Rozmowa z Heleną Podgórską, bohaterką książki „Światło ukryte w mroku”

0
Właśnie ukazała się niezwykła powieść Światło ukryte w mroku, oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich, które w czasie wojny uratowały od śmierci trzynaścioro Żydów.

Rozmowa z Heleną Podgórską, bohaterką książki „Światło ukryte w mroku”Młodsza z sióstr, Helena Podgórska zgodziła się na rozmowę dotyczącą wydarzeń, o których opowiada książka. Rozmowę przeprowadziła Weronika Wawrzkowicz.

SHARON CAMERON
Amerykańska bestsellerowa pisarka opowiada o tym, jak ujęła ją historia polskich bohaterek Stefanii i Heleny Podgórskiej.

DOROTA LANDOWSKA
zaprasza do wysłuchania audiobooka Światło ukryte w mroku.

Niezwykła powieść oparta na faktach z życia Stefanii Podgórskiej i jej młodszej siostry Heleny, które w ogarniętym wojną Przemyślu ukrywały na strychu własnego domu trzynaścioro Żydów.

Nastoletnia Fusia Podgórska mieszka i pracuje w Przemyślu u żydowskiej rodziny Diamantów, kiedy do miasta wkraczają Niemcy. Opiekunowie dziewczyny trafiają do getta, a ona musi walczyć o przetrwanie swoje i siostry. Ich życie zmienia się pewnej nocy, gdy w drzwiach domu Fusi staje Maks, syn Diamantów, który jako jedyny wyskoczył z pociągu jadącego do obozu zagłady.

Wbrew obwieszczeniom „Kara śmierci dla każdego, kto pomaga Żydom” siostry zapewniają mu schronienie. Z czasem w domu przy ulicy Tatarskiej 3 ukrywają się kolejni Żydzi z getta.

Odtąd każde kolejne pukanie do drzwi może być ostatnim, jakie usłyszą.

Książka Sharon jest wierna historii mojej Mamy, dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała przygotowując się do jej napisania. Autorka stworzyła porywającą powieść, która łączy w sobie pewną niefrasobliwość, wszechogarniający strach, oraz niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety, mojej mamy. Powieść Sharon przekroczyła moje najśmielsze oczekiwania.

– Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo Kobiece

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.