„Proxima” nagrodzona na MFF w Toronto!

0
Kadr z filmu
Proxima – film w reżyserii Alice Winocour (scenarzystki Mustanga), z Evą Green i Mattem Dillonem w rolach głównych – otrzymał wyróżnienie Jury w sekcji Platform podczas zakończonego wczoraj Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto. Best Film jest polskim dystrybutorem filmu.

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia, pod kontrolą maszyn i specjalistów, poddana ekstremalnym warunkom jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.

Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima” jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest d Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

„Proxima” nagrodzona na MFF w Toronto!
@Best Film

Jury tak uzasadniło przyznane wyróżnienie:

Cudownie przyziemne podejście do opowieści o rywalizacji pomiędzy nęcącą siłą kosmosu a przywiązaniem do domu. Tym razem historia została opowiedziana z perspektywy kobiety, która nie przeprasza za to, że życie zawodowe daje jej tyle samo radości, co życie rodzinne.

To piąta edycja sekcji Platform w Toronto, która skupia się na dokonaniach reżyserów i stawia sobie za cel promocję najbardziej oryginalnych twórców światowego kina. W tym roku w sekcji Platform zostało pokazanych 10 filmów fabularnych, z czego 40% wyreżyserowały kobiety. Jest to również jedyna sekcja festiwalu z oficjalnym jury. W skład tegorocznego weszli – wielokrotnie nagradzana reżyserka i producentka Athina Rachel Tsangari, nowo mianowany dyrektor artystyczny festiwalu w Berlinie – Carlo Chatrian oraz krytyczka filmowa magazynu Variety – Jessica Kiang.

Odpowiedz

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.

Uzupełnij komentarz!
Podaj imię

UWAGA! Komentarze przechodzą wstępną weryfikację i pojawiają się na stronie z opóźnieniem.