Śląskie Dni Fantastyki 2020: Kolejni goście

0
Już w marcu, rozpoczną się Śląskie Dni Fantastyki – impreza zrzeszająca fanów fantastyki i popkultury w różnych formach. Organizatorzy zaprosili kilku znamienitych gości!

Wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 21-22 marca, w III Liceum Ogólnokształcącym w Chorzowie. To już trzecia edycja ŚDF, oferująca rozbudowany program dla wszystkich zainteresowanych: między innymi prelekcje, warsztaty, spotkania z twórcami, a także grę konwencyjną, wprowadzającą niesamowity klimat. Nie zabraknie też konkursu cosplay – gratki dla miłośników wcielania się w swoje ulubione postaci.

Już ostatnio informowaliśmy was o tym, że na imprezę przybędzie słynna autorka książek fantasy i pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. ZajdlaAnna Kańtoch. Teraz natomiast przedstawiamy kolejnych gości ŚDF:

Paweł Majka

Urodził się 2 czerwca 1972 roku w Krakowie. W 1987 roku zajął trzecie miejsce w Konkursie Literackim Złota Ostroga, organizowanym przez pismo młodzieżowe Świat Młodych. Do pisania wrócił dopiero w roku 2006, opowiadaniem w wydanej przez Fabrykę Słów antologii Tempus Fugit.

W 2014 roku ukazała się jego pierwsza powieść, Pokój Światów. Także w roku 2014 ukazała się Dzielnica obiecana – pierwsza polska powieść osadzona w świecie Metro 2033, stworzonym przez Dmitrija Głuchowskiego. W 2016 roku na półki sklepowe trafiła kontynuacja Dzielnicy…Człowiek obiecany. Także w 2016 roku Rebis wydał space operę Niebiańskie Pastwiska. Rok później ukazały się dwie powieści: Wojny Przestrzeni oraz Berserk. W 2019 roku Paweł Majka zaszalał i opublikował trzy powieści: Jedyne, Berserk Spowiednik oraz, z Radosławem Rusakiem, Czerwone Żniwa: Uderzenie wyprzedzające.

Anna Hrycyszyn

Autorka powieści Zatopić „Niezatapialną”, w której połączyła wszystkie swoje pasje i ulubione motywy (pop)kulturowe. Jest szczurem lądowym, beznadziejnie zakochanym w morzach, statkach i okrętach, a do tego wielbicielką rewolucji przemysłowej i architektury obronnej. Udane wakacje to dla niej wyprawa na szlak zamków bądź twierdz.

Od dzieciństwa przerabiała nieprzyzwoite ilości książek, co prędzej czy później musiało zaowocować próbą napisania swojej. Przygodę z pisarstwem rozpoczęła od postanowienia w dniu trzydziestych trzecich urodzin, iż przed czterdziestką zobaczy swoją powieść w księgarni, co jej się udało.

Michał Cholewa

Fantasta świadomy od 5 roku życia (Bajki Robotów!), członek ŚKF od 1995, pisze od wczesnego liceum, wydaje od 2008 roku. Autor pięciu tomów powieści cyklu Algorytm Wojny, zbioru opowiadań Echa oraz puli pojedynczych opowiadań w antologiach i pismach. Zdeklarowany fan Gary’ego Larsona, Clavina i Hobbesa oraz Tetralogii Obcy. Nie, nie było dalszych części. W cywilu pracownik Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN, zajmujący się uczeniem maszynowym, ale z całą pewnością nie on będzie odpowiadał za ewentualny bunt maszyn, pamiętajcie o tym!

Krystyna Chodorowska

W tygodniu programistka z działu sztucznej inteligencji, w weekendy przywódczyni barbarzyńskiego klanu. W 2016 roku, wraz z zespołem, zdobyła I nagrodę w konkursie SemEval STS 2016 za program Ensemble, służący do mierzenia podobieństwa semantycznego zdań. Przetłumaczyła m.in. cztery powieści Chiny Miéville’a, a także utwory Jima Butchera, George’a R.R. Martina, Rogera Zelaznego, Nancy Kress, Waltera Jona Williamsa, Grega Egana, Pat Cadigan i Megan Lindholm.

Publikowała opowiadania w magazynie Nowa Fantastyka, Esensja, Smokopolitan i w antologiach tematycznych. Nominowana do Nagrody Janusza A. Zajdla 2014 za opowiadanie Kre(jz)olka.

Więcej o ŚDF: