Po raz pierwszy wydana w roku 1865 Alicja w krainie czarów to dziś klasyka literatury dziecięcej. Książka ta została przetłumaczona na wiele języków i doczekała się mnóstwa interpretacji: książkowych, filmowych czy nawet muzycznych. Próby opowiedzenia jej na nowo podjęła się między innymi A.G. Howard w swojej młodzieżowej powieści pod tytułem Alyssa i czary.
Szalona rodzina Gardnerów
Alyssa Gardner pozornie wiedzie życie zwyczajnej nastolatki. Uczy się, pracuje w sklepie, spotyka się ze swoim przyjacielem Jebem, w którym od lat jest zakochana. Jednak dziewczyna skrywa również sporo tajemnic; jej matka, Alison, od lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym, a Alyssa obawia się, że niedługo może podzielić jej los. Słyszy bowiem głosy owadów oraz roślin, które niepokoją ją i wprowadzają w panikę. Całej sytuacji nie poprawia fakt, że po jednej z wizyt u matki bohaterka zaczyna podejrzewać, że może na niej ciążyć tajemnicza klątwa, która sprawia, że kobiety w rodzinie Gardnerów są dręczone przez stworzenia z innego świata. Zły los dopadł już Alison oraz jej prapraprababkę, Alicję Liddel (kobietę, która zainspirowała Lewisa Carrolla do napisania książki), a teraz może go doświadczyć również Alyssa.
Nastolatka odkrywa również, że jedynym sposobem na powstrzymanie klątwy i uratowanie siebie oraz matki jest zapuszczenie się do Krainy Czarów, która istnieje naprawdę. W wyprawie będzie towarzyszyć jej Jeb, a na swojej drodze napotkają na rzeczy dziwnie, niespotykane, magiczne, a przede wszystkim – bardzo niebezpieczne.
Schemat za schematem
Gatunek fantastyki młodzieżowej, do której zalicza się Alyssa i czary, jest naprawdę rozległy i prężnie się rozwija. Na półkach księgarń znajdziemy mnogość pozycji opowiadających o nastoletnich bohaterach odkrywających magiczne rzeczywistości i stworzenia. Na rynku ukazały się także już wcześniej retellingi Alicji w Krainie Czarów, takie jak na przykład seria rozpoczynająca się od Alicji w Krainie Zombie autorstwa Geny Showalter. Trudno stworzyć oryginalną historię w momencie, kiedy tyle już zostało napisane, co widać w Alyssie i czarach. Autorka wykorzystała większość wątków pojawiających się w pierwowzorze, niestety niezbyt je zmieniła, przez co osobom osób, które wcześniej miały do czynienia z Alicją w Krainie Czarów historia może wydawać się wtórna. Wyraźnie także widać, że Howard inspirowała się także filmową wersją tej historii w reżyserii Tima Burtona (do którego zresztą zwraca się w podziękowaniach). Świat czarów wykreowany w tej historii jest podobnie mroczny i osobliwy jak u wspomnianego twórcy.
A.G. Howard nie ustrzegła się również schematów typowych dla powieści młodzieżowych, takich jak trójkąt miłosny. W późniejszej części Alyssy i czarów pojawia się kolejny męski bohater o imieniu Morpheus, który tak samo jak Jeb wzbudza zainteresowanie głównej bohaterki. Wątki miłosne między tą trójką są poprowadzone w dosyć typowy sposób. Zapewne ich kontynuację będzie można ujrzeć w kolejnych tomach, jednak nie jestem zbyt ciekawa, jak potoczą się ich losy – jeśli przeczytało się wystarczająco dużo książek z nurtu young adult, można być już znudzonym motywem trójkąta.
Główną bohaterkę zdecydowanie można uznać za Mary Sue; praktycznie wszystko, czego się podejmie, kończy się sukcesem lub uratowaniem przez ukochanego. Nie reprezentuje sobą zbyt wiele i często jest niezwykle wredna dla innych, jednak mimo tego budzi zainteresowanie u płci przeciwnej. W czytelniku jednak wywołuje odwrotne uczucia; podczas lektury Alyssa wzbudzała moją antypatię ze względu na nijakość, która sprawiała, że nawet najciekawsze wydarzenia dziejące się w książce stawały się nudne.
Nie chcę jednak powiedzieć, że Alyssa i czary to kiepska książka; jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z fantastyką młodzieżową, to może się okazać dobrą propozycją dla was. Jak na debiut literacki jest nie najgorzej napisana, więc jeśli zaangażujecie się w akcję, to możecie naprawdę dobrze bawić się przy lekturze. Ja jednak pozostaję wobec przygód Alyssy obojętna.
Tytuł: Alyssa i czary
Autor: A. G. Howard
Wydawnictwo: Uroboros
Liczba stron: 445
ISBN: 978-83-2805-407-3