaciela. Przyjaciela, który okazuje się groźny i pewnego wieczoru porywa Madison to innego wymiaru. Przerażeni rodzice wzywają na pomoc egzorcystę. Jednak czy jego przybycie w ogóle ma sens? Czy jego działania rzeczywiście przyniosą skutek?
Zestawienie stworzyli dla was: Paulina Korek, Natalia Pych, Przemek Ekiert, Kasia Gnacikowska, Klaudyna Maciąg, Patrycja Sura i Karolina Borys-Kamińska.