Śląskie Dni Fantastyki 2020: Pełna lista gości

0
Już w marcu, rozpoczną się Śląskie Dni Fantastyki – impreza zrzeszająca fanów fantastyki i popkultury w różnych formach. Organizatorzy zaprosili kilku znamienitych gości, a my zebraliśmy ich wszystkich w jednym wpisie, żebyście mieli łatwy podgląd.

Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 21-22 marca, w III Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie. To już trzecia edycja ŚDF, oferująca rozbudowany program dla wszystkich zainteresowanych: między innymi prelekcje, warsztaty, spotkania z twórcami, a także grę konwencyjną, wprowadzającą niesamowity klimat. Nie zabraknie też konkursu cosplay – gratki dla miłośników wcielania się w swoje ulubione postaci.

Oto pełna lista gości:
Anna Kańtoch

Autorka książek fantasy dla dorosłych i młodzieży. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, w 2013 roku wyróżniona także Nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego. Łaska (2016), jej pierwsza książka pozbawiona elementów fantastycznych, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru oraz zdobyła nagrodę Kryminalna Piła. Z wykształcenia jest orientalistką.

Paweł Majka

Urodził się 2 czerwca 1972 roku w Krakowie. W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych. Do pisania wrócił dopiero w roku 2006, opowiadaniem w wydanej przez Fabrykę Słów antologii Tempus Fugit.

W 2014 roku ukazała się jego pierwsza powieść, Pokój Światów. Także w roku 2014 ukazała się Dzielnica obiecana – pierwsza polska powieść osadzona w świecie Metro 2033, stworzonym przez Dmitrija Głuchowskiego. W 2016 roku na półki sklepowe trafiła kontynuacja Dzielnicy…Człowiek obiecany. Także w 2016 roku Rebis wydał space operę Niebiańskie Pastwiska. Rok później ukazały się dwie powieści: Wojny Przestrzeni oraz Berserk. W 2019 roku Paweł Majka zaszalał i opublikował trzy powieści: Jedyne, Berserk Spowiednik oraz, z Radosławem Rusakiem, Czerwone Żniwa: Uderzenie wyprzedzające.

Anna Hrycyszyn

Autorka powieści Zatopić „Niezatapialną”, w której połączyła wszystkie swoje pasje i ulubione motywy (pop)kulturowe. Jest szczurem lądowym, beznadziejnie zakochanym w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielką rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Udane wakacje to dla niej wyprawa na szlak zamków bądź twierdz.

Od dzieciństwa przerabiała nieprzyzwoite ilości książek, co prędzej czy później musiało zaowocować próbą napisania swojej. Przygodę z pisarstwem rozpoczęła od postanowienia w dniu trzydziestych trzecich urodzin, iż przed czterdziestką zobaczy swoją powieść w księgarni, co jej się udało.

Michał Cholewa

Fantasta świadomy od 5 roku życia (Bajki Robotów!), członek ŚKF od 1995, pisze od wczesnego liceum, wydaje od 2008 roku. Autor pięciu tomów powieści cyklu Algorytm Wojny, zbioru opowiadań Echa oraz puli pojedynczych opowiadań w antologiach i pismach. Zdeklarowany fan Gary’ego Larsona, Clavina i Hobbesa oraz Tetralogii Obcy. Nie, nie było dalszych części. W cywilu pracownik Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN, zajmujący się uczeniem maszynowym, ale z całą pewnością nie on będzie odpowiadał za ewentualny bunt maszyn, pamiętajcie o tym!

Krystyna Chodorowska

W tygodniu programistka z działu sztucznej inteligencji, w weekendy przywódczyni barbarzyńskiego klanu. W 2016 roku, wraz z zespołem, zdobyła I nagrodę w konkursie SemEval STS 2016 za program Ensemble, służący do mierzenia podobieństwa semantycznego zdań. Przetłumaczyła m.in. cztery powieści Chiny Miéville’a, a także utwory Jima Butchera, George’a R.R. Martina, Rogera Zelaznego, Nancy Kress, Waltera Jona Williamsa, Grega Egana, Pat Cadigan i Megan Lindholm.

Publikowała opowiadania w magazynie Nowa Fantastyka, Esensja, Smokopolitan i w antologiach tematycznych. Nominowana do Nagrody Janusza A. Zajdla 2014 za opowiadanie Kre(jz)olka.

Radek Rak

Pisarz, herbaciarz, weterynarz. Za powieść Puste niebo otrzymał Złote Wyróżnienie w Nagrodzie im. Jerzego Żuławskiego i nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W ubiegłym roku ukazała się jego kolejna powieść, Baśń o wężowym sercu, opowiadająca o rebelii chłopów przeciw polskim panom w 1846r.

Jacek Falejczyk

Z wykształcenia chemik, z zawodu żołnierz, z zamiłowania fantasta. Po obrzeżach Fandomu kręci się już ponad dwadzieścia lat. Cztery lata temu wpadł na szalony pomysł zachęcania do czytania utworów nominowanych do Nagrody im. Janusza A. Zajdla po to, aby później można było dokonać świadomego wyboru wypełniając kartę do głosowania. Projekt ten znany jest pod kryptonimem Zew Zajdla i z roku na rok przyłącza się do niego coraz więcej uczestników. A w dodatku jest przydatny w promowaniu samej Nagrody i wyjaśnianiu mechanizmów wykorzystywanych podczas wyłaniania laureatów. Krótko mówiąc – same korzyści! Jeśli interesują Was sprawy związane z Zewem Zajdla, z funkcjonowaniem Nagrody im. Janusza A. Zajdla – to nie przegapcie punktów programu z jego udziałem.

Magdalena Kucenty

Debiutowała w listopadzie 2015 opowiadaniem Koziorożec i Smok na łamach czasopisma Smokopolitan. W latach 2016-2018 należała do redakcji tegoż magazynu. Autorka licznych opowiadań fantastycznych (głównie SF, publikowanych między innymi w Nowej Fantastyce), recenzji oraz innych tekstów publicystycznych. Trzykrotnie nominowana do nagrody im. Janusza A. Zajdla. Obecnie pracuje jako pisarz dla studia CD Projekt Red. Jej
biopunkowa powieść z uniwersum Zodiaków ma ukazać się w tym roku.

Więcej o ŚDF: