Przygotujcie się na łomot! „Gniew Barbarzyńców” – gra planszowa

-

Witajcie przyszli Barbarzyńcy! Dzisiaj poznacie zasady panujące w Obsurii.  Dowiecie się, jak przebiega tura gracza i na czym polega walka. Poprowadzimy was przez arkana instrukcji do wielkiego zwycięstwa w glorii i chwale. Aaarrrr!!!
Przygotowanie gry

Pierwszą partię warto rozegrać na dziewięć tur. W tym celu wykorzystujemy Żetony Szybszej Zagłady i kładziemy je na górnym polu każdego z trzech najwyższych pól planszy. Dodatkowo odkładamy postać Wrarga Wyrwiwiąza do pudełka, ponieważ jest on herosem wprowadzającym do rozgrywki dużo negatywnej interakcji ze względu na swoje zdolności.

Cztery pola planszy łączymy tak, aby powstała Wielka Góra Herosów. Na najniższym polu Toru Czasu stawiamy Totem Czasu. Następnie losujemy Kartę Herosa, dobieramy odpowiedni pionek, kość oraz po jednym Żetonie Masy, Gniewu i Umiejętności. Te trzy żetony z toporem, płomieniem oraz pucharem kładziemy na odpowiednim torze na planszy barbarzyńcy.

Tasujemy osobno cztery talie Kart Wyzwań, a następnie umieszczamy je po lewej stronie planszy, pamiętając o tym, żeby talię z najmniejszą wartością Punktów Chwały na rewersie położyć przy najniższym poziomie planszy, natomiast kolejne kładziemy rosnąco nad już wyłożonymi.

Karty Oręża Królów dzielimy na trzy talie według ich mocy, tasujemy każdą z nich osobno i umieszczamy na stykach pól z pasującymi oznaczeniami. Na samym końcu tasujemy talię Czaszek Zguby, kładziemy w miejscu dostępnym dla graczy i rozdajemy każdemu po jednej karcie.

Teraz przyszła pora na wybranie pierwszego gracza. Grę rozpoczyna barbarzyńca, który jako ostatni jadł mięso, czyli białko zwierzęce. Białko sojowe oraz ryby nie liczą się! Jeżeli nikt nie jadł mięsa to zaczyna ten, kto ma najchwalebniejsze sześciopaki albo najbardziej srogi wąs. W ostateczności przerzucamy kością.

Przygotujcie się na łomot! „Gniew Barbarzyńców” – gra planszowa

Warunki zwycięstwa

Rozgrywka potrwa od dziewięciu do dwunastu rund. W każdej z nich będziemy walczyć, aby zdobyć najwięcej Punktów Chwały. Gdy ostatnia runda dobiegnie końca, a Wielka Góra Herosów zostanie pożarta, gracz, który zgromadził najwięcej punktów zwycięży i zostanie ogłoszony Megaczempionem Destrukcji! Podczas wyłonienia zwycięzcy bierze się pod uwagę nie tylko żetony Punktów Chwały, ale również zdobyty ekwipunek, artefakty w postaci Oręża Królów oraz zdobyte umiejętności na karcie herosa.

Przebieg tury

Poruszanie się

Każda tura składa się z ruchu i walki. Co turę musimy podjąć decyzję: albo pozostaniemy na polu, na którym aktualnie stoimy, albo zaryzykujemy i poruszymy się o jedno pole wyżej. Barbarzyńscy herosi są zbyt dumni i uparci, aby schodzić w dół planszy, dlatego żeby zejść niżej potrzebują wierzchowca.

Na początku swojej tury możemy wykonać jedną z poniższych czynności:

  1. Pozostać na polu, na którym obecnie stoimy i eksplorować je.
  2. Piąć się wzwyż ku większym wyzwaniom – przesuwamy pionek o jedno pole do góry.
  3. Użyć Żetonu Wierzchowca, żeby przemieścić się na dowolne pole i nabrać impetu, który da nam tymczasowy bonus do Masy. Możemy też zagrać Wierzchowca i pozostać w miejscu, aby otrzymać tymczasowy bonus do Masy.

Walka

Po wybraniu miejsca, gdzie chcemy walczyć, decydujemy, kto padnie ofiarą naszego GNIEWU!

Możemy zaatakować Kartę Wyzwania albo innego herosa. Jeżeli pokonamy Kartę Wyzwania, zdobędziemy chwałę i łup. Jeśli pokonamy innego gracza, otrzymamy nie tylko chwałę i łup, ale też zrzucimy go w przepaść. Pokonany heros spadnie i zbierze Punkty Hańby, które oddalają go od zwycięstwa!

Walka z Kartą Wyzwania

Polega ona na dociągnięciu karty z talii Kart Wyzwań. Większość z nich ma zdolności, które wpływają na bitwę – czasem nawet zanim rozpocznie się właściwe starcie. Wszystkie karty zawierają niepowtarzalne opisy, które pomogą lepiej wyobrazić sobie oponenta. Musimy pamiętać, żeby uważnie przeczytać opis i zdolności karty przed walką!

Walka z innym herosem

Wskazujemy palcem na innego barbarzyńcę i rzucamy mu w twarz wyzwanie dudniącym głosem. Wskazany heros musi je przyjąć! Atakować możemy tylko herosa, który stoi na tym samym polu.

Przygotujcie się na łomot! „Gniew Barbarzyńców” – gra planszowa

Przebieg walki
  1. Na samym początku porównujemy z przeciwnikiem zdolności Barbarzyńców lub Karty Czaszek, które mogą wpłynąć na walkę.
  2. Następnie herosi rzucają kośćmi równocześnie. W walce przeciw Karcie Wyzwania jeden z innych graczy rzuca w imieniu karty. W walce heros-kontra-heros, gracze rzucają za siebie.
  3. W dalszym ciągu możemy wpłynąć na wynik rzutu lub wybuch kości używając umiejętności Herosów lub Karty Czaszki. Należy pamiętać o Worze Przeznaczenia! Zawsze możemy dociągnąć Żeton Przeznaczenia, aby poprawić swój wynik.
  4. Teraz dodajemy wynik rzutu do swojej Masy oraz bonusy z zagranych Żetonów Wierzchowców i masę z ewentualnego Gniewu.
  5. Pora porównać swoją całkowitą Masę z przeciwnikiem!

Rozstrzygnięcie walki

Do Wora Przeznaczenia odkładamy wszystkie dociągnięte Żetony Przeznaczenia, a łupy do Wora Łupów. Jeżeli walczyliśmy z Kartą Wyzwania, to bez względu na wynik walki, karta zostaje odrzucona.

Zwycięstwo!

Po zwycięskiej walce zawsze zdobywamy Punkty Chwały i jeden Żeton Łupu. Ilość Punktów Chwały, którą zdobywamy znajduje się na pokonanej karcie lub na polu, na którym stoczyliśmy walkę z innym herosem. Wraz z wygraną przesuwamy żeton na Torze Gniewu o jedno pole wyżej – nasz tymczasowy bonus do Masy spada.

Przegrana!

Jeśli przegraliśmy walkę, to toczymy się w dół, ku haniebnej zgubie! Przesuwamy postać o jedno pole w dół, a następnie dobieramy Punkty Hańby w liczbie wskazanej na polu, z którego spadamy. Na końcu dobieramy kartę Czaszki Zguby.

Nasz gniew rośnie! Przesuwamy żeton na Torze Gniewu o jedno pole niżej.

Gdy dociągnęliśmy Żeton Klęski, to zbieramy podwójną ilość Punktów Hańby wskazaną na polu, z którego spadamy.

Przygotujcie się na łomot! „Gniew Barbarzyńców” – gra planszowa

Po walce!

Niezależnie od tego, czy wygraliśmy, czy przegraliśmy możemy sięgnąć do jednego z Kopców Królów, aby otrzymać kartę artefaktu. Zebrany Oręż wzmocni naszą Masę i sprawi, że staniemy się bardziej potężni.

Koniec rundy! Totem Czasu rusza do przodu! Nadciągają macki!

Gdy wszyscy herosi zakończą swoją turę, przesuwamy Totem Czasu do przodu. Jeżeli znajduje się tam symbol czaszki lub łupu, wszyscy gracze zdobywają odpowiednio po jednej Czaszce Zguby lub Żetonie Łupu. Gdy Totem wkroczy na nowe pole planszy, pole za nim pożerane jest przez mackowaty chaos Limbo! Obracamy je na drugą stronę.

Koniec gry! Totem Czasu dociera do końca! Nastaje totalny chaos!

Oto nadszedł koniec. Chaotyczna materia Limbo pożera wszystko, a herosi Obscurii oceniani są przez jury Mrocznych Bogów, by wyłonić tego, który nosić będzie koronę Megaczempiona Destrukcji!

Koronacja Megaczempiona Destrukcji

Wszyscy herosi podliczają swoje Punkty Chwały. Sumujemy wartości wszystkich Żetonów Chwały, jakie posiadamy i dodajemy całkowitą wartość zdobytego Oręża Królów oraz te wydane przy zdobywaniu umiejętności na Karcie Herosa. Następnie odejmujemy od swojej sumy Punkty Hańby. Nie jest wykluczone, że skończymy grę z ujemną liczbą Punktów!

Heros, który zgromadził najwięcej Punktów Chwały ogłaszany jest Megaczempionem Destrukcji, Wybranym Wojownikiem Bełkoczących Bogów i Ostatecznym Triumfatorem!

Przygotujcie się na łomot! „Gniew Barbarzyńców” – gra planszowa

Tekst powstał w oparciu o instrukcję prototypowej wersji gry Gniew Barbarzyńców. Mogliśmy go dla was opublikować dzięki współpracy z autorami tytułu, za co serdecznie dziękujemy!

Już za tydzień przeczytacie o wrażeniach z rozgrywki oraz jakie budzi emocje w graczach. Mamy nadzieję, że odpowiemy tym samym na nurtujące was pytanie, czy warto wesprzeć Gniew Barbarzyńców? Jeżeli chcecie śledzić losy gry na bieżąco, koniecznie obserwujcie Gniew Barbarzyńców na Facebooku. Możecie też zapisać się do listy obserwujących projekt na serwisie wspieram.to.

Niech Gniew będzie z wami!

Przygotujcie się na łomot! „Gniew Barbarzyńców” – gra planszowa

Sylwia Smolińska
Sylwia Smolińska
Miłośniczka gier planszowych, karcianych oraz fanka dram koreańskich. Lubi otaczać się pozytywnie zakręconymi ludźmi, nigdy nie odmówi wyjścia do Escape Roomu. W wolnym czasie czyta książki fantasy i próbuje swoich sił w szydełkowaniu. Nie wyobraża sobie życia bez kina i seriali.

Inne artykuły tego redaktora

Popularne w tym tygodniu